بازار املاک / فاکتورهایی که بر قیمت نهایی ساختمان تاثیرگذارند

فاکتورهایی که بر قیمت نهایی ساختمان تاثیرگذارند

فاکتورهایی که بر قیمت نهایی ساختمان تاثیرگذارند

عوامل متعددی در افزایش قیمت خانه موثر می باشد که یکی از مهمترین این عوامل تغییرات قیمتی مقاطع فولادی مورد استفاده در ساختمان است. به طور کلی هرچقدر این مقاطع بیشتر بوده و ساختمان نیز مقاومت تر باشد، اصولا قیمت تمام شده ی آن بالاتر در نظر گرفته خواهد شد. جدای این مساله پرسش اینجاست که چه عواملی بر قیمت مقاطع فولادی موثر می باشد ؟

عوامل موثر بر قیمت نبشی :

نبشی یکی از مهمترین مقاطع فولادی در ساختمان سازی می باشد که به صورت کلی در دو نوع با نگاه صنعتی و ساختمانی تولید میشود.
 در صورتی که هدف از استفاده نبشی ، استفاده برای شکل دادن به یک سازه باشد ، برای مثال برای گوشه های یک چهارچوب ، ناودانی به صورت ساختمانی تولید میشود . این نوع از ناودانی نیازی به تحمل بار ندارد . 
در مقابل اگر هدف از استفاده ناودانی شاسی یک دستگاه و یا استفاده در قسمت هایی از ساختمان که نیاز به تحمل بار دارند باشد، در این صورت باید نبشی به صورت صنعتی تولید شود.

تفاوت و نوسان قیمت نبشی به عوامل متعددی بستگی دارد که برخی از آنها را بیان میکنیم :

- نوع نبشی : 

اولین قدمی که سبب تفاوت در قیمت نبشی می شود، نوع نبشی مورد استفاده می باشد. نبشی ها از نظر نوع ساخت به دو دسته نبشی فابریک و نبشی پرسی دسته بندی میشوند. 
در مدل های پرسی نبشی از خم کاری ورق تولید میشود و در نمونه های فابریک ، نبشی مستقیما از شمش تولید میشود. 
نبشی های فابریک مقاومت بالایی داشته و از این رو قیمت بالایی نیز خواهند داشت. 
باتوجه به ویژگی های محصولات تولیدی، اصولا نبشی های فابریک 99 درصد نبشی های موجود در بازار را شامل می شوند و نمونه های پرسی به دلیل مشکلات فراوان استفاده ی بسیار کمی دارند.

- کارخانه تولیدی : 

کارخانه تولید نبشی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 
تکنولوژی های بکار رفته در فرایند تولید نبشی 
 استفاده از ماشین آلات بروز 
استفاده از سنگ آهن با کیفیت بالا و ... از جمله مهمترین مواردی می باشد که در قیمت نبشی ناشی از کارخانه ان تاثیر بسیاری می گذارد. 
کارخانه نبشی فولاد نصر آذربایجان از جمله کارخانجات شناخته شده در تولید فولاد می باشد که در با بهره گیری از ماشین آلات مدرن اقدام به تولید نبشی از شمش فولادی میکند 
 از این رو جایگاه بسیار خوبی در بازار برای خود باز کرده است.

- قیمت جهانی فولاد : 

از جمله مهمترین فاکتورهایی که در قیمت مقاطع فولادی و بالاخص نبشی تاثیر می گذارد ، قیمت جهانی فولاد می باشد. 
قیمت جهانی به فاکتورهایی مختلفی بستگی دارد ، برای مثال محدودیت در تولید و ارسال فولاد روسیه به کشورهای دیگر در اثر تنش پیش آمده با اوکراین از جمله مواردی می باشد 
که سبب جهش چندپله ای فولاد در بازارهای جهانی شد و در نتیجه بر قیمت فولاد تاثیر گذاشت.

- قیمت داخلی فولاد : علاوه بر فاکتورهایی که در افزایش و کاهش قیمت فولاد در بازارهای جهانی تاثیر میگذارد
 مواردی نیز وجود دارد که سبب تغییرات قیمتی در داخل کشور می شود. 
مواردی همچنین نوسانات برق و محدودیت در تولید فولاد، کاهش یا افزایش میزان درخواست و ... از جمله مهمترین فاکتورهایی می باشد 
که در قیمت فولاد در بازارهای داخلی تاثیر گذاشته و در نتیجه سبب ایجاد تنش در قیمت نبشی نیز خواهد شد.

