بازار املاک / شرط عجیب خرید ملک در تهران

شرط عجیب خرید ملک در تهران

شرط عجیب خرید ملک در تهران

پس از افزایش تورم و رشد بی حد و مرز قیمت ها در بازارها شاهد اتفاقات جالب و البته عجیب و غریب بودیم. همانند سایر بازارها، بازار مسکن نیز از قافله گرانی ها عقب نماند و با رشد سرسام آور قیمت واحد های مسکونی حسابی دل مردم را به درد آورد.

شرط عجیب خرید ملک در تهران

شرط عجیب خرید ملک در تهران

پس از افزایش تورم و رشد بی حد و مرز قیمت ها در بازارها شاهد اتفاقات جالب و البته عجیب و غریب بودیم. همانند سایر بازارها، بازار مسکن نیز از قافله گرانی ها عقب نماند و با رشد سرسام آور قیمت واحد های مسکونی حسابی دل مردم را به درد آورد طوری که پس از این گرانی ها کمتر کسی قادر بود صاحب خانه شود.
این روزها، خرید خانه که بجای خود، حتی اجاره یک واحد کوچک آپارتمان نیز برای خیلی ها تبدیل به آرزو و خیال محال شده است، موضوعی که برخی مسئولان رده بالای دولتی نیز به آن اشاره و از آشفته بازار مسکن انتقاد شدید کردند.

افزایش بی رویه قیمت مسکن به خودی خود امری غیرمنطقی و ناراحت کننده است. اما این موضوع وقتی عجیب و فاجعه بار می شود که سراغ آگهی های فروش آپارتمان در مناطق ۱ و ۲ تهران می رویم و چشم هایمان به عدد و رقم هایی برمی خورد که هیچ جوره هضم آن برایمان شدنی نیست. رقم های نجومی آپارتمان های شمال تهران به حدی بالاست که اگر یک کارگر ساده تا آخر عمرش کار کند و حتی اگر همه حقوق و پس انداز خود را خرج نکند بازهم نمی تواند حتی از پس رهن یک واحد آپارتمان در منطقه ۱ تهران بربیاید.

 فرهنگ کافی و متناسب برای سکونت!

موضوع جالب تر اینجاست که اگر به فرض مولتی میلیاردر هم باشید و خرید واحدهای لوکس تهران برایتان مثل آب خوردن باشد بازهم یک مشکل بسیار بزرگ و البته خنده دار برای خرید آپارتمان در مناطق شمال شهر در پیش رو دارید. آن مشکل بزرگ این است که شما نه تنها پول کافی برای خرید بلکه باید فرهنگ کافی و متناسب برای سکونت در آپارتمان های مدرن بالای شهر را نیز داشته باشید! درغیر این صورت پول هنگفت به هیچ دردتان نمی خورد.

اخیرا به آگهی های فروش آپارتمان در مناطق شمالی تهران سری زدیم و به مورد عجیبی برخوردیم. شخصی در یکی از شبکه های اجتماعی، آگهی فروش پنت هاوس در خیابان فرشته را منتشر کرد و در آن از متقاضیان خواست درصورت درخواست بازدید از آپارتمان، رزومه شغلی خود را به همراه داشته باشند. فرد دیگری نیز در توضیح این آگهی نوشت: «می دونستید برای خرید یا اجاره یک سری خونه های منطقه ۱ و ۲ که گرونند باید رزومه شغلی بفرستید قبلش تا ببینند به فرهنگ اون ساختمون می خورید یا نه؟

حفظ آرامش و امنیت بیشتر ساکنان

موضوع اینجاست که در بسیاری از برج های لوکس بالای شهر، فقط از یک یا چند قشر خاص متقاضی می پذیرند و این قانون ظاهرا برای حفظ آرامش و امنیت بیشتر ساکنان درنظر گرفته شده است. پس درنتیجه مستاجر نه تنها پول کافی بلکه باید دارای شغل و حرفه ای خاص باشد تا مورد تایید مدیریت برج و ساکنان قرار بگیرد تا در نهایت بتواند در آن برج صاحب خانه شود.
البته پیش از این نیز بارها شنیده ایم که در برخی از برج های لوکس مناطق شمالی تهران که بسیار معدود هم هستند تنها سلبریتی ها و ستاره های سینما و تلویزیون سکونت دارند و غیر از فعالان این حوزه کس دیگری نمی تواند در آنجا سکونت داشته باشد.

