بازار املاک / انواع وام های بانک مسکن

انواع وام های بانک مسکن

انواع وام های بانک مسکن

مهم ترین تسهیلاتی که بانک مسکن به متقاضیان اعطا می کند، وام های کمک هزینه خرید مسکن با شرایط دریافت متفاوت است. همه افراد می توانند، از این وام ها بهره مند شوند و هزینه مورد نیاز برای خرید خانه را تامین کنند. انواع وام های بانک مسکن، انواع مختلفی دارد از جمله وام مسکن جوانان، وام مسکن یکم، وام مسکن با خرید اوراق حق تقدم، وام تعمیرات مسکن، تسهیلات مطب و دفتر کار و وام قرض ازدواج. شرایط دریافت هر کدام از این وام ها در ادامه شرح داده می شود.

وام مسکن جوانان:

 یکی از بهترین تسهیلات مسکن بانک مسکن، وام مسکن جوانان است. این وام در واقع یک سرمایه گذاری بلند مدت برای فرزندان و کودکان است.
 والدین می توانند برای فرزندان خود در هر سنی، با واریز ماهیانه 200 تا 400 هزار تومان سپرده گذاری کنند و پس از 5 تا 15 سال مبلغی را به عنوان اعتبار دریافت کنند.
 این مبلغ در سال 1401 چیزی بین 400 میلیون تا 1 میلیارد تومان اعلام شده است و طبیعتا در سال های آتی افزایش می یابد. 

وام مسکن یکم: 


افراد خانه اولی که تا کنون وام و مزایایی برای خرید خانه دریافت نکرده اند می توانند از وام مسکن یکم بانک مسکن بهره مند شوند.
 از شرایط ثبت نام مسکن اولی ها می توان به این نکته اشاره کرد