بازار املاک / مسکن سازی وین الگویی برای کل شهرهای دنیا

مسکن سازی وین الگویی برای کل شهرهای دنیا

مسکن سازی وین الگویی برای کل شهرهای دنیا

در حالی که وضعیت مسکن در کل دنیا به معضلی اساسی تبدیل شده است، برخی از کشورهای توسعه یافته مانند اتریش به سراغ طرح های خاصی رفته اند که دسترسی شهروندان خود به مسکن های باکیفیت را افزایش بدهند. در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد اتریشی ها در خانه های مناسب و مطلوب زندگی می کنند. پایتخت این کشور یعنی وین، از سوی اکونومیست زیست پذیرترین شهر جهان لقب گرفته است. اما چه امتیازات و امکاناتی باعث شده است که این شهر، بهترین محل سکونت در کل دنیا باشد.

بر اساس مطالعه ای که روی نظام شهرسازی و اقتصاد مسکن شهر وین صورت گرفته است


به نظر می آید که کیفیت زندگی ساکنان این شهر با لذت بردن از ساختمان و محله ای که در آن زندگی می کنند.
 رابطه ای مستقیم دارد. همچنین زندگی در خانه ای راحت، منجر به احساس امنیت و بهره وری افراد نیز می شود.
سیاست هایی که از سوی مسئولین شهری وین دنبال می شود، تمام این ویژگی ها را برای شهروندان خود فراهم می کند.

مسکن سازی وین الگویی برای کل شهرهای دنیا


به طور کلی ۶۰ درصد از جمعیت ساکن وین در مسکن های باکیفیت بالا زندگی می کنند.


 لزوما بیشتر این خانه ها متعلق به افراد نیستند. بلکه بیشترشان در خانه های اجاره ای با عنوان مسکن اجتماعی زندگی می کنند.
به طور کلی مسکن اجتماعی یا همان واحدهای مسکونی اجاره ای ارزان در این شهر دارای سه ویژگی اصلی هستند که باعث تفاوت عمده ی آن ها می شود: 
این خانه ها اجاره بهای پایینی دارند و امکاناتشان بالاتر از سطح متعارف هستند. 

همچنین نمای خوبی دارند که تمام این ویژگی ها باعث می شود که برچسب خانه های فقیرنشین به این واحدهای مسکونی نچسبد.
 در عین حال بدون این که شکاف طبقاتی در محله های مسکونی و اجاره ای ایجاد کند، باعث شده که تمام ساکنین این واحدها احساس خوبی برای سکونت در آن ها داشته باشند.
 دفتر اسکان بشر ملل متحد اعلام کرده است که حداکثر هزینه ای که مسکن در سبد خانوار باید داشته باشد، ۳۰ درصد است.


در طول یک صد سال اخیر، سیاست گذاران این شهر توانستند:


 با درآمد حاصل از مالیات ملکی اعتبارات لازم برای ساخت انبوه مسکن اجاره ای را در وین تامین کند. 
این سیاست ها همواره خطوط قرمزی از بابت کیفیت زندگی در تامین مسکن داشته است و تلاش کرده که بر آن ها پایبند بماند.
به طور کلی، متوسط اجاره بهای ماهانه ی آپارتمان یک خوابه با امکانات مناسب در وین، حدود ۶۵ درصد دیگر پایتخت های اروپایی است.


گرچه کشور اتریش را به دلیل کنسرت های بزرگ موسیقی و هنر والای آن می شناسند.
 اما با توجه به این که اخیراً از سوی نشریات معتبر جهان به زیست پذیرترین شهر دنیا معروف شده است.
 مسکن آن می تواند تبدیل به الگویی بسیار مناسب برای دیگر شهرها از جمله تهران و دیگر شهرهای بزرگ کشور شود.

تنوع بی نظیر معماری در این شهر باعث شده که تمام سلایق زیستی پوشش داده شود. 
شما می توانید در خیابانی از این شهر زندگی کنید که قرن نوزدهم را تداعی می کند. 
از سوی دیگر و با کمی جا به جایی در شهر، خیابانی مدرن و شیک را خواهید دید که ساختمان های طراحی شده توسط زاها حدید در آن جلوه می کنند.

به طور کلی امتیازهای زیست پذیری یک شهر توسط چند عامل محاسبه می شود:


مراقبت های بهداشتی، فرهنگی، محیط زیست، آموزش، زیرساخت ها و امنیت
شهر وین در تمام فاکتورهای بالا سرآمد است. کشور اتریش به همراه کشورهای دیگری مثل دانمارک و فرانسه، بالاترین نرخ مالیات بر درآمد شخصی در کل اروپا را داراست. 
بنابراین افرادی که بیشتر از ۹۰ هزار یورو درآمد دارند، باید ۵۰ درصد آن را مالیات بدهند. اما در ازای چنین مالیات هنگفتی، امکانات فراوانی به دست می آورند.

بر اساس تجربیات برخی از نویسنده های بزرگ نشریات دنیا، هزینه ی حمل و نقل عمومی سالانه در شهر وین تنها ۳۶۵ یورو است که معادل یک یورو در روز می باشد.
 این در حالیست که در شهری مثل لندن برای خرید کارت سفر سالانه در بخش داخلی لندن، بیش از ۱۸۰۰ پوند یعنی حدود ۵ پوند در روز باید هزینه کرد.
در کشور ما نیز هزینه های حمل و نقل در سال های اخیر رشد زیادی داشته است. به خصوص در شهری مثل تهران که هزینه های زندگی بسیار بالاست.

مدت زمان انتظار جوان ها برای خانه دار شدن


ذات فرهنگی شهر وین باعث شده که سیاست گذاران شهری به این حوزه توجه بی نظیری نشان بدهند. 
به گفته ی وزیر فرهنگ و علم شهر این کشور، هیچکس در وین به دلیل نداشتن پول نباید از فعالیت های فرهنگی جا بماند. 
فستیوال های موسیقی و هنر رایگان زیادی در وین برگزار می شود تا تمام شهروندان بتوانند از این خدمات بهره ببرند.

در این میان، معقول بودن اجاره بهای مسکن وین در قیاس با دیگر شهرهای اروپایی مثل لندن باعث شگفتی است. 
سیاست های رادیکال خانه سازمانی شورای شهر وین منجر به این قضیه شده است. این شورا، یکی از بزرگ ترین صاحبان املاک در کل اروپاست. 
به همین دلیل ۶۰ درصد ساکنین این شهر در خانه هایی با کیفیت بالا زندگی می کنند.

بیشتر ساکنین این خانه ها، خانواده های طبقات متوسط جامعه و متخصصان جوان هستند. زندگی پرستاران، معلمان و کارمندان دولتی این شهر کاملا مناسب است. بر اساس گزارش شرکت املاک رایت موو، میانگین قیمت اجاره ماهانه در لندن حدود ۲ هزار و ۳۴۳ پوند است که در قیاس با سال گذشته، ۱۶ درصد رشد کرده است.

این در حالیست که وضعیت شهرهای آمریکایی مثل منهتن نیویورک نیز بهتر نیست و اجاره بها به ۵۲۰۰ دلار رسیده است.

اما سیاست گذاری های صحیح در شهر وین باعث شده که چنین مشکلاتی به وجود نیاید. دسترسی گسترده ی ساکنین به مسکن یارانه ای، اجاره بها در بخش خصوصی را تعدیل کرده است. بر اساس شاخص اجاره میچپیگل بررایی سال ۲۰۲۲، متوسط قیمت اجاره ماهانه برای یک آپارتمان ۶۰ متری در این شهر، حدود ۷۶۷ یورو است.

این در حالیست که قیمت اجاره بهای خانه های اجاره ای خیلی کمتر می باشد. دولت و مسئولین شهری نیز حمایت ویژه ای از مستاجرین در برابر افزایش اجاره و تخلیه ی خانه می کنند.

به طور کلی، داشتن یک خانه ی راحت و ارزان قیمت برای احساس امنیت و شادی بسیار حائز اهمیت می باشد. در شهری مثل لندن، افراد ناچارند که ۴۰ درصد درآمد خود را به هزینه های مسکن اختصاص بدهند.

سیاست های صحیح مسکن در شهر وین به پایان جنگ جهانی اول و تولد کشوری به نام اتریش برمی گردد. در آن زمان تعداد آوارگان بسیار بالا بود و یک چهارم جمعیت ساکن این کشور بی خانمان بودند.

