خانه بخریم یا خیر!؟ +پیش بینی آینده قیمت مسکن تا سال ۹۸

" در انتهای سال ۹۶ و یا سال ۹۷ خانه بخریم؟ پیش بینی آینده قیمت مسکن در سال ۹۸ چیست؟ خانه بخریم یا صبر کنیم؟ خانه در ماه های آینده گران خواهد شد؟ برای خرید خانه عجله کنیم و تا قبل از عید بخریم؟ یا نیازی به عجله نیست و ملک دلخواه خود را سرفرصت پیدا کنیم؟ اینها سوالات مهمی هستند که این روزها ذهن بسیاری از کسانی که قصد خرید ملک دارند را به خود مشغول کرده است! "

تیم تحریریه ملک رادار در این نوشته خواهد کوشید جواب این سوالات را تا حد امکان روشن کند. برای شروع بحث ذکر چند واقعیت لازم به نظر می رسد:


۱- در مهرماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حدود ۳۴.۴ درصد افزایش دارد. در شهریورماه، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی رشدی حدود ۹.۲ درصد داشته است.


۲- در مهرماه تحولات قیمتی مسکن از این حکایت دارد که متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده  نسبت به شهریورماه ۰.۷ و در قیاس با مهرماه سال گذشته ۸.۷ درصد افزایش دارد.


۳- حجم پرداخت تسهیلات خانه اولی های شهر تهران در شهریور ماه امسال، به بیش از ۸۰۰ فقره تسهیلات افزایش یافت. با توجه امکان کاهش سود وام مسکن یکم و افزایش دوره بازپرداخت و نیز افزایش میزان وام جعاله مسکن، فرا رسیدن موعد گرفتن وام بسیاری از متقاضیان و افزایش استقبال متقاضیان خانه اولی از ثبت نام در این صندوق، حجم تسهیلات پرداختی طی ماه های پیش رو روند صعودی خود را ادامه دهد.


۴- کاهش دستوری نرخ سود سپرده‌های بانکی از ۱۸ به ۱۵ درصد در تیرماه سال گذشته که در صورت تثبیت می تواند در ماه های آینده بر بازار مسکن تاثیر گذار باشد.


۵- روند بازار مسکن در نیمه اول سال ۱۳۹۶ حاکی از ورود به پیش رونق در بازار مسکن است!


با قراردادن مجموعه این واقعیت ها و همچنین نظر کارشناسی برخی از فعالان بازار مسکن، می توان پیش بینی کرد افزایش قیمت مسکن در بازار مسکن به صورت کلی تا عید سال ۱۳۹۷ فراتر از تورم نخواهد بود. اما بدلیل وجود تقاضای نامتقارن در بازار مسکن (یعنی وجود تقاضای بیشتر برای واحدهای کم متراژ بویژه واحدهای با متراژ ۵۰ الی ۸۰ متر) می توان پیش بینی کرد قیمت واحدهای کم متراژ با افزایش بیش از تورم تا حداکثر ۱۵ درصد مواجه خواهد شد (که البته هنوز کمتر از سود بانکی است)!


در خصوص بازار مسکن در سال ۹۷، باز هم افزایش قیمت هیجانی و شوکه آور نخواهد بود. در سال ۱۳۹۷ سیر صعودی افزایش تعداد معاملات و متوسط قیمت ادامه خواهد داشت اما این افزایش با شیب ملایمی خواهد بود.


بنابراین سوالات متداول مطرح شده را می توان این گونه پاسخ داد:


۱-خانه در ماه های آینده گران خواهد شد؟ بله گران خواهد شد، اما با شیبی ملایم و در حدود تورم عمومی


۲-در سال ۱۳۹۶ خانه بخریم؟ یا صبر کنیم؟ جواب این سوال در وهله اول به شرایط شما بر می گردد. اگر همه پول موردنیاز برای خرید خانه مناسب خود را هم اکنون در اختیار ندارید و بقیه پول شما هم اکنون در بانک هست بهتر است عجله نکنید و سرفرصت ملک دلخواه خود را پیدا کنید. افزایش قیمت مسکن طی ماه های آینده کمتر از سود بانکی خواهد بود.


۳- تعویق خرید خانه به سال ۹۷ و ۹۸ ما را متضرر خواهد کرد؟ خیر، افزایش قیمت مسکن آنقدر نخواهد بود که خریدار برای صبر در میان مدت به مشکل بر بخورد.


۴- آینده بازار مسکن با نگاه سرمایه گذاری نگاهی مناسب است؟ پیش بینی آینده قیمت مسکن در سال ۹۸ چه می گوید؟ با توجه به بحث های فراوان این مقوله، پیشنهاد این است که در وضعیت کنونی اقتصاد ایران و پتانسیل تورمی موجود در اقتصاد، به بخش مسکن بهتر است نگاه مصرفی داشته باشید و نه سرمایه گذاری! اما چنانچه اصرار به ورود سرمایه به این بخش را دارید، بهتر است سهام گروه انبوه سازی و ساختمانی آنها را در بورس اوراق بهادار خریداری کنید. سهام بسیاری از این شرکت ها بین ۷۰ تا ۸۰ درصد در دوران رکود ۴ سال گذشته نزول داشته اند (نظیر نمادهایی از قبیل: ثتران، ثنوسا، ثشاهد، وساخت و …) و محل بسیار کم ریسک و پرپتانسیلی جهت سرمایه گذاری اهرمی در میان مدت و بلندمدت بخش مسکن می باشند.

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب