بازار املاک / خانه دار شدن

خانه دار شدن

خانه دار شدن

این صندوق شما را خانه دار می کند! ساده ترین مسیر برای خانه دار شدن! با توجه به شرایط تورمی کشور سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه‌گذاری زمین و مسکن، بهترین روش برای حفظ سرمایه و ایجاد قدرت خرید برای متقاضیان خرید مسکن خواهد بود با نگاهی به اوضاع بازار مسکن و میزان قدرت خرید مردم، متاسفانه نیم قرن زمان لازم است تا با این درآمد‌ها و پس انداز‌های موجود، فردی قادر به خرید خانه باشد.

 دورنمایی که بیشتر شبیه آرزو دوری است 


که هرساله با توجه به شرایط تورمی کشور، محال‌تر به نظر می‌رسد. با این شرایط چطور می‌تواند در کلانشهری، چون تهران و دیگر کلانشهر‌ها صاحب خانه شد؟
 با نگاهی به اوضاع بازار مسکن و میزان قدرت خرید مردم، متاسفانه نیم قرن زمان لازم است تا با این درآمد‌ها و پس انداز‌های موجود، فردی قادر به خرید خانه باشد. 
دورنمایی که بیشتر شبیه آرزو دوری است که هرساله با توجه به شرایط تورمی کشور، محال‌تر به نظر می‌رسد. با این شرایط چطور می‌تواند در کلانشهری، چون تهران و دیگر کلانشهر‌ها صاحب خانه شد؟


تسهیلات بانکی 


وام‌های مسکن و طرح‌های نیمه کاره‌ی دولت در جهت خانه دار شدن افراد چقدر کارایی دارد و آیا راه مطمئن‌تری برای خریدن مسکن وجود دارد؟
 در ادامه احمد اشتیاقی کارشناس بازار سرمایه درباره خرید متری مسکن در بورس با گسترش نیوز به گفتگو نشسته است که در ادامه می‌خوانیم.

ساز و کار صندوق‌های زمین و ساختمان


احمد اشتیاقی کارشناس بازار سرمایه گفت: در اساسنامه صندوق املاک و مستغلات با نماد ارزش، مبادرت به خرید زمین و ساخت نمی‌شود. 
در اساسنامه این طرح باید واحد‌های آماده را بخرد، اما در صندوق‌های زمین و ساختمان طوری طراحی شده است که مبادرت به خرید زمین می‌شود و ساخت و ساز را با وجوه جمع آوری شده، به عهده می‌گیرد.

براساس یونیت‌های ۱۰ واحدی، به فرض اگر قیمت ۱۰ ریال محاسبه شود، افراد با سرمایه ۱۰۰ هزار تومانی می‌توانند در پروژه ساخت و ساز مشارکت کنند
 بنابراین مقدمات این طرح با صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و مسکن فراهم شده است.

با توجه به معضلی که وجود دارد، متقاضیان خرید مسکن قادر به خرید با پس‌انداز خود نیستند، این طرح به افراد کمک می‌کند
 تا با سرمایه‌ها و پس انداز‌های اندک به حوزه خرید مسکن ورود کنند و این امکان با خرید متری مسکن و حتی کمتر از یک متر هم، با توجه به سرمایه افراد، امکان‌پذیر است.

امکان سرمایه‌گذاری در خرید مسکن با سرمایه خرد

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: نکته مثبت این طرح در اینجا است که متقاضیان خرید مسکن می‌توانند تورم موجود در کشور را دور بزنند. به عنوان مثال در تهران خرید متوسط هر یک متر، متری ۳۵ میلیون تومان تخمین زده می‌شود، پس اندازی هم که در یک سال در حال شکل گیری برای متقاضیان خرید مسکن ممکن است.

شاید حدودا برای خرید یک متر کافی باشد؛ بنابراین پس‌انداز افراد برای خرید خانه کافی نیست؛ بنابراین این افراد اگر بخواند سرمایه اندک خود را به وجهی برسانند که قادر به خرید خانه باشند، دوباره مسکن با رشد تورمی مواجه خواهد شد و شانس خرید را از دست خواهند داد. با این حساب به کمک این صندوق‌ها، خرید متری مسکن به اندازه سرمایه موجود بدون اینکه با تورم قدرت خرید افراد از بین برود، امکان‌پذیر است.

ورود و خروج آسان به صندوق‌های سرمایه‌گذاری مسکندر صورتی که این صندوق‌های سرمایه‌گذاری توسعه پیدا کنند.
 پروژه‌های خوبی را به عهده بگیرند و یا زمینی را از طرف سازمان ملی زمین و مسکن در اختیار بگیرند 
 به صورت عموم مشارکت مردم در این صندوق‌ها ممکن باشد، امکان منتفع شدن افراد در این طرح بالا می‌رود.

افراد می‌توانند در صورت پشیمانی در هر زمانی، یونیت‌های خریداری شده را به قیمت جدید که هر ۶ ماه یکبار حساب می‌شود، به فروش برسانند.
بنابراین به دلیل تسهیل ورود و خروج در این صندوق‌های سرمایه گذاری نگاه مثبتی می‌توان به این روش داشت.

 اما شرط به موفقیت رسیدن این طرح روی کاغذ پروژه‌هایی است که این صندوق‌ها به عهده می‌گیرند 
 در زمان مناسب این پروژه‌ها را با قیمت مناسب به ثمر برسانند، تا در نهایت افراد مشارکت کرده در این صندوق سود ببرند.امکان سرمایه‌گذاری‌های خرد در صندوق‌ها


این صندوق‌ها باید مدیر فنی داشته باشند، با توجه به نظارتی که بر مخارج‌شان توسط متولی و ارکان دیده شده در این صندوق‌ها لحاظ می‌شود.
 به نظر می‌رسد برای سرمایه‌گذاری‌های کوچک مفید واقع خواهد شد.

 با توجه به اینکه این اولین صندوق سرمایه‌گذاری زمین و مسکن است و همچنین حضور متولیان مربوطه یعنی وزیر مسکن، وزیر اقتصاد در بازگشایی نماد
 می‌توان امیدوار بود که این صندوق‌های سرمایه‌گذاری از پشتیبانی خوب مقامات دولتی نیز بهره‌مند هستند.

 لازم به ذکر است که هنوز صندوقی با این موضوع که مردم به قصد خرید متری سرمایه‌گذاری انجام دهند.
ایجاد نشده است. با این صندوق که ایجاد شد، مقدمات آن فراهم شده است 

 ما امیدواریم این صندوق‌ها با موضوع ساخت و ساز، خرید زمین و با مشارکت در طرح جهش ملی مسکن، وجوه اندک را جمع آوری کند
هم باعث اشتغال شود و هم توسعه ساخت مسکن را منجر شود. 
همچنین اجرایی شدن این طرح برای افرادی در زمینه سرمایه‌گذاری‌های خرد نیز کارایی خواهد داشت.

هدف‌گذاری قابل اجرا برای خرید مسکن


 صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و مسکن، هم نگاه‌های سرمایه‌گذاری را پوشش می‌دهد 
 هم اگر تبلیغات مناسبی انجام شود، مردم با پس انداز‌های کوچک امکان سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها را خواهند داشت. 

به عنوان مثال فردی که تازه مشغول به کار شده است و هدف‌گذاری می‌کند، ظرف مدت ۱۰ سال آینده یک واحد ۷۰ متری بخرد
با این صندوق منجر می‌شود که پس‌انداز خود را طوری تعریف کند که هرساله قادر باشد ۶ متر خانه بخرد.

 این فرد زمانیکه ۶ متر را امسال خریده باشد دیگر در سال بعد مشمول تورم نخواهد شد.
 مردم خرید‌های مسکن را با پس انداز‌های کوچک در قالب این صندوق‌ها برنامه ریزی خواهند کرد. 
در این حالت می‌تواند گفت هدف خرید مسکن ارجحیت پیدا می‌کند. به این معنی که افرادای که واقعا متقاضی خرید مسکن هستند، ورود می‌کنند.

خرید متری مسکن جایگزین وام‌های بانکی می‌شوند


 از قدیم، طرح مسکن ملی جوانان که توسط بانک مسکن اجرایی می‌شد.
 خانواده‌ها هرساله پس اندازی را در این سپرده مسکن انجام می‌دادند، بعد از مثلا ۱۵ سال با سرمایه اندک امکان اخذ وام داشتند، تا با این وام قادر باشند خرید مسکن انجام دهند. 

با توجه به اینکه شرایط تورمی در کشور حاکم است، شاید آن وام کارکرد قبلی خود را از دست داده باشد
 بنابراین در این شرایط خرید متری مسکن بر ایجاد سپرده پس‌انداز مسکن اولویت خواهد داشت.

 صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و مسکن، کمک به جمع آوری وجوه می‌کنند و این جمع آوری وجوه مبتنی بر اساسنامه‌ای است که برایشان تعریف شود.
 این وجوه به امور تولیدی مسکن تخصیص پیدا می‌کند.
با این حساب جمع‌آوری وجوه و اشتغال را در پیش خواهیم داشت و تولید و مصرف کننده نهایی از آن سود می‌برند

 البته هنوز به شرایط ایده آل برای اجرایی شدن کامل این طرح هنوز نرسیدیم. 
صندوق‌های سرمایه‌گذاری، پیش زمینه‌ای برای جمع آوری وجوه راکد به قصد سرمایه‌گذاری و به قصد خرید مسکن است. 
این صندوق‌ها به گردش صحیح وجوه در اقتصاد ایران کمک خواهد کرد.

 • کشف شهر مسکونی ۱۸۰۰ ساله در مصر

  کشف شهر مسکونی ۱۸۰۰ ساله در مصر

  یک شهر کامل یک هزار و ۸۰۰ ساله متعلق به دوران رومی را در قلب شهر «اقصر» واقع در کشور مصر کشف کردند. باستان‌شناسان مصری اعلام کردند که یک شهر مسکونی کامل دوره رومی را در شهر «اقصر» کشف کرده‌اند. به گفته «مصطفی وزیری»، دبیر شورای عالی آثار باستانی مصر، قدمت این شهر که اخیرا کشف شده است به قرن دوم و سوم میلادی بازمی‌گردد و قدیمی‌ترین و مهم‌ترین شهری است که تاکنون در کرانه شرقی «اقصر» کشف شده است.

 • فروش عمارت 12میلیون دلاری بریتنی اسپیرز!

  فروش عمارت 12میلیون دلاری بریتنی...

  بریتنی اسپیرز عمارتی که تنها پس از 6 ماه از خرید عمارت 12میلیون دلاری خود، آن را برای فروش گذاشته است! او تصمیم دارد تا عمارت خود به ارزش 12 میلیون دلار را بفروشد، با این حال این ملک برای فروش عمومی در بازار قرار نگرفته است. وی به شدت مراقب حریم خصوصی خود است. این خواننده مشهور تنها 6 ماه پس از خرید عمارتی به ارزش 6 میلیون دلار قصد فروش آن را دارد.

 • مالیات خانه ها در سال جدید

  مالیات خانه ها در سال جدید

  یکی از مواردی که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ دستخوش تغییراتی شده شرایط پرداخت مالیات خانه ها است. افزایش صد درصدی قیمت مسکن موجب شد که ارزش خانه‌های مشمول مالیات هم افزایشی ۱۰۰ درصدی را تجربه کنند. برای دسترسی سریع‌تر به اخبار داغ مالیات، اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از اینجا وارد شوید. لایحه بودجه ۱۴۰۲ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و حالا می‌توان صورت‌بندی مالی سال ۱۴۰۲ را کم و بیش ترسیم کرد.

 • مسکن سازی وین الگویی برای کل شهرهای دنیا

  مسکن سازی وین الگویی برای کل شهرهای...