بررسی رشد قیمت مصالح ساختمانی تا دی ماه ۱۴۰۱
اعلام آمادگی بنیاد مستضعفان جهت تخصیص زمین به طرح نهضت ملی مسکن
از همان زمان بود که سیاست های درستی برای جلوگیری از مرگ افراد در اثر بی خانمانی در پیش گرفته شد. حدود ۱۰۰ سال پیش، شورای شهر وین که در آن زمان توسط حزب سوسیال دموکرات اداره می شد، در طی یک تصمیم مبتکرانه ۲۵ هزار واحد خانه ی عمومی برای فقرا ساخت که منابع آن نیز از طریق مالیات های جدید بر زمین، اجاره و کالاهای لوکس تامین می شد.

این قانون که اولین پایه های زیست جدید وینی ها را فراهم آورد، توانست که خیلی زود به کشوری مناسب از لحاظ مسکن سازی تبدیل شود.

علاوه بر این توجه ویژه به بافت های قدیمی شهر و مرمت مداوم آن ها، باعث شده که چهره ی زیبا و تاریخی این شهر همچنان حفظ شود. وجود ساختمان های بسیار قدیمی ۲۰۰ ساله در وین که هنوز هم ساکنانی دارد، نشان از هویت تاریخی این کشور می دهد.

هدف اصلی مسئولین و مقامات وینی این بود که خانه هایی ارزان، بهداشتی و زیبا بسازند. آن ها باور داشتند که زیبایی نباید فقط متعلق به طبقات ثروتمند جامعه باشد. به همین دلیل، بزرگ ترین معماران را استخدام کرده و آثار هنری عمومی زیادی را طراحی و احداث کرد.

به زعم بسیاری از ساکنین آن زمان وین، شهر تبدیل به ورسای کارگران شده بود. در حقیقت خانه های سازمانی به عنوان جاذبه های گردشگری بازدید دارند. مثلا ساختمان هاندرتواسر هاوس یک مجتمع مسکونی رنگارنگ است که پوشیده از موزاییک و گیاهان می باشد.

همین موضوعات باعث شده که زیست ساکنین این شهر از لحاظ مسکن بسیار مناسب باشد. زندگی در خانه هایی ارزان و باکیفیت باعث می شود که کیفیت زندگی نیز بالاتر برود.

در این میان، وضعیت مسکن شهری مثل تهران کاملا برعکس بوده است. در طی این سال ها سیاست های درستی برای ساخت و ساز وجود نداشته است و حالا شاهد بحران های فراوان در این مورد خاص هستیم.

 • کشف شهر مسکونی ۱۸۰۰ ساله در مصر

  کشف شهر مسکونی ۱۸۰۰ ساله در مصر

  یک شهر کامل یک هزار و ۸۰۰ ساله متعلق به دوران رومی را در قلب شهر «اقصر» واقع در کشور مصر کشف کردند. باستان‌شناسان مصری اعلام کردند که یک شهر مسکونی کامل دوره رومی را در شهر «اقصر» کشف کرده‌اند. به گفته «مصطفی وزیری»، دبیر شورای عالی آثار باستانی مصر، قدمت این شهر که اخیرا کشف شده است به قرن دوم و سوم میلادی بازمی‌گردد و قدیمی‌ترین و مهم‌ترین شهری است که تاکنون در کرانه شرقی «اقصر» کشف شده است.

 • فروش عمارت 12میلیون دلاری بریتنی اسپیرز!

  فروش عمارت 12میلیون دلاری بریتنی...

  بریتنی اسپیرز عمارتی که تنها پس از 6 ماه از خرید عمارت 12میلیون دلاری خود، آن را برای فروش گذاشته است! او تصمیم دارد تا عمارت خود به ارزش 12 میلیون دلار را بفروشد، با این حال این ملک برای فروش عمومی در بازار قرار نگرفته است. وی به شدت مراقب حریم خصوصی خود است. این خواننده مشهور تنها 6 ماه پس از خرید عمارتی به ارزش 6 میلیون دلار قصد فروش آن را دارد.