- هزینه های حمل و نقل : 

در کنار عوامل اصلی موثره بر قیمت مقاطع فولادی، فاکتورهایی نیز وجود دارد که به صورت حاشیه ای سبب نوسان قیمتی می شود. 
برای مثال افزایش قیمت های حمل سبب افزایش هزینه های جانبی و در نتیجه افزایش قیمت نبشی در زمانی می شود که به دست مشتری میرسد .

- هزینه های واردات : 

از دیگر موارد موثر در قیمت نهایی مقاطع فولادی قیمت واردات فولاد می باشد. این قیمت که متاثر از قیمت ارز و موجودی و در دسترس بودن فولاد در بازار جهانی نیز می باشد
از جمله عواملی می باشد که میتواند در برهم زنی تعادل بازار از نظر موجودی مقاطع مدنظر تاثیر گذاشته و در نتیجه سبب نوسان قیمت فولاد در بازار شود.

- همه گیرها و اتفاقات جهانی : 

از جمله مواردی که بخصوص در سالهای اخیر تاثیر بسیاری در قیمت مقاطع آهنی داشته است ، مواجهه با بیماری کرونا می باشد. 
همه گیری کرونا به شدت در تولید کارخانجات و همینطور مصرف فولاد تاثیر گذاشت. بازارهای چین تحت تاثیر این تغییرات هم با کاهش تولید و هم کاهش مصرف مواجه شد و در نتیجه تاثیر بسیاری در بازار جهانی گذاشت.

خرید از نزدیک ترین تولید کننده :

همانطور که در مطالب عنوان کردیم هزینه های جانبی همچون هزینه ی حمل از جمله مواردی می باشد که می تواند در قیمت فولاد تاثیر بگذارد . 
در کشور عزیزمان ایران دو قطع تولید فولاد بسیار بزرگ داریم که در صورت نیاز به خریداری فولاد و نبشی و ناودانی به صورت فله ای 
بهتر است از نزدیک ترین و بهترین تولید کننده ی موجود در منطقه ی خود اقدام به خرید مستقیم از کارخانه کنید. 
فولاد تبریز ، فولاد اصفهان و فولاد اهواز و ... از جمله مهمترین قطب های تولید فولاد در کشور می باشد که در زمان اقدام به خرید حتما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

 • ساکن شدن در تهران چقدر هزینه دارد

  ساکن شدن در تهران چقدر هزینه دارد

  مقایسه قیمت یک شب اقامت خانوادگی در یکی از هتل‌های تهران با آپارتمان‌هایی که به طور روزانه کرایه داده می شود نشان می دهد اقامت در یک خانه ویلایی در تهران با تمام امکانات ارزان‌تر تمام می‌شود.اگر خانوادگی به تهران سفر کنید و میزبانی هم در این شهر منتظرتان نباشد برای یک شب اقامت در تهران دست کم باید 350 هزار تومان در نظر بگیرید.این هزینه یک آپارتمان 30 متری در محله نواب است. این رقم می تواند تا شبی 33 میلیون تومان برای اقامت در یک اتاق خانوادگی در یک هتل 5 ستاره در شمال غرب تهران افزایش داشته باشد

 • رمزگشایی از ناکام ماندن طرح مسکن دولتی

  رمزگشایی از ناکام ماندن طرح مسکن دولتی

  تسهیلات 200 میلیونی مسکن پرداخت شد؟ چند روز قبل مسوولان ساخت مسکن دولتی در شهرهای کوچک اعلام کردند اعتقاد داریم طرح نهضت ملی مسکن باید متقاضی‌محور باشد. روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: تاکنون ۱۰۴هزار نفر از متقاضیان نهضت ملی مسکن تحت مسوولیت بنیاد مسکن واریز وجه داشته‌‌اند و ۸۳هزار واحد نیز به مرحله ساخت رسیده است درحالی‌که هدف اولیه اجرای سالانه ۴۰۰هزار واحد توسط بنیاد مسکن است.

