بازار املاک / گلایه مردم شهر مشکان شهرستان نی ریز

گلایه مردم شهر مشکان شهرستان نی ریز

گلایه مردم شهر مشکان شهرستان نی ریز

نهضت ملی مسکن طرحی برای خانه‌دار شدن یا بدهکار شدن؟ طرح ملی مسکن در شهر مشکان شهرستان نی ریز اینگونه شده است که بنیاد مسکن قراردادی را به متقاضیان زمین این طرح ارسال کرده که بر اساس آن سالانه هر شخص می‌بایست بسته به متراژ زمینی که تحویل گرفته است مبالغ زیادی اجاره پرداخت نماید.، یکی از وعده های مهم دولت آیت الله رئیسی به مردم قشر ضعیف خصوصا جوانان، خانه دار کردن آنان است.

در ریاست جمهوری آیت الله رئیسی قرار است چهار میلیون مسکن ساخته شود.


 یعنی سالی یک میلیون مسکن، هر چند دسترسی به این ایده آل مطرح شده با روند بروکراسی اداری و تخصیص زمین 
برای اجرای این طرح و حرکت ضعیف برخی مدیران دستگاه‌های اجرایی بعید به نظر میرسد اما به هر حال این امید در دل مردم زنده است.


 که بالاخره یک قواره زمین حال چه برای ساخت منزل ویلایی یا بنا به شرایط محل ساخت خانه به صورت آپارتمانی به آن‌ها تعلق میگیرد.
این موضوع برای مردمی که به شدت از لحاظ مالی درفشار هستند به نقطه امیدی تبدیل شده تا بتوانند بالاخره روزی از دست هزینه های گزاف اجاره بها رهایی یابند.


موضوع طرح ملی مسکن البته در شهر مشکان بخش پشتکوه شهرستان نی ریز اینگونه نیست 


ومردم با اقدام اخیر بنیاد مسکن در جهت اخذ اجاره بها سنگین زمین تحویلی
 علاوه بر مبلغ پیش پرداخت 40 میلیون تومانی یک شبه همه امیدهایشان به نا امیدی تبدیل شده است.


ماجرا از این قرار است که به تازگی بنیاد مسکن قراردادی را به متقاضیان زمین طرح نهضت ملی ارسال کرده 
که بر اساس آن سالانه هر شخص میبایست بسته به متراژ زمینی که تحویل گرفته مبالغ زیادی اجاره پرداخت نماید.


 حال تصور کنید فردی که برای خانه دار شدن وسیله نقلیه و یا جواهرات همسرش را فروخته تا بتواند چهل میلیون تومان برای پیش پرداخت
این طرح آماده سازد حالا با شرایط جدیدی روبرو شده و مثلا می بایست 15 میلیون تومان اجاره بها زمین تحویلی که مشخص هم نیست در موعد مقررساخته و آماده تحویل گردد پرداخت نماید.

آنقدر این اقدام ناپخته هست که حتی برآورد نشده که مگر اجاره بهای یک خانه کامل در روستا یا مرکز یک بخش چه میزان است 
که فرد بخواهد برای زمینی صاف و بدون احداث بنا مثلا ماهانه نزدیک به یک و نیم میلیون تومان اجاره بها پرداخت کند.

جالب‌تر اینکه بنیاد مسکن طی این قرارداد عنوان نموده همه اجاره بها به‌صورت یکجا برای طول مدت قرارداد میباست واریز گردد.

در همین رابطه متقاضیان مسکن بخش پشتکوه شهرستان نی ریز طی نامه ای گلایه شدید خود را به فرمانداری شهرستان اعلام نموده اند و منتظرند تا نتیجه درخواست خود را دریافت نمایند
در قسمتی از این نامه خطاب به فرماندار شهرستان نی ریز آمده " چنین شرایطی به هیچ وجه نه در وسع و توان مالی ماست و
 نه در شان دولت آیت الله رئیسی و با این شرایط فقط و فقط افراد وضع مالی آن‌ها عالی است میتوانند از پس پرداخت تسهیلات بر بیایند.


 از ریاست بنیاد مسکن شهرستان نی ریز علت ماجرا را جویا شدیم، اکبر مبین در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: 


در خصوص موضوع مطرح شده مربوط به اخذ اجاره بهای اراضی طرح نهضت ملی مسکن شهر مشکان به استحضار میرساند 
در شهرهایی که اداره راه و شهرسازی فاقد زمین مناسب جهت اجرای طرح میباشد مطابق با دستورالعمل تخصیص زمین‌های بنیاد مسکن به طرح اقدام ملی مسکن
بنیاد مسکن در صورت دارا بودن زمین مناسب اراضی خود را به یکی از روش‌های فروش اقساطی و یا اجاره ۵۰ ساله جهت طرح فوق اختصاص خواهد داد. 

در شهر مشکان با توجه به پایین بودن قیمت روز زمین نسبت به یک سوم هزینه ساخت
 اراضی اختصاص داده شده بصورت اجاره ۵۰ ساله با مبلغ اجاره سال اول ۸ درصد قیمت زمین واگذار مینماید.
شایان ذکر است مساحت به نسبت بالای قطعات و همچنین اجرای طرح بصورت یک طبقه یک واحدی در مبلغ اجاره سالیانه تاثیر گذار بوده است .

در همین خصوص با میرزایی معاون عمرانی فرمانداری نی ریز نیز گفتگو کردیم. 


میرزایی می‌گوید مشکلات مردم شهر مشکان بخش پشتکوه شهرستان به گوش ما رسیده 
و با دستور فرماندار به جد دنبال حل فصل موضوع به نفع مردم هستیم و مکاتبات لازم را در این خصوص انجام داده ایم.

بدون شک سیاست دولت آیت الله رئیسی کمک به اقشار کم درامد و تسهیل در امر خانه دار شدن انان است 
و ما نیز در همین راستا تلاش می‌کنیم موانعی که بر سر راه دستیابی به این هدف در شهرستان وجود دارد را برداریم. 

به هر حال با اقدام بنیاد مسکن استان در اخذ اجاره بها سنگین برای زمین های طرح مسکن ملی علاوه بر پرداخت مبلغ 40 میلیون تومان توسط مردم جهت ساخت منازل
 به نظر میرسد طرح نهضت ملی مسکن در شهر مشکان شهرستان نی ریز نه تنها برای اقشار کم درامد ارایه نگردیده 
بلکه بیشتر بنظر میرسد برای افراد با تمکن مالی و توانمند اقتصادی طراحی گردیده است. مسئله ای که میبایست برای حل آن هر چه سریعتر دستگاههای مسئول چاره اندیشی نمایند.

اکبر نجیبی از متقاضیان نهضت مسکن ملی شهر مشکان می‌گوید


اقدام بنیاد مسکن در خصوص اجاره بها زمین همه ما را در شوک فرو برد
پس اینهمه مانور بر روی ساخت مسکن ارزان قیمت که در رسانه ها منتشر میگردد و دولتمردان پزش را میدهند معنایش چیست؟
 ما اگر پولی هم داشته باشیم باید برای تکمیل منزل طرح نهضت ملی پرداخت کنیم نه برای اجاره زمین.
 آیا واقعا تدبیری در این خصوص می‌شود؟ تا کی باید این بی تدبیری ها ادامه داشته باشد؟

محسن توده از متقاضیان مسکن ملی بخش پشتکوه در همین رابطه می‌گوید مگر دولت همه دستگاهای اجرایی رامکلف ننموده زمین‌های خود را در اختیار اداره راه و شهرسازی قرار دهند
 تا به این طرح مهم اختصاص یابد، پس چرا بنیاد مسکن که خود باید پیشرو در اجرای این فرمان باشد اکنون بابت زمین اجاره بها درخواست می‌دهد. 
او که از جوانان بخش پشتکوه می باشد ادامه می‌دهد پرداخت اجاره بها آن هم به صورت یکجا و نقد و با این‌مبالغ بالا اصلا توجیه ندارد و اگر ما توان‌پرداخت اجاره داشتیم که دیگر نیاز با مسکن ملی نبود.

 • طرح ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی

  طرح ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (هفتم خرداد) خود به ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران در مورد طرح دو فوریتی کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی خواهند پرداخت.

 • چگونه مسکن در ۱۷ سال، ۵۲ برابر گران شد؟

  چگونه مسکن در ۱۷ سال، ۵۲ برابر گران شد؟

  عضو هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن می‌گوید: با شوآف و شعار و اعلام آمارهای میلیونی، نه مردم صاحب مسکن می‌شوند و نه تولیدی به اسم مسکن خواهیم داشت.

 • آشفتگی بازار مسکن

  آشفتگی بازار مسکن

  در شرایط فعلی بخش عمده خریداران و حتی فروشنده‌هایی که برای خریدوفروش آپارتمان در شهر تهران به دنبال کشف قیمت واقعی برای انجام هر چه سریع‌تر معامله مدنظر خود هستند از معاملات خود بازمانده‌اند.

 • خرید مسکن آسان‌تر می‌شود؟

  خرید مسکن آسان‌تر می‌شود؟

  خبر تازه وزیر اقتصاد درباره فروش متری مسکن وزیر اقتصاد نوسان را ذات و ماهیت بازار سرمایه دانست و گفت: باید تاحد ممکن ابزارهای لازم برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم عامه مردم و غیرحرفه‌ای ها را فراهم کنیم. اما برخی در زمان نوسان بازار به دنبال این بودند تا بر طبل واکنش های هیجانی بکوبند.

 • اقساط سنگین وام نهضت‌ملی مسکن

  اقساط سنگین وام نهضت‌ملی مسکن

  در حالی تمرکز برای تامین نیاز مردم به سرپناه در قالب اجرای طرح نهضت ملی مسکن در دولت سیزدهم برنامه‌ریزی شده که شواهد حاکی از عدم توانایی اقشار میان درآمدی برای تامین آورده و بازپرداخت سود تسهیلات این طرح است. برنامه‌ای که چنانچه در آن اصلاحاتی انجام نشود دولت را برای ادامه این مسیر با چالش مواجه می‌کند.

 • افزایش هزینه عوارض ساختمانی، به گرانی مسکن دامن نمی‌زند

  افزایش هزینه عوارض ساختمانی، به گرانی...

  افزایش هزینه عوارض ساختمانی به گرانی مسکن دامن نمی‌زند. در حالی که بسیاری از سازندگان مسکن، افزایش نرخ عوارض ساختمانی را به عنوان یکی از عناصر اصلی گرانی نهاده های تولید مسکن میدانند. همچنین سلب انگیزه آنها برای سرمایه گذاری در این بازار عنوان می کنند. اما در مقابل مهندس مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران بر این باور است که با توجه به اینکه عوارض ساختمانی تنها بین یک تا دو درصد از هزینه کل ساختمان را شامل می شود. بنابراین افزایش آن تاثیر چندانی بر گرانی مسکن ندارد.

 • اراضی نهضت ملی مسکن به ۳۰‌هزار هکتار رسید

  اراضی نهضت ملی مسکن به ۳۰‌هزار هکتار...

  اراضی نهضت ملی مسکن به ۳۰‌هزار هکتار رسید با توجه به آنکه دولت اعلام کرده بود که در هر سال یک میلیون واحد مسکونی در کشور می‌سازد در حال حاضر بعد از گذشت دو سال میزان اراضی این طرح به ۳۰ هزار هکتار رسید.

 • واگذاری مسکن به کارگران و حداقل بگیران

  واگذاری مسکن به کارگران و حداقل بگیران

  سورپرایز ویژه رئیسی برای کارگران و حداقل بگیران، کارگران صاحبخانه شدند ، جزییات جدید از واگذاری مسکن کارگران پیگیری تامین زمین برای احداث شهرک‌های مسکونی کارگران و تکمیل واحدهای نیمه تمام مسکن مهر توسط وزارت راه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 • واگذاری ۴۵۰ واحد مسکونی در راستای جوانی جمعیت در چهارمحال و بختیاری

  واگذاری ۴۵۰ واحد مسکونی در راستای جوانی...

  واگذاری ۴۵۰ واحد مسکونی در راستای جوانی جمعیت در چهارمحال و بختیاری مدیرکل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) چهارمحال و بختیاری گفت: ۲ دغدغه مهم خانواده‌ها برای فرزندآوری مسکن و اشتغال است. لذا از ماه آینده تعداد ۴۵۰ منزل مسکونی که توسط شرکت توسعه‌گران عمران ستاد در شهرکرد و بروجن ساخته‌شده‌است، واگذار می‌شود.

 • بهره‌برداری از سه‌هزار واحد طرح مسکن‌مهر در یزد

  بهره‌برداری از سه‌هزار واحد طرح...

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد: سه هزار واحد طرح ملی مسکن تا پایان امسال قابل بهره‌برداری است.

 • ساخت ۲۸۰هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن

  ساخت ۲۸۰هزار واحد مسکونی توسط بنیاد...

  ساخت ۲۸۰هزار واحد مسکونی توسط بنیاد مسکن اهواز- رئیس بنیاد مسکن گفت: در شهرها و روستاهای کشور در مجموع ۲۸۰ هزار واحد مسکونی در حال ساخت است.

 • پروانه‌ساختمانی ۲۰هزار واحد نهضت‌ملی مسکن اصفهان

  پروانه‌ساختمانی ۲۰هزار واحد نهضت‌ملی...

  پروانه‌ساختمانی ۲۰هزار واحد نهضت‌ملی مسکن اصفهان - معاون مسکن و ساختمان اداره‌کل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: در طرح نهضت ملی مسکن استان اصفهان تا کنون برای حدود ۲۰ هزار واحد پروانه ساختمانی صادر شده‌است.

 • کمبود آپارتمان کوچک‌متراژ در تهران

  کمبود آپارتمان کوچک‌متراژ در تهران

  به گزارش ایسنا، کمبود آپارتمان کوچک متراژ در بازار مسکن شهر تهران محسوس است. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۷۰ درصد واحدهای مسکونی عرضه شده برای فروش به بازار مسکن شهر تهران را آپارتمان‌های با متراژ بالای ۹۰ متر مربع تشکیل می‌دهد؛ در حالی که فقط ۳۳ درصد معاملات در این گروه متراژی انجام می‌شود. سهم آپارتمانهای بالای ۱۰۰ متر از معاملات نیز ۲۵ درصد است.

 • بازار اجاره‌مسکن غرب تهران

  بازار اجاره‌مسکن غرب تهران

  بازار اجاره مسکن در غرب تهران، به عنوان یک مقصد محبوب برای مستاجران مهاجر از منطقه پرتقاضای تهران، رونق یافته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که تقاضا برای اجاره آپارتمان در منطقه ۲۲، که به عنوان غربی‌ترین و جوان‌ترین منطقه پایتخت شناخته می‌شود، رو به افزایش است.

 • خانه‌های ویلایی در نهضت ملی‌مسکن

  خانه‌های ویلایی در نهضت ملی‌مسکن

  سهم خانه های ویلایی در نهضت ملی مسکن ابوالفضل نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن در برنامه‌ زنده تلویزیونی ثریا با تشریح سیاست های توسعه مسکن گفت: وزارت راه و شهرسازی برای حل معضل مسکن دو خط تلاش را دنبال کرد. نخستین خط افزایش عرضه مسکن و مسیر دیگر نیز کنترل تقاضاهای سرمایه بود.

 • نکات قابل‌توجه برای اجاره‌خانه

  نکات قابل‌توجه برای اجاره‌خانه

  اجاره کردن یا اجاره دادن ملک گاهی با چالش‌هایی برای مالک یا مستاجر همراه است و اکثر این چالش‌ها به دلیل بی‌اطلاعی طرفین از قوانین مربوط به عقد قراردادهای استیجاری است. در روزهایی که ملک به خصوص در شهرهای بزرگ قیمت‌های سرسام‌آوری دارد خرید آن به ویژه برای جوانان با سختی‌هایی همراه است بنابراین بسیاری از افراد و خانواده‌ها با اجاره خانه و پرداخت مبلغی به عنوان رهن و اجاره ملک مورد اجاره را برای مدت یک سال یا کمتر یا بیشتر در اختیار می‌گیرند.

 • دادمستاجران از اجاره بها

  دادمستاجران از اجاره بها

  اجاره آپارتمان در برخی شهرستان‌های استان تهران تقریباً با مناطق ارزان این شهر برابری می‌کند و بعضاً پیشی هم گرفته است. حدود یک ماه از آغاز سال ۱۴۰۲ می‌گذرد و آن‌طور که مشاوران املاک فعال در استان تهران فاصله گرفتن نرخ‌های پیشنهادی اجاره بها با قدرت پرداختی مردم، مهم‌ترین عامل در کسادی بازار اجاره و نیز تخلیه خانه‌ها و عدم تمدید اجاره‌ها محسوب می‌شود.بررسی‌ها نشان می‌دهد بعد از عید، نرخ‌های پیشنهادی نسبت به سال گذشته نوسان بیشتری را تجربه کرده است تا برگی دیگر از تورم در زندگی مردم ورق بخورد.

 • عمارت لوکس رونالدو که جورجینا

  عمارت لوکس رونالدو که جورجینا

  وی قصد دارد عمارت بزرگ ۵ میلیون پوندی خود در مادرید با استخر و سالن بدنسازی را اجاره دهد؛ خانه‌ای که جورجینا رودریگز، نامزد او، پیش‌تر ادعا کرده بود در اولین حضور خود در آن گم شده بود.فوق ستاره سابق رئال مادرید، پیش از رفتن به یوونتوس در سال ۲۰۱۸، بیشتر اوقات خود را در برنابئو در این خانه بزرگ زندگی می‌کرد. او پس از ترک منچستر در سال ۲۰۰۹، وقتش را تلف نکرد و ۴.۸ میلیون پوند برای اقامت در محله گران قیمت La Finca و ساختمانی طراحی شده توسط معمار مشهور خواکین تورس، هزینه کرد.

 • مالکیت خانه در کدام کشورها بیشتر است؟

  مالکیت خانه در کدام کشورها بیشتر است؟

  بر اساس نتایج تحقیق جدید دانشکده مدیریت رادی دانشگاه کالیفرنیا سن‌دیگو آمریکا کسانی که دوره‌های تورم بالا را تجربه می‌کنند، تمایل بیشتری به خرید خانه دارند. این تحقیق از منابع مختلف داده استفاده می‌کند که نشان می‌دهد خانوارهایی که در معرض تورم بالا بوده‌اند، احتمال بیشتری برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات دارند. این تحقیق نشان می‌دهد که بسیاری از صاحبان خانه‌ها به این دلیل که انگیزه دارند از خود در برابر افزایش قیمت‌های احتمالی در آینده محافظت کنند، خانه خریداری می‌کنند.

 • خانه فوق لوکس ریحانا در کالیفرنیا

  خانه فوق لوکس ریحانا در کالیفرنیا

  «ریحانا »خواننده و بازیگر سرشناس باربادوسی 35 ساله در گران ترین معامله آپارتمانی از سال 2015 تا به امروز در کالیفرنیای جنوبی « پنت هاوسی» بزرگ در طبقه 40 یک برج در لس آنجلس به قیمت 21 میلیون دلار از « متیو پری» کمدین 53 ساله خریده است!در یک خانه ۳ اتاقه به همراه خانواده‌اش در شهر بریج‌تاون زندگی می‌کرده و معمولاً روزها به همراه پدرش در یکی از خیابان‌های شهر مشغول فروش لباس می‌بود،به تازگی صاحب یک خانه فوق لوکس شده است.

 • وام مسکن ارزان شد

  وام مسکن ارزان شد

  قیمت وام مسکن برای مجردها و متاهل‌ها چند؟ روند کاهشی هر برگ اوراق مسکن از اواخر سال گذشته آغاز شده و دامنه آن به سال جاری هم کشیده شده است. به طوری‌که متاهل‌های ساکن تهران می‌توانند با پرداخت کمتر از ۸۹ میلیون تومان نسبت به اخذ این وام اقدام کنند. هر برگ اوراق وام مسکن (تسه) در اردیبهشت سال ۱۴۰۰ معادل ۸۳ هزار و ۱۰۰ تومان و در خردادماه سال مذکور نیز ۸۷ هزار تومان قیمت دارد.