بازار املاک / مالیات بر عایدی سرمایه

 مالیات بر عایدی سرمایه

مالیات بر عایدی سرمایه

کارشناس امور مالیاتی: مالیات بر عایدی سرمایه، مانعی برای پرش قیمت در بازارهای مالی است کارشناس امور مالیاتی گفت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه می‌تواند مانعی برای پرش قیمت در چهار بازار مسکن، خودرو، طلا و سکه و ارز باشد.

 مهدی سرمست شوشتری، کارشناس امور مالیاتی در رابطه با مالیات بر عایدی سرمایه بیان کرد:


 این مالیات بر چهار بازار مسکن، خودرو، طلا و سکه و ارز اعمال می‌شود، البته برای گرفتن مالیات مهم است که نگهداری دوره دارایی چند سال باشد.
اگر دارایی مورد نظر را کمتر از یک سال نگهداری کنند با نرخ بیشتری مشمول مالیات می‌شود.
در طرح مالیات بر عایدی سرمایه، تورمِ سرمایه تعدیل می‌شود و مالیاتی به آن تعلق نخواهد گرفت، بلکه به آن بخشی که ناشی از تورم نیست و در اثر سوداگری است، مالیات تعلق خواهد گرفت.

سرمست در پاسخ به این پرسش که مزایای اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای اقتصاد چیست؟


به مالیاتی که بر سود ناشی از خرید و فروش دارایی ها در کوتاه مدت اعمال می‌شود مالیات بر عایدی سرمایه می‌گویند،
 بنابراین این طرح در کنترل سفته بازی، سوداگری و هدایت اعتبار و سرمایه به بخش های مولد اقتصاد نقش آفرینی می‌کند.

این کارشناس امور مالیاتی با بیان اینکه اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه برای رونق کسب و کارهای تولیدی مفید است
 همچنین این طرح می تواند مانعی برای پرش های قیمتی در چهار بازار گفته شده باشد، علاوه بر این، طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بحث عدالت اجتماعی نیز نقش آفرینی می‌کند.

سرمست با اشاره به این امرکه اجرای CGT (capital gains tax ) از تجمیع سفته بازان در یک بازار که منجر به اختلال در اقتصاد کشور شود جلوگیری می‌کند،
 اجرای این طرح سفته بازی در بازارهای مالی را کم می‌کند.

طرح مالیات بر عایدی سرمایه تمامی فرصت‌های سرمایه گذاری را مشمول مالیات نکرده و معافیت هایی نیز به بازارهای مولد مانند بازار سهام و ساخت و ساز داده است .
به این صورت که افراد به جای خرید و فروش سوداگرانه در بازار خودرو و مسکن، تمرکز خود را روی بازار سرمایه، یا تولید ساختمان می‌گذارند.

 • ساز و کار بورس برای فروش مصالح

  ساز و کار بورس برای فروش مصالح

  ساز و کار بورس برای فروش مصالح، موجب افزایش قیمت ها می شودخبرگزاری آریا - رئیس کانون انبوه سازان با اشاره به اینکه بورس، سازوکار مناسبی ندارد، با خطاب قرار دادن وزارت اقتصاد و دارایی در افزایش قیمت فولاد سوال کرد که چرا ریسک تولید مسکن را کاهش نمی دهید؟ ساز و کار کشف قیمت بر چه اساسی است؟

 • ۲۷۸ قطعه زمین تحویل بنیاد مسکن

  ۲۷۸ قطعه زمین تحویل بنیاد مسکن

  مدیرکل بنیاد مسکن زنجان: این نهاد ۲۷۸ قطعه زمین از اداره راه و شهرسازی برای احداث یک هزار و ۹۰۴ واحد مسکونی در زمینه اجرای طرح نهضت ملی مسکن تحویل گرفته است. به پروژه در حال ساخت ۳۶۸ واحدی گلشهر زنجان اشاره کرد . پروژه ۳۶۸ واحدی نهضت ملی مسکن گلشهر در حال حاظر پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصدی دارد و مساحت بالغ بر ۵۲ هزار و ۵۴۵ متر مربع، دارای ۴ بلوک ۱۰ طبقه و ۲ بلوک ۹ طبقه می باشد.

 • اجاره آپارتمان در یافت‌آباد?

  اجاره آپارتمان در یافت‌آباد?

  اگر قصد اجاره یک واحد مسکونی در یافت‌آباد تهران را دارید یک واحد ۴۴ متری ۱۲ ساله که انباری، پارکینگ و یک اتاق خواب دارد را با رهن ۱۳۰ میلیونی و اجاره ۳ میلیون تومانی برای اجاره آگهی شده است. اگر به دنبال واحد دیگری در یافت‌آباد هستید می‌توانید یک خانه ۵۰ متری که یک اتاق خواب دارد را با پول پیش ۱۰۰ میلیونی و اجاره ۴ میلیون تومانی در یافت‌آباد کرایه کنید.

 • ممنوعيت خريد و فروش امتياز مسکن

  ممنوعيت خريد و فروش امتياز مسکن

  ضرورت و لزوم اطلاع رساني درخصوص ممنوعيت خريد و فروش امتياز مسکن مليخبرگزاری آریا - در دهمین جلسه شورای تامین مسکن استان قم بر ضرورت و لزوم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به عموم مردم در خصوص ممنوعیت خرید و فروش امتیاز طرح نهضت ملی مسکن تاکید شد.

 • خانه بخریم یا نخریم؟

  خانه بخریم یا نخریم؟

  در این فضا چطور می‌شود از کاهش قیمت مسکن گفت؟ قیمت دور از دسترس متری صد میلیون تومان حتی اگر به قیمت دور از دسترس متری هشتاد میلیون تومان نیز تبدیل شود، باز هم بالاست و در نتیجه استفاه از صفت ارزانی برای خانه نوعی شوخی است .یک کارشناس بازار مسکن گفت: وقتی سرمایه‌گذار با حبس نقدینگی‌اش مواجه شود، در دوره‌ای طولانی‌تر دست به ساخت مسکن جدید می‌زند و در نهایت حجم سرمایه‌گذاری در این بازار کاهش می‌یابد.

 • خبر خوب برای مستاجران

  خبر خوب برای مستاجران

  درباره وام اجاره مسکن بانک مرکزی اعلام کرد: به‌منظور حمایت از مستأجرین و در راستای اجرای مصوبه مورخ ۳‏‏‏/۳‏‏‏/۱۴۰۱ شورای پول و اعتبار، اعطای تسهیلات کمک‌ودیعه مسکن از محل منابع بانکی موضوع ماده(۴) قانون جهش تولید مسکن تا پایان سال ۱۴۰۲ تداوم می‌یاب

 • افت قیمت مسکن

  افت قیمت مسکن

  میانه تابستان امسال هر دو شهر جدید حومه تهران مانند سایر شهرها با افت محسوس قیمت مسکن همراه شدند و تحت‌تاثیر ریزش و ثبات قیمت در سایر بازارها قرار گرفتند. در حالی که از میانه تابستان تا ابتدای مهر (مقطع زمانی فعلی) میانگین قیمت مسکن در شهر جدید پردیس کاهش محسوس داشته وبه طور متوسط در هر مترمربع حدود ۳ میلیون تومان کاهش تجربه کرده است (از حدود ۲۷ میلیون تومان به حول و حوش ۲۴ میلیون تومان رسیده است)، اما در پرند میانگین قیمت نسبت به میانه تابستان، تقریبا ثابت بوده است.

 • شهرک سازی و حل بحران مسکن

  شهرک سازی و حل بحران مسکن

  نماینده مجلس با بیان اینکه واگذاری اراضی به مردم در قالب طرح نهضت ملی مسکن به ساخت مسکن با کیفیت منجر نمی شود بر لزوم ساخت مسکن در قالب شهرک سازی و به روش انبوه سازی و صنعتی سازی تاکید کرد.

 • شهرداری‌ها مکلف به شناسایی خانه‌های خالی و اراضی بایر می‌شوند

  شهرداری‌ها مکلف به شناسایی خانه‌های...

  عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در قالب طرح ساماندهی بازار اجاره بها، شهرداری ها مکلف به شناسایی خانه های خالی می شوند در عین پیش بینی کرد تحقق این طرح، آثار مثبتی بر بازار اجاره بها مسکن به جای خواهد گذاشت.

 • ۲ برابر شدن وام اجاره مسکن

  ۲ برابر شدن وام اجاره مسکن

  تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی ودیعه مسکن که در قالب طرح اجاره بهای املاک مسکونی توسط مجلس به تصویب رسیده در انتظار تایید شورای نگهبان است و در صورت تایید شورا ابلاغ خواهد شد.

 • رؤیای خانه‌دار شدن این بار به واسطه بورس

  رؤیای خانه‌دار شدن این بار به واسطه...

  رشد نجومی قیمت خانه طی سال‌های اخیر امکان خرید در بازار مسکن برای دهک‌های پایین و متوسط را شاید برای تمام عمر تبدیل به آرزویی محال کرده است، به همین جهت بود که از سال 1399 بحث فروش متری زمین از سوی مسئولان وزارت و راه و شهرسازی به منظور کنترل بازار مسکن و تقاضا مطرح شد، همچنین دولت می‌گویید با این طرح افراد می‌توانند با هر متراژی که توان پرداخت دارند مسکن تهیه کنند به طوری که بعد از چند سال امکان مالکیت واحد برای متقاضیان فراهم شود.

 • اتفاقی عجیب در بازار مسکن

  اتفاقی عجیب در بازار مسکن

  نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره ماجرای فروش دلاری مسکن توضیح داد.

 • کمبود زمین برای توسعه محدوده تهران

  کمبود زمین برای توسعه محدوده تهران

  استاندار تهران با اشاره به اینکه به شرط تامین زیرساختها، توسعه افقی شهرها می تواند نسخه اثربخشی برای حل مشکل مسکن باشد در عین حال اجرای این سیاست را در استان تهران به دلیل معضل زمین، محدود ارزیابی کرد.

 • نمایشگاه بین المللی، عامل محرکی برای توسعه صنعت ساختمان است

  نمایشگاه بین المللی، عامل محرکی برای...

  دبیر و عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در جریان بازدید از بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان، آنرا عاملی برای ایجاد انگیزه و تحرک در این صنعت برشمرد.

 • آغاز ثبت‌نام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

  آغاز ثبت‌نام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی

  بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در راستای عدالت محوری و شایسته گزینی و به منظور تامین و تکمیل بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز، بر اساس ضوابط، مقررات و آیین نامه داخلی خود، از بین متقاضیان مرد و زن واجد شرایط، پس از کسب موفقیت در آزمون کتبی تخصصی، مصاحبه های تخصصی و عمومی و طی مراحل اداری، با انعقاد قرارداد خرید خدمت با مدت معین و بیمه و بازنشستگی تامین اجتماعی به کارگیری می‌کند.

 • لزوم به صنعتی‌سازی ساختمان توسط کارگروه‌های مسکن

  لزوم به صنعتی‌سازی ساختمان توسط...

  عضو کمیسیون صنایع مجلس با تاکید بر اینکه موفقیت طرح نهضت ملی مسکن در گرو بکارگیری شیوه های نوین ساخت است گفت: در ساخت مسکن باید از شرکتهای دانش بنیان و صنعتی سازی ساختمان بهره بگیریم.

 • طرح اجاره ارزان مسکن برای زوج‌های جوان

  طرح اجاره ارزان مسکن برای زوج‌های جوان

  معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از رایزنی با برخی سازنده های پایتخت با هدف زمینه سازی اجاره برخی واحدها به زوجین در ازای حق توسعه شهر خبر داد و در عین حال تاکید کرد اجرای این سیاست با اخذ مجوز از شورای شهر تهران اجرایی خواهد شد.

 • رهن مسکن با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در تهران

  رهن مسکن با مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در...

  با ۱۰۰ میلیون در این محلات تهران خانه رهن کنید. در این گزارش اجاره یک واحد ۵۶ تا ۹۵ متری در تمام منطقه‌های تهران را بررسی کرده ایم.

 • فرآیند تولید مسکن باید صنعتی شود

  فرآیند تولید مسکن باید صنعتی شود

  عضو کمیسیون عمران مجلس بر لزوم تفکیک وزارتخانه راه و شهرسازی تاکید کرد و گفت: مسکن با مشکلات عدیده ای شامل سنتی سازی، معماری بی هویت و ناهمگون، بافتهای ناکارآمد شهری و... مواجه است.

 • استقبال از انعقاد تفاهم‌نامه تسهیل صدور پروانه ساخت

  استقبال از انعقاد تفاهم‌نامه تسهیل صدور...

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور(حمزه شکیب) گفت: از پیشنهاد انعقاد تفاهم نامه بین عوامل ذی مدخل در حوزه ساخت وساز، با هدف تسهیل فرآیندها و کاهش زمان صدور پروانه ساخت قویا استقبال می کنیم.

 • شرط عجیب خرید ملک در تهران

  شرط عجیب خرید ملک در تهران

  پس از افزایش تورم و رشد بی حد و مرز قیمت ها در بازارها شاهد اتفاقات جالب و البته عجیب و غریب بودیم. همانند سایر بازارها، بازار مسکن نیز از قافله گرانی ها عقب نماند و با رشد سرسام آور قیمت واحد های مسکونی حسابی دل مردم را به درد آورد.