 • قیمت اجاره رکورد ده ساله را زد

  قیمت اجاره رکورد ده ساله را زد

  مقایسه آمار ثبت شده در سه شاخص زمین ، مسکن و اجاره در نقاط شهری در پایان سال 1400 نشان می دهد که افزایش قیمت در اجاره به رکورد ده ساله رسید . تورم فصلی زمستان 1400 اجاره در نقاط شهری برابر 16.3 درصد بوده که از نیمه دوم سال 91 کنون بی سابقه بوده است . این افزایش باعث شده معاملات در بازار اجاره افت قابل ملاحظه ای داشته باشد در حدی که تعداد معاملات در زمستان 1400 نسبت به فصل قبل از افت 68 درصدی داشته است . بیشترین افت فصلی در 5 سال اخیر بوده است .

 • هزینه یک خانواده سه نفره ماهانه چقدر است؟

  هزینه یک خانواده سه نفره ماهانه چقدر...

  یک خانواده سه نفره کارگری امروز اگر ماهی ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان درآمد ثابت ماهانه داشته باشد، می‌تواند از عهده مخارج زندگی برآید، اجاره خانه بدهد، ماهی چند کیلو گوشت و مرغ بخرد، هزینه‌های آموزش و درمان را تامین کند و چرخ زندگی را تا اندازه‌ای بگرداند؛ اما فاصله دستمزد حدود ۷۰ درصد کارگران شاغل با این رقم حداقلی، بیش از ۶۳ درصد است.

 • هشدار نسبت به خرید و فروش نهضت مسکن تهرانسر

  هشدار نسبت به خرید و فروش نهضت مسکن...

  اخیرا دیده شده برخی سوداگران با پوشش واسطه‌گری نهضت ملی مسکن اقدام به خرید و فروش این واحدها می‌کنند که مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران از شهروندان خواست تا فریب این تبلیغات را نخورند؛ چرا که نه تنها آپارتمان‌ها هنوز آماده نشده بلکه قابل خرید و فروش نیستند.در تهرانسر ۹۰۰ واحد نهضت ملی مسکن به صورت مشارکتی در حال ساخت است که پس از اتمام کار، دولت و بخش خصوصی هرکدام سهم خود را برمی‌دارند. سهم دولت با شرایط خاصی از طریق آگهی عمومی فروخته خواهد شد و به این صورت نیست که در بازار قابل خرید و فروش باشد

 • فروریختن ساختمان ۲ طبقه بر اثر گودبرداری

  فروریختن ساختمان ۲ طبقه بر اثر...

  سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان از ریزش ساختمان ۲طبقه به دلیل گودبرداری در زمین مجاور خبر داد. این حادثه ساعت ۲۱ و ۲۷ دقیقه شب گذشته به مرکز فرماندهی عملیات آتش نشانی اصفهان گزارش شده است. با بیان اینکه در این حادثه ریزش آوار منزل مسکونی دو طبقه در مجاورت زمین گودبرداری شده واقع در خیابان امید شرقی اتفاق افتاده است

 • کمبود زمین برای اجرای طرح ملی نهضت مسکن

  کمبود زمین برای اجرای طرح ملی نهضت مسکن

  کرمان برای اجرای طرح ملی نهضت مسکن با کمبود زمین روبه‌‌رو است در این استان برای ساخت این واحدهای مسکن ملی کسری زمین داریم به‌دلیل عدم تامین زمین ۵۴ درصد از برنامه چهار ساله عقب هستیم.علی حاجی‌زاده عصر امروز در شورای مسکن استان کرمان که در سالن پیامبر اعظم(ص) استانداری برگزار شد با بیان اینکه برنامه ابلاغی استان 129 هزار واحد مسکونی در شمال استان کرمان بوده است، اظهار داشت: حدود 180 هزار نفر در طرح ملی مسکن ثبت‌نام کردند و حدود 40 هزار نفر تایید نهایی شدند.

 • عرضه در بورس کالا عامل کاهش قیمت مسکن

  عرضه در بورس کالا عامل کاهش قیمت مسکن

  کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد کاهش قیمت مسکن با عرضه در بورس کالا کارشناس حوزه بورس کالا گفت: با عرضه ملک در بورس کالا، قیمت کشف شده زیر قیمت‌های معاملاتی بازار خواهد بود. عظیمی در خصوص علت عرضه نشدن املاک بانک‌ها در بورس‌ کالا.