اگرچه با درست یا غلط بودن این موضوع کاری نداریم ولی در عجیب و غریب بودن آن شکی نیست، به قطع همچین قوانین شهرنشینی را برای اولین بار در ایران مشاهده می کنیم و بعید است حتی کشورهای توسعه یافته و مدرن همچین قوانینی را برای شهروندان خود وضع کرده باشند چراکه تامین آرامش و امنیت شهروندان و اللخصوص ساکنان یک آپارتمان مستلزم رعایت موارد به خصوص و نیاز به آموزش های ابتدایی دارد.

در نهایت موضوع را از چند کارشناس املاک واقع در منطقه ۱ تهران جویا شدیم و از قرار معلوم این چنین قوانینی به ندرت برای آپارتمان ها گذاشته می شود.

یک کارشناس املاک در همین منطقه به خبرنگار تیترکوتاه گفت:

«ما تا بحال با این موضوع روبرو نشدیم اما در برخی موارد سازندگان به این جهت همچین قوانینی تعیین می کنند که مشاوران تازه کار املاک، سراغ مشتری های بی هدف که قصد جدی برای خرید ندارند نیز نروند»

در پایان نتیجه می گیریم اتفاقاتی که مشاهده می کنیم برخلاف انتظارات خیلی صحت ندارند. اگرچه در برخی آگهی ها همچین موضوعی دیده شده اما به گفته کارشناسان املاک این اقدامات تنها به منظور جلوگیری از ورود متقاضیان بی هدف به منازل صورت می گیرد.

 • افزایش ۲۰ % قدرت خرید

  افزایش ۲۰ % قدرت خرید

  دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران درباره جلسه روز گذشته شورای عالی کار گفت: دربحث مسکن مقرر شد قرارگاه مسکن کارگری ایجاد شود و درحوزه معیشت پیشنهاداتی ارائه شده و در حال بررسی هستیم. هادی ابوی، فعال کارگری درباره آخرین خبر‌های جلسه دیروز شورای عالی کار گفت: محوریت اصلی جلسه بحث کارگری و مباحث مربوط به تأمین اجتماعی بود.بحث مزد دستور کار جلسه نبود. اما در حوزه معیشت پیشنهاداتی مطرح کردیم که اگر پذیرفته شود، شاید حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد قدرت خرید کارگران تقویت شود.

 • افزایش ۴۵% قیمت مصالح ساختمانی

  افزایش ۴۵% قیمت مصالح ساختمانی

  رئیس انبوه سازان سیستان و بلوچستان: گرگان- دادخواه گفت: با توجه افزایش به چند برابری هزینه های ساخت و به سبب دوره طولانی بازگشت سرمایه، ورود به بازار مسکن دیگر به صرفه و صلاح نیست. در سه الی چهار ماه اخیر قیمت انواع مصالح ساختمانی حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد افزایش داشته که به طور مستقیم بر نرخ قیمت تمام شده مسکن اثر می گذارد.

 • ساخت ۵۵۰۰ واحد نهضت ملی مسکن

  ساخت ۵۵۰۰ واحد نهضت ملی مسکن

  مدیر راه و شهرسازی جنوب غرب استان تهران از شروع ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن به تعداد ۵۵۰۰ واحد در چهار سایت اسلامشهر و رباط کریم خبر داد.مجتبی صادقی مدیر راه و شهرسازی جنوب غرب استان تهران اظهار کرد:

 • رشد ۷۴ % قیمت مسکن

  رشد ۷۴ % قیمت مسکن

  بانک مرکزی پس از حدود یک سال در نهایت امروز سکوت خود را شکست و گزارشی از تحولات بازار مسکن شهر تهران طی مهرماه ۱۴۰۲ منتشر کرد. بر این اساس متوسط قیمت مسکن در تهران به متری ۷۶ میلیون تومان رسیده است که نشان از افزایشی یک درصدی نسبت به شهریورماه دارد. بانک مرکزی بالاخره پس از گذشت حدود ۱۱ ماه، امروز گزارشی از تحولات بازار مسکن شهر تهران منتشر کرد.