  در حالی که وضعیت مسکن در کل دنیا به معضلی اساسی تبدیل شده است، برخی از کشورهای توسعه یافته مانند اتریش به سراغ طرح های خاصی رفته اند که دسترسی شهروندان خود به مسکن های باکیفیت را افزایش بدهند. در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد اتریشی ها در خانه های مناسب و مطلوب زندگی می کنند. پایتخت این کشور یعنی وین، از سوی اکونومیست زیست پذیرترین شهر جهان لقب گرفته است. اما چه امتیازات و امکاناتی باعث شده است که این شهر، بهترین محل سکونت در کل دنیا باشد.

 • کم کاری در اجرای پروژه مسکن ملی

  کم کاری در اجرای پروژه مسکن ملی

  بیرجند_ استاندار خراسان جنوبی بر حساس و کلیدی بودن اجرای طرح نهضت ملی مسکن برای دولت سیزدهم تاکید کرد و گفت: کم کاری مدیران استان در اجرای این پروژه پذیرفتنی نیست. جواد قناعت امشب در شورای مسکن خراسان جنوبی با تبریک حلول ماه رجب و میلاد امام محمد باقر (ع) و دهه مبارک مبارک فجر گفت: تاکنون هر دولتی علاوه برنامه‌های اصلی خود شعارهای محوری داشته که یکی از شعارهای محوری دولت سیزدهم تأمین مسکن برای افراد متوسط جامعه است

 • فرصت ۱۵ روزه واریز اولیه مسکن

  فرصت ۱۵ روزه واریز اولیه مسکن

  ساری- حسینی پور، استاندار مازندران با اشاره به این که شمار زیادی از متقاضیان مسکن ملی آورده اولیه را واریز نکردند، فرصت ۱۵ روزه برای پرداخت تعیین کرد. بنا نداریم حتی یک نفر از متقاضیان مسکن ملی را حذف کنیم افراد زیادی برای پروژه مسکن ملی ثبت نام کردند ولی شمار زیادی از متقاضیان واجد شرایط تاکنون نسبت به واریز آورده اولیه اقدام نکردند.

 • معاملات ملکی در کدام مناطق تهران رشد کرد؟

  معاملات ملکی در کدام مناطق تهران رشد...

  هرچند قیمت مسکن افزایش قابل ملاحظه ای داشته است اما این موضوع منجر به رکود مسکن نشده و حجم معاملات نیز افزایش قابل توجهی داشته است. افزایش قیمت مسکن ادامه دارد، اما تعداد معاملات ثبت شده در بازار مسکن هم افزایش داشته است. سه منطقه تهران بیش از ۵۰ درصد افزایش معامله داشته اند. در عین حال منطقه ۵ با وجود آنکه ۱۸ درصد افزایش رشد معامله داشته است هم چنان پرمعامله ترین منطقه تهران بوده است. مناطق کناری این منطقه که قیمت مناسب تری نیز دارند هم رشد خوبی را تجربه کردند که از جمله منطقه ۲۲ و ۲۱ هستند.

 • افزایش فروش مسکن به اتباع خارجی در ترکیه

  افزایش فروش مسکن به اتباع خارجی در...

  براساس آمار سازمان آمار ترکیه، در سال گذشته ۶۷ هزار و ۴۹۰ باب خانه در سراسر ترکیه به اتباع خارجی فروخته شد. تعداد خانه های خریداری شده توسط اتباع خارجی در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل آن ۱۵.۲ درصد افزایش داشت. فروش مسکن به اتباع خارجی در دسامبر ۲۰۲۲ با کاهش ۱۸.۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶ هزار و ۳۸۶ باب رسید.

 • راه اندازی بورس مسکن

  راه اندازی بورس مسکن

  موضوع بورس مسکن در سال های اخیر توسط شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس مطرح شده اما تا امروز به سرانجام نرسیده است؛ طبق این طرح افراد می توانند به متراژی که توانایی پرداخت قیمت آن را دارند "یونیت" (واحدی از متراژ منزل) خریداری کنند و بعد از چند سال امکان مالکیت واحد را فراهم آورند. حالا به تازگی شهردار تهران خبر داده که نرم افزار بورس مسکن آماده شده و باید به بازار سرمایه بپیوندد؛ ‌موضوعی که دوباره خرید متری خانه را به کانون توجه بازگرداند.