 • خانه‌دار شدن ۶ هزار جوان زرین دشتی

  خانه‌دار شدن ۶ هزار جوان زرین دشتی

  اجرای طرح ملی مسکن کسب رتبه نخست زرین دشت در تامین زمین با الحاق ۱۷۰ هکتار در فارس با شروع به کار دولت سیزدهم و وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی در هر سال بارقه ای از امید در دل جوانان فاقد مسکن در سراسر کشور دمیده شد.مسکنی که اولویت اصلی زندگی هر جوانی برای تشکیل زندگی شده است و حتی در خیلی از موارد نداشتن مسکن مستقل و کشمکش های زندگی مختلط با خانواده ها باعث فروپاشی بنیان خانواده ها شده است.

 • پیامدهای منفی تورم مسکن

  پیامدهای منفی تورم مسکن

  درآمد خانوارهای شهری را می بلعد رفاه خانوارها گروگان گرفته شد وزن بسیار سنگین و نامتعارف اجاره‌بها در سبد هزینه خانوارها، در یک آمار رسمی تایید شد.

 • اجرای طرح تخفیف پروانه و عوارض ساختمان

  اجرای طرح تخفیف پروانه و عوارض ساختمان

  شهردار دوگنبدان گفت: طرح تخفیف پروانه و عوارض ساختمان های مختلف در این شهر اعمال می شود. پرداخت عوارض در روند توسعه و رونق شهری و ارائه خدمات شهرداری تاثیر به سزایی دارد. طرح تخفیف پروانه و عوارض ساختمان های مختلف مسکونی،تجاری،آموزشی، بهداشتی و دیگر بخش ها در دوگنبدان اجرا می شود.

 • لوکس‌سازان ایرانی به ترکیه و کشورهای عربی رفتند

  لوکس‌سازان ایرانی به ترکیه و کشورهای...

  پیش‌بینی قیمت مسکن تا پایان سال ؛ دوباره گران می شود؟ عواملی که می‌توانست به تورم و رشد قیمت مسکن منجر شود در نیمه اول سال اتفاق افتاده و انتظار داریم در شش ماهه دوم، بازار به نسبت آرامی را داشته باشیم. محصولی که در بخش مسکن تولید می‌شود، بر اساس قیمت تمام شده است. ممکن است در مواقعی قیمت مصالح ساختمانی کاهش یا افزایش پیدا کند. در سال جاری یک سری افزایش‌های جدی در نهاده‌های ساختمانی و دستمزدها داشتیم که قیمت تمام شده مسکن را بالا برد.

 • بازار مسکن ترکیه به دست روس ها

  بازار مسکن ترکیه به دست روس ها

  بر اساس اعلام اداره آمار ترکیه ایرانی‌ها در ماه گذشته میلادی ۶۳۳ واحد خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند . اداره آمار ترکیه اعلام کرد که ایرانی‌ها در ماه گذشته میلادی ۶۳۳واحد خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند که ۱۱.۹درصد از خانه‌های فروخته‌شده به خارجی‌ها در ترکیه است.

 • خانه‌های قدیمی در بازار

  خانه‌های قدیمی در بازار

  بازار مسکن این روزها روی خوشی به کهنه‌سازها نشان می‌دهد. بسیاری از سرمایه‌گذاران ملکی این روزها به سمت خانه‌های قدیمی می‌روند. قیمت بسیار پایین قدیمی‌سازها در بازار و همچنین پرداخت وام‌های مختلف باعث شده بسیاری از معاملات حول این خانه‌ها بچرخد. بازار مسکن طی سال‌های اخبر رفتارهای عجیبی از خود نشان می‌دهد که این خود باعث شده نتوان چشم‌انداز بلند مدتی برای بازار مسکن متصور شد.

 • بی تدبیری دولت رئیسی در بازار مسکن

  بی تدبیری دولت رئیسی در بازار مسکن

  فصل نقل‌وانتقال مسکن و جابه‌جایی مستأجران رو به پایان است و اهالی بازار می‌گویند با فروکش کردن تب تقاضا و جاگیر شدن بخش عمده مستأجران، اجرای سیاست‌های کنترل بازار اجاره نیز به فراموشی سپرده شده است. بی تدبیری دولت رئیسی در بازار مسکن از چند ماه پیش، دولت و مجلس دست‌به‌کار اصلاح سازوکار بازار اجاره و مسکن و ساماندهی و کنترل این بازار‌ها شدند و بسته‌ها، طرح‌ها و مصوبه‌هایی برای این اصلاح در دستور کار داشتند؛ اما به‌تدریج با نزدیک شدن به پایان تابستان و فروکش کردن تب بازار اجاره، دیگر نه خبری از ای

 • علت مسکونی نشدن جزایر سه‌گانه؟

  علت مسکونی نشدن جزایر سه‌گانه؟

  شورای همکاری خلیج فارس بازهم مثل گذشته و برای چندمین بار ادعای مضحک ایرانی نبودن جزایر سه گانه ایرانی را مطرح کرد. وزیران امور خارجه کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس ، طی نشستی به میزبانی عربستان سعودی بازهم به موضع گیری علیه ایران پرداختند و در بیانیه‌ای ادعای بی اساس امارات درباره جزایر سه‌گانه ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی را تکرار کردند و از تهران خواستند که برای حل این مسئله با ابوظبی وارد مذاکره مستقیم شود یا دو طرف به دیوان عالی بین‌الملل رجوع کنند.

 • خرید خانه در جنوب تهران با چقدر پول؟

  خرید خانه در جنوب تهران با چقدر پول؟

  با چقدر پول می توانید صاحب یکی از آپارتمان‌های جنوب تهران شوید؟ به دلیل اینکه قیمت مسکن اخیرا جهش و نوسانات زیادی را تجربه کرده است، متقاضیان مسکن به دنبال خانه‌هایی با قیمت‌های مناسب‌تر می‌گردند. در ادامه به بررسی قیمت واحد ها در محله‌های مختلف جنوب تهران خواهیم پرداخت. اگر قصد خرید واحد آپارتمانی در مولوی را دارید، برای خرید واحدی ۷۲ متری درحالی که ۱۰ سال از ساخت آن واحد گذشته است و ۲ اتاق خوابه است، به سرمایه‌ای حدود ۱ میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان نیاز دارید.

 • صدور سند مالکیت املاک روستایی و شهرهای زنجان

  صدور سند مالکیت املاک روستایی و شهرهای...

  مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: در طول یک سال گذشته 5 هزار جلد سند مالکیت برای املاک روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر صادر شده است. رضا خواجه‌ای، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در زنجان به کسب رتبه برتر کشوری در صدور سند مالکیت برای واحدهای مسکونی روستایی از سوی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان و‌ همکاری اداره ثبت اسناد و املاک استان اشاره و اظهار کرد: صدور اسناد مالکیت برای واحدهای مسکونی شهری و روستایی در استان، ۱۰ درصد بالاتر از میانگین

 • گرانی زمین مسکونی در کدام استانها

  گرانی زمین مسکونی در کدام استانها

  بیشترین رشد قیمت زمین پارسال مربوط بود به استان بوشهر که تورم سالانه بیش از ۱۰۰ درصدی را تجربه کرد. چند روز پیش مرکز آمار ایران گزارش بازار مسکن کشور در پاییز سال گذشته را منتشر کرد. مرکز آمار در بخشی از این گزارش به بررسی بازار زمین مسکونی و کلنگی در استان‌های مختلف کشور پرداخته است.

 • انبوه سازان در انتظار اصلاح قیمت مسکن

  انبوه سازان در انتظار اصلاح قیمت مسکن

  نقش تورمی «شرکت های واسطه» در جهش تولید مسکن نائب رئیس انجمن انبوه سازان گلستان با اشاره ضرورت بازنگری در قیمت پیشنهادی برای طرح جهش مسکن گفت: انبوه سازان در انتظار اصلاح قیمت ها و بهبود شرایط پیشنهادی دولت هستند.

 • قیمت پیشنهادی راه و شهرسازی

  قیمت پیشنهادی راه و شهرسازی

  قیمت پیشنهادی راه و شهرسازی نیازمند ۳۵ درصد تعدیل است گرگان- فروتن، عضو انجمن انبوه سازان فارس با اشاره به ضرورت بازنگری در قیمت پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی، گفت: نرخ های پیشنهادی جهش تولید مسکن نیازمند ۳۵ درصد تعدیل است.قیمت‌های پیشنهادی حداقلی وزارت راه و شهرسازی سبب شده تا انبوه‌سازان رغبتی به مشارکت در پروژه‌های جهش تولید مسکن نداشته باشند.