 • مالیات خانه ها در سال جدید

  مالیات خانه ها در سال جدید

  یکی از مواردی که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ دستخوش تغییراتی شده شرایط پرداخت مالیات خانه ها است. افزایش صد درصدی قیمت مسکن موجب شد که ارزش خانه‌های مشمول مالیات هم افزایشی ۱۰۰ درصدی را تجربه کنند. برای دسترسی سریع‌تر به اخبار داغ مالیات، اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از اینجا وارد شوید. لایحه بودجه ۱۴۰۲ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و حالا می‌توان صورت‌بندی مالی سال ۱۴۰۲ را کم و بیش ترسیم کرد.

 • کم کاری در اجرای پروژه مسکن ملی

  کم کاری در اجرای پروژه مسکن ملی

  بیرجند_ استاندار خراسان جنوبی بر حساس و کلیدی بودن اجرای طرح نهضت ملی مسکن برای دولت سیزدهم تاکید کرد و گفت: کم کاری مدیران استان در اجرای این پروژه پذیرفتنی نیست. جواد قناعت امشب در شورای مسکن خراسان جنوبی با تبریک حلول ماه رجب و میلاد امام محمد باقر (ع) و دهه مبارک مبارک فجر گفت: تاکنون هر دولتی علاوه برنامه‌های اصلی خود شعارهای محوری داشته که یکی از شعارهای محوری دولت سیزدهم تأمین مسکن برای افراد متوسط جامعه است

 • فرصت ۱۵ روزه واریز اولیه مسکن

  فرصت ۱۵ روزه واریز اولیه مسکن

  ساری- حسینی پور، استاندار مازندران با اشاره به این که شمار زیادی از متقاضیان مسکن ملی آورده اولیه را واریز نکردند، فرصت ۱۵ روزه برای پرداخت تعیین کرد. بنا نداریم حتی یک نفر از متقاضیان مسکن ملی را حذف کنیم افراد زیادی برای پروژه مسکن ملی ثبت نام کردند ولی شمار زیادی از متقاضیان واجد شرایط تاکنون نسبت به واریز آورده اولیه اقدام نکردند.

 • معاملات ملکی در کدام مناطق تهران رشد کرد؟

  معاملات ملکی در کدام مناطق تهران رشد...

  هرچند قیمت مسکن افزایش قابل ملاحظه ای داشته است اما این موضوع منجر به رکود مسکن نشده و حجم معاملات نیز افزایش قابل توجهی داشته است. افزایش قیمت مسکن ادامه دارد، اما تعداد معاملات ثبت شده در بازار مسکن هم افزایش داشته است. سه منطقه تهران بیش از ۵۰ درصد افزایش معامله داشته اند. در عین حال منطقه ۵ با وجود آنکه ۱۸ درصد افزایش رشد معامله داشته است هم چنان پرمعامله ترین منطقه تهران بوده است. مناطق کناری این منطقه که قیمت مناسب تری نیز دارند هم رشد خوبی را تجربه کردند که از جمله منطقه ۲۲ و ۲۱ هستند.

 • افزایش فروش مسکن به اتباع خارجی در ترکیه

  افزایش فروش مسکن به اتباع خارجی در...

  براساس آمار سازمان آمار ترکیه، در سال گذشته ۶۷ هزار و ۴۹۰ باب خانه در سراسر ترکیه به اتباع خارجی فروخته شد. تعداد خانه های خریداری شده توسط اتباع خارجی در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل آن ۱۵.۲ درصد افزایش داشت. فروش مسکن به اتباع خارجی در دسامبر ۲۰۲۲ با کاهش ۱۸.۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶ هزار و ۳۸۶ باب رسید.

 • راه اندازی بورس مسکن

  راه اندازی بورس مسکن

  موضوع بورس مسکن در سال های اخیر توسط شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس مطرح شده اما تا امروز به سرانجام نرسیده است؛ طبق این طرح افراد می توانند به متراژی که توانایی پرداخت قیمت آن را دارند "یونیت" (واحدی از متراژ منزل) خریداری کنند و بعد از چند سال امکان مالکیت واحد را فراهم آورند. حالا به تازگی شهردار تهران خبر داده که نرم افزار بورس مسکن آماده شده و باید به بازار سرمایه بپیوندد؛ ‌موضوعی که دوباره خرید متری خانه را به کانون توجه بازگرداند.

 • بررسی وضعیت مشاورین املاک

  بررسی وضعیت مشاورین املاک

  لزوم شناسایی عوامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت مسکن و زمین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با تاکید بر بازرسی از یک هزار و ۴۳ واحد مشاوره املاک در زنجان تا پایان هفته گفت: این بازرسی با هدف بررسی وضعیت پروانه کسب و نحوه فعالیت آن‌ها انجام می‌شود. مجید گلشنی رئیس سازمان صمت استان زنجان با اعضای هیات رئیسه اتحادیه مشاورین املاک دیدار کرد.

 • کاهش کیفیت مسکن در تهران

  کاهش کیفیت مسکن در تهران

  اخیراً سخنگوی شهرداری تهران صدور مجوز برای خانه‌هایی با متراژ 25 متر را تکذیب کرد و حداقل متراژ برای صدور مجوز را 35 متر دانست. اما ساخت خانه های 35 متری برای تامین رفاه یک خانواده مناسب است؟ ساخت خانه های 35 متری منجر به کاهش کیفیت بخش مسکن در تهران شده است. در حالی که افزایش هزینه‌های زندگی و کمبود زمین در کشورهای مختلف جهان باعث شده مردم به خرید و یا اجاره خانه‌هایی کوچک‌متراژ رو بیاورند.

 • خریداران مسکن در سال نو

  خریداران مسکن در سال نو

  به نظر می‌رسد در ماه آینده بستر لازم برای افزایش حجم معاملات با توجه به تنوع عرضه فراهم است. به گزارش نبض بازار، بازار مسکن امسال خیلی زود به استقبال شب عید رفته است و پایتخت در ایام منتهی به بهمن‌ماه با افزایش حجم عرضه روبه‌رو شده و به نظر می‌رسد در ماه آینده بستر لازم برای افزایش حجم معاملات با توجه به تنوع عرضه فراهم است.

 • واحدهای ویلایی به واحدهای کوچک

  واحدهای ویلایی به واحدهای کوچک

  واحدهای ویلایی که جایگزین واحدهای کوچک متراژ می‌شوند در حالی که پیش از این برای بهبود و افزایش تعداد واحدهای مسکونی در بازار مسکن وعده ساخت واحدهای کوچک متراژ داده شده در حال حاضر طرح بلندپروازانه ساخت واحدهای بزرگ متراژ و ویلایی از سوی دولت مطرح شده است.

 • مالیات بر عایدی سرمایه

  مالیات بر عایدی سرمایه

  کارشناس امور مالیاتی: مالیات بر عایدی سرمایه، مانعی برای پرش قیمت در بازارهای مالی است کارشناس امور مالیاتی گفت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه می‌تواند مانعی برای پرش قیمت در چهار بازار مسکن، خودرو، طلا و سکه و ارز باشد.

 • بازار نایاب اجاره نقلی‌‌‌ها

  بازار نایاب اجاره نقلی‌‌‌ها

  یک علت دیگر این موضوع به نسبت کمتر ساخت آپارتمان ریزمتراژ در مقایسه با سهم واحدهای با مساحت‌‌‌های بالاتر مربوط می‌شود که باعث شده است همواره عرضه واحد ریزمتراژ کمتر از عرضه واحدهای با مساحت بیشتر باشد. فایل اجاره آپارتمان نوساز در بازار اجاره واحدهای مسکونی نقلی و ریزمتراژ نایاب شد. بررسی‌‌‌های «دنیای‌اقتصاد» از تازه‌‌‌ترین وضعیت بازار اجاره آپارتمان‌‌‌های ریزمتراژ و نقلی (واحدهای مسکونی با متراژ تا ۶۰ مترمربع) نشان‌دهنده آن است

 • تحویل واحد های مسکونی تا پایان مهر

  تحویل واحد های مسکونی تا پایان مهر

  تحویل هشت هزار واحد مسکونی مهر تا پایان امسال به متقاضیان رئیس هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید پردیس گفت: هشت هزار واحد مسکونی مهر تا پایان امسال به متقاضیان تحویل می‌شود و ۲۲ هزار واحد هم تا بهار و و تابستان ۱۴۰۲ تکمیل می‌شود.