 • بررسی وضعیت مشاورین املاک

  بررسی وضعیت مشاورین املاک

  لزوم شناسایی عوامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت مسکن و زمین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با تاکید بر بازرسی از یک هزار و ۴۳ واحد مشاوره املاک در زنجان تا پایان هفته گفت: این بازرسی با هدف بررسی وضعیت پروانه کسب و نحوه فعالیت آن‌ها انجام می‌شود. مجید گلشنی رئیس سازمان صمت استان زنجان با اعضای هیات رئیسه اتحادیه مشاورین املاک دیدار کرد.

 • کاهش کیفیت مسکن در تهران

  کاهش کیفیت مسکن در تهران

  اخیراً سخنگوی شهرداری تهران صدور مجوز برای خانه‌هایی با متراژ 25 متر را تکذیب کرد و حداقل متراژ برای صدور مجوز را 35 متر دانست. اما ساخت خانه های 35 متری برای تامین رفاه یک خانواده مناسب است؟ ساخت خانه های 35 متری منجر به کاهش کیفیت بخش مسکن در تهران شده است. در حالی که افزایش هزینه‌های زندگی و کمبود زمین در کشورهای مختلف جهان باعث شده مردم به خرید و یا اجاره خانه‌هایی کوچک‌متراژ رو بیاورند.

 • خریداران مسکن در سال نو

  خریداران مسکن در سال نو

  به نظر می‌رسد در ماه آینده بستر لازم برای افزایش حجم معاملات با توجه به تنوع عرضه فراهم است. به گزارش نبض بازار، بازار مسکن امسال خیلی زود به استقبال شب عید رفته است و پایتخت در ایام منتهی به بهمن‌ماه با افزایش حجم عرضه روبه‌رو شده و به نظر می‌رسد در ماه آینده بستر لازم برای افزایش حجم معاملات با توجه به تنوع عرضه فراهم است.

 • واحدهای ویلایی به واحدهای کوچک

  واحدهای ویلایی به واحدهای کوچک

  واحدهای ویلایی که جایگزین واحدهای کوچک متراژ می‌شوند در حالی که پیش از این برای بهبود و افزایش تعداد واحدهای مسکونی در بازار مسکن وعده ساخت واحدهای کوچک متراژ داده شده در حال حاضر طرح بلندپروازانه ساخت واحدهای بزرگ متراژ و ویلایی از سوی دولت مطرح شده است.

 • مالیات بر عایدی سرمایه

  مالیات بر عایدی سرمایه

  کارشناس امور مالیاتی: مالیات بر عایدی سرمایه، مانعی برای پرش قیمت در بازارهای مالی است کارشناس امور مالیاتی گفت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه می‌تواند مانعی برای پرش قیمت در چهار بازار مسکن، خودرو، طلا و سکه و ارز باشد.

 • بازار نایاب اجاره نقلی‌‌‌ها

  بازار نایاب اجاره نقلی‌‌‌ها

  یک علت دیگر این موضوع به نسبت کمتر ساخت آپارتمان ریزمتراژ در مقایسه با سهم واحدهای با مساحت‌‌‌های بالاتر مربوط می‌شود که باعث شده است همواره عرضه واحد ریزمتراژ کمتر از عرضه واحدهای با مساحت بیشتر باشد. فایل اجاره آپارتمان نوساز در بازار اجاره واحدهای مسکونی نقلی و ریزمتراژ نایاب شد. بررسی‌‌‌های «دنیای‌اقتصاد» از تازه‌‌‌ترین وضعیت بازار اجاره آپارتمان‌‌‌های ریزمتراژ و نقلی (واحدهای مسکونی با متراژ تا ۶۰ مترمربع) نشان‌دهنده آن است

 • تحویل واحد های مسکونی تا پایان مهر

  تحویل واحد های مسکونی تا پایان مهر

  تحویل هشت هزار واحد مسکونی مهر تا پایان امسال به متقاضیان رئیس هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید پردیس گفت: هشت هزار واحد مسکونی مهر تا پایان امسال به متقاضیان تحویل می‌شود و ۲۲ هزار واحد هم تا بهار و و تابستان ۱۴۰۲ تکمیل می‌شود.