 • پنج هزارمین واحد مسکن روستایی

  پنج هزارمین واحد مسکن روستایی

  مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کردستان از بهره‌برداری از پنج هزارمین واحد مسکونی روستایی با حضور رئیس‌ جمهور خبر داد. سعید رسولی در سنندج، از بهره‌برداری پنج هزارمین واحد مسکونی روستایی با تسهیلات بانکی بدون بهره و کمک‌های بلاعوض در سفر پیش‌روی رئیس‌ جمهور به کردستان خبر داد و اظهار داشت: این واحدها با اعتبار 9 هزار میلیارد ریال آماده شده است.

 • وام مسکن برای خانواده ها

  وام مسکن برای خانواده ها

  سقف تسهیلات خرید و جعاله تعمیر مسکن از محل اوراق ممتاز برای خانواده های دارای فرزند افزایش یافت. طبق اعلام بانک مسکن، در راستای اجرای قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت»، سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن از محل اوراق ممتاز به ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال و حداکثر تا چهار فرزند افزایش یافت.به ازای یک فرزند زیر ۲۰ سال سن ۲۵ درصد، دو فرزند زیر ۲۰ سال ۵۰ درصد، سه فرزند زیر ۲۰ سال ۷۵ درصد و چهار فرزند زیر ۲۰ سال سن ۱۰۰ درصد به سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن اضافه می شود.

 • تازه‌ترین قیمت آپارتمان

  تازه‌ترین قیمت آپارتمان

  واسطه‌های ملکی می‌گویند بازار مسکن در یکی از کم‌رمق‌ترین دوره‌های سال‌های اخیر به سر می‌برد . تعداد معامله‌گران در آن بسیار محدود شده است.واسطه‌های ملکی می‌گویند بازار مسکن در یکی از کم‌رمق‌ترین دوره‌های سال‌های اخیر به سر می‌برد و تعداد معامله‌گران در آن بسیار محدود شده است.

 • ضد و نقیض‌های مسکن ۲۵ م

  ضد و نقیض‌های مسکن ۲۵ م

  پس از انتشار خبر ساخت ۱۸۰۰ واحد ۲۵ متری در تهران، در آخرین اظهارنظر، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران ساخت این واحد‌های مسکونی را تکذیب کرد.با افزایش روزافزون قیمت مسکن، متراژ خانه‌ها روز به روز آب می‌شود. شاید تا همین ۱۰ یا ۱۵ سال پیش بود که وقتی صحبت از خانه‌های ۴۰ یا ۵۰ متری می‌شد. تعبیر «قلک» بر زبان مردم جاری می‌شد. اما امروزه با افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن خرید همان قلک‌ها هم برای بیشتر مردم تبدیل به آرزو شده است.در این میان هر دولت برای حل مشکل مسکن مردم به ویژه اقشار کم درآمد..

 • وام مسکن زوجین

  وام مسکن زوجین

  با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟ واقعیت تلخ درباره وام مسکن در حال حاضر متوسط قیمت مسکن در تهران به حدود ۸۱ میلیون تومان رسیده است. در این شرایط با وام مسکن که در تهران ۹۶۰ میلیون است بخش قابل توجهی از آن به عنوان هزینه خرید اوراق حق تقدم مسکن کسر می شود چند متر مربع خانه می توان خرید؟ وام مسکن در سال 1402 دو برابر شده و در حال حاضر 960 میلیون تومان است. بسیاری از ایرانیان از جمله زوج‌های جوان به دنبال وام مسکن هستند تا از این طریق صاحب خانه شوند.

 • خرید ۱۰ متر مسکن با وام ۹۶۰ م

  خرید ۱۰ متر مسکن با وام ۹۶۰ م

  در حالی متوسط قیمت مسکن در تهران به حدود ۸۱ میلیون تومان رسیده که با وام ۹۶۰ میلیونی مسکن می‌توان حدود ۱۰ متر خانه با احتساب هزینه اوراق خریداری کرد.اواخر خردادماه امسال با مصوبه شورای پول و اعتبار سقف وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم برای زوجین تهرانی به ۸۰۰ میلیون تومان و با احتساب وام تعمیر (جعاله) به ۹۶۰ میلیون تومان افزایش یافت.در سایر شهر‌ها نیز این وام از ۱۶۰ میلیون تومان به ۳۲۰ میلیون تومان افزایش یافت. برای تهیه این تسهیلات، متقاضی (زوج‌ها) معادل ۲ برابر رقم وام یعنی ۱۹۲۰ برگه اوراق

 • معاملات مسکن ۵۰ %کاهش یافت

  معاملات مسکن ۵۰ %کاهش یافت

  بررسی آمار مرکز آمار ایران نشان می‌دهد معاملات مسکن در شهریور امسال نسبت به شهریور سال گذشته حدود ۵۰ درصد کاهش یافته و متوسط قیمت مسکن به حدود ۸۱ میلیون تومان رسیده است.بررسی آمار مرکز آمار ایران از تحولات بازار مسکن نشان می‌دهد متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران با استناد به اطلاعات سامانه املاک و مستغلات کشور به ۸۰ میلیون و ۸۳۸ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است.

 • متوسط قیمت مسکن

  متوسط قیمت مسکن

  مرکز آمار ایران با اعلام گزارش شاخص و متوسط قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران، به توقف ۸ ماهه انتشار یکی از مهمترین گزارش‌های آماری اقتصادی پایان داد. براساس اعلام این مرکز، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در شهریور امسال به ۷۷ میلیون تومان در مترمربع رسیده که ۷۹ درصد نسبت به شهریور پارسال، افزایش از خود نشان می‌دهد.

 • مشاوران املاک ۸۸ میلیارد جریمه شدند!

  مشاوران املاک ۸۸ میلیارد جریمه شدند!

  مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: تاکنون ۱۴۰۰ بنگاه املاک غیرمجاز در شهر‌های استان تهران پلمب شده شده است. حسین جنتی از کاهش ۲۰ درصدی قیمت مسکن خبر داد و یادآور شد: از اردیبهشت امسال در تهران، شهرهای جدید پرند، پردیس و اندیشه و همه شهرهای استان برای ساماندهی 21 هزار مشاور املاک استان از طریق عملیات گشت‌های ساماندهی مشاوران املاک وارد عمل شدیم.

 • تولید مسکن؛ جبر یا اختیار؟

  تولید مسکن؛ جبر یا اختیار؟

  وقتی بازار مسکن راکد می‌شود، سازنده‌های مسکن نیز به‌دلیل عدم‌فروش واحدهای مسکونی خود، دچار مشکلات مالی می‌شوند، چراکه برخی سازنده‌ها منتظر می‌مانند تا پروژه‌هایی که ساخته‌اند، به فروش برسد و سپس اقدام به شروع پروژه جدید کنند.سیدمحمد مرتضوی-کارشناس مسکن در یادداشتی نوشت:از یک‌سو، قانون جهش تولید مسکن تصویب و قرار می‌شود که سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی احداث شود و از سوی دیگر، عوارض پروانه ساختمانی افزایش می‌یابد. این اقدام در حقیقت، قوانین مجلس را خنثی می‌کند.

 • به4فرزندیها زمین میدهند!

  به4فرزندیها زمین میدهند!

  مدیرکل راه و شهرسازی استان: خانواده‌های چهار فرزندی قزوین برای گرفتن زمین رایگان تا پایان سال مهلت دارند. حتما باید تا قبل از پایان سال۱۴۰۲ اقدام به ثبت نام کرده باشند. سید علی هاشمی با اعلام این خبر گفت: براساس بند «ح» تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۲، به منظور حمایت از خانواده و تحقق جوانی جمعیت، وزارت راه و شهرسازی مکلف است، یک قطعه زمین یا واحد مسکونی به صورت رایگان در قالب شرایط مندرج در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به خانواده‌های دارای چهار فرزند و بیشتر زیر بیست سال اختصاص بدهد.

 • نظارت بر توزیع فولاد و سیمان

  نظارت بر توزیع فولاد و سیمان

  عضو کمیسیون عمران مجلس بر ضرورت تشکیل شبکه نظارت بر توزیع این مصالح از درب کارخانه تا مرحله ساخت تاکید کرد. اقبال شاکری در خصوص موضع وزارت راه و شهرسازی برای خروج سیمان و فولاد از بورس کالا برای تسریع در ساخت و کاهش قیمت تمام شده مسکن با خروج فولاد و سیمان و آهن آلات از بورس کالا موافق هستم، چراکه قیمت رقابتی و تعادل عرضه و تقاضا عرضه نمی‌شد.

 • پیش‌بینی عجیب نماینده مجلس

  پیش‌بینی عجیب نماینده مجلس

  عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه "انتشار آمار تحولات بازار مسکن تاثیری در کسب‌وکار ندارد" گفت: بازار مسکن به سمت تعادل و عدم جهش قیمت مسکن پیش می‌رود. اقبال شاکری در خصوص وضعیت بازار مسکن و ارزیابی از اقدامات دولت و مجلس در این زمینه، اظهار کرد: به‌نظرم بازار مسکن روبه به تعادل و بهتر شدن حرکت می‌کند. با اقدامات تنظیم‌گری وزارت راه و شهرسازی در حوزه نظارت بر خانه‌های خالی، زمین‌های بایر، مشاوران املاک، سایت‌های منتشر کننده آگهی‌های املاک و… به نظرم بازار مسکن به سمت تعادل می‌رود.

 • انواع وام های بانک مسکن

  انواع وام های بانک مسکن

  مهم ترین تسهیلاتی که بانک مسکن به متقاضیان اعطا می کند، وام های کمک هزینه خرید مسکن با شرایط دریافت متفاوت است. همه افراد می توانند، از این وام ها بهره مند شوند و هزینه مورد نیاز برای خرید خانه را تامین کنند. انواع وام های بانک مسکن، انواع مختلفی دارد از جمله وام مسکن جوانان، وام مسکن یکم، وام مسکن با خرید اوراق حق تقدم، وام تعمیرات مسکن، تسهیلات مطب و دفتر کار و وام قرض ازدواج. شرایط دریافت هر کدام از این وام ها در ادامه شرح داده می شود.

 • ابزارهای ملکی چگونه در بورس

  ابزارهای ملکی چگونه در بورس

  حسن بان، کارشناس بازار سرمایه گفت: در سایر کشورها بازار املاک و مستغلات در بورس تقریبا ۳ برابر بازار سهام آنهاست در ایران هم باید ۳ برابر ارزش بورس و فرابورس در بازار سرمایه ابزارهای ملکی وجود داشته باشد، اما این‌طور نیست. در سایر کشورها بازار املاک و مستغلات در بورس تقریبا ۳ برابر بازار سهام آنهاست در ایران هم باید ۳ برابر ارزش بورس و فرابورس در بازار سرمایه ابزارهای ملکی وجود داشته باشد، اما این‌طور نیست.

 • تحلیل تاثیر فولاد در قیمت مسکن

  تحلیل تاثیر فولاد در قیمت مسکن

  اخیراً توجه زیادی به افزایش قیمت‌ مسکن به خصوص در کلان‌شهرها شده و برخی منابع این افزایش را به قیمت فولاد و سیمان در بورس کالا نسبت داده‌اند. در این گزارش، تلاش شده تا با نگاه تخصصی به این موضوع پاسخ داده شود.اخیراً توجه زیادی به افزایش قیمت‌های مسکن به خصوص در کلان‌شهرها شده و برخی پاین افزایش را به قیمت فولاد در بورس کالا نسبت داده‌اند. در این گزارش، تلاش شده تا با نگاه تخصصی به این موضوع پاسخ داده شود.

 • افزایش ۲۰۰۰ % قیمت سیمان در بورس کالا

  افزایش ۲۰۰۰ % قیمت سیمان در بورس کالا

  مشاور وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: طبق گزارش مرکز آمار، از بهار 1391 تا بهار 1401 قیمت سیمان در بورس کالا بیش از 2000 درصد افزایش یافته است حتی با وجود تورم سالیانه، این میزان افزایش قیمت قابل توجه است.سید جواد سادات در گفت‌وگو با اشاره به ضرورت خروج عرضه سیمان و فولاد از سازو کار بورس کالا برای ساخت مسکن حمایتی , قانون جهش تولید مسکن وظایف تمام دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها نسبت به ابر پروژه نهضت ملی مسکن را مشخص کرده است