 • آرزوی خرید خانه

  آرزوی خرید خانه

  آن‌گونه که ابوالفضل نوروزی، سرپرست دفتر اقتصاد مسکن در وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده، شاخص طول دوره انتظار برای خرید خانه در ایران از 15 سال به 34 سال رسیده است. در حالی که در بیشتر کشورهای دنیا زیر 10 سال است. از آنجا که بر اساس نرم‌های جهانی، طول دوره انتظار برای خرید خانه بیش از 10 سال، غیر طبیعی و ناهنجار به شمار می‌رود. همین اعداد 15 یا 34 سال خود گواه وضعیت وخیم سرپناه در کشور به شمار می‌رود.

 • تاثیر آهسته و پیوسته دلار بر بازار مسکن

  تاثیر آهسته و پیوسته دلار بر بازار مسکن

  تورم و قیمت دلار همیشه به عنوان عوامل تاثیرگذار بر بازار مسکن شناخته می‌شوند اما سوال این است که دلار با چه سرعتی بر بازار مسکن اثر می‌گذارد و حالا که دلار مجددا صعودی شده، می‌تواند موج افزایشی جدیدی را در بازار مسکن رقم بزند؟ به صورت سنتی این باور وجود دارد که قیمت دلار و بازار مسکن ارتباط نزدیکی با هم دارند. به این صورت که با افزایش قیمت دلار، قیمت مسکن نیز در مسیر صعودی قرار می‌گیرد.

 • چرا خانه های دولتی جذابیت ندارند؟؟

  چرا خانه های دولتی جذابیت ندارند؟؟

  را خانه های دولتی در شهر های جدید نصف قیمت پروژه های خصوصی هستند اما باز هم جذابیت ندارند؟ با وجود تفاوت قیمت آشکار پروژه های دولتی در شهر های جدید و خانه ‌ها و آپارتمانها شخصی ساز اما باز هم این پروژه ها برای مردم جذابیت چندانی ندارند. به گزارش نبض بازار، مسکن یکی از نیازهای اصلی خانوار ایرانی به ویژه در کلانشهر هاست اما با این وجود در شهرهای حومه ، پروژه های دولتی آنگونه که باید مورد استقبال قرار نگرفته است.

 • فروش خانه هم وارد بورس می شود؟

  فروش خانه هم وارد بورس می شود؟

  هر برگ از اوراق مسکن سال جاری، از یک هفته قبل ۱۰۸ هزار تومان آغاز شده و امروز این اوراق به ۱٬۲۳۲٬۰۰۱ هزار ریال رسیده است. آخرین وضعیت قیمت ارواق مسکن (تسه) سال گذشته فروردین ماه به ۱.۲۴۰.۰۰۰ هزار ریال و در اردیبهشت ماه ۱.۲۰۰.۷۰۰ هزار ریال و در خرداد ماه ۱.۲۴۰.۱۰۰ هزار ریال بود و این اوراق در دی ماه سال گذشته نیز با قیمت ۱.۲۰۰.۰۰۰ هزار تومان معامله می‌شد و در سال جاری با قیمت ۱٬۲۳۲٬۰۰۱ معامله شده است.

 • ضرورت اخذ شناسنامه فنی ساختمان

  ضرورت اخذ شناسنامه فنی ساختمان

  هنگام خرید آپارتمان معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز بر لزوم دریافت شناسنامه فنی ساختمان توسط خریداران در هنگام پیش فروش آپارتمان تاکید کرد. محمد عزتی با اشاره به اهمیت صدور شناسنامه فنی ساختمان در کاهش تخلفات ساختمانی اظهار کرد:

 • رشد قیمت اوراق مسکن

  رشد قیمت اوراق مسکن

  با آنکه قیمت اوراق مسکن تا هفته قبل 108 هزارتومان بود در حال حاضر به قیمتی بیش از 120 هزارتومان رسیده است. برای دسترسی سریع‌تر به اخبار داغ، اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از اینجا وارد شوید. قیمت اوراق مسکن در دی ماه سال گذشته قیمتی حدود 120 هزارتومان داشت و حدود یک هفته قبل در سال جاری 108 هزارتومان بود که در حال حاضر به 120 هزار و 100 تومان رسیده است.