 • آرزوی خرید خانه

  آرزوی خرید خانه

  آن‌گونه که ابوالفضل نوروزی، سرپرست دفتر اقتصاد مسکن در وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده، شاخص طول دوره انتظار برای خرید خانه در ایران از 15 سال به 34 سال رسیده است. در حالی که در بیشتر کشورهای دنیا زیر 10 سال است. از آنجا که بر اساس نرم‌های جهانی، طول دوره انتظار برای خرید خانه بیش از 10 سال، غیر طبیعی و ناهنجار به شمار می‌رود. همین اعداد 15 یا 34 سال خود گواه وضعیت وخیم سرپناه در کشور به شمار می‌رود.

 • تاثیر آهسته و پیوسته دلار بر بازار مسکن

  تاثیر آهسته و پیوسته دلار بر بازار مسکن

  تورم و قیمت دلار همیشه به عنوان عوامل تاثیرگذار بر بازار مسکن شناخته می‌شوند اما سوال این است که دلار با چه سرعتی بر بازار مسکن اثر می‌گذارد و حالا که دلار مجددا صعودی شده، می‌تواند موج افزایشی جدیدی را در بازار مسکن رقم بزند؟ به صورت سنتی این باور وجود دارد که قیمت دلار و بازار مسکن ارتباط نزدیکی با هم دارند. به این صورت که با افزایش قیمت دلار، قیمت مسکن نیز در مسیر صعودی قرار می‌گیرد.

 • چرا خانه های دولتی جذابیت ندارند؟؟

  چرا خانه های دولتی جذابیت ندارند؟؟

  را خانه های دولتی در شهر های جدید نصف قیمت پروژه های خصوصی هستند اما باز هم جذابیت ندارند؟ با وجود تفاوت قیمت آشکار پروژه های دولتی در شهر های جدید و خانه ‌ها و آپارتمانها شخصی ساز اما باز هم این پروژه ها برای مردم جذابیت چندانی ندارند. به گزارش نبض بازار، مسکن یکی از نیازهای اصلی خانوار ایرانی به ویژه در کلانشهر هاست اما با این وجود در شهرهای حومه ، پروژه های دولتی آنگونه که باید مورد استقبال قرار نگرفته است.

 • فروش خانه هم وارد بورس می شود؟

  فروش خانه هم وارد بورس می شود؟

  هر برگ از اوراق مسکن سال جاری، از یک هفته قبل ۱۰۸ هزار تومان آغاز شده و امروز این اوراق به ۱٬۲۳۲٬۰۰۱ هزار ریال رسیده است. آخرین وضعیت قیمت ارواق مسکن (تسه) سال گذشته فروردین ماه به ۱.۲۴۰.۰۰۰ هزار ریال و در اردیبهشت ماه ۱.۲۰۰.۷۰۰ هزار ریال و در خرداد ماه ۱.۲۴۰.۱۰۰ هزار ریال بود و این اوراق در دی ماه سال گذشته نیز با قیمت ۱.۲۰۰.۰۰۰ هزار تومان معامله می‌شد و در سال جاری با قیمت ۱٬۲۳۲٬۰۰۱ معامله شده است.

 • ضرورت اخذ شناسنامه فنی ساختمان

  ضرورت اخذ شناسنامه فنی ساختمان

  هنگام خرید آپارتمان معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز بر لزوم دریافت شناسنامه فنی ساختمان توسط خریداران در هنگام پیش فروش آپارتمان تاکید کرد. محمد عزتی با اشاره به اهمیت صدور شناسنامه فنی ساختمان در کاهش تخلفات ساختمانی اظهار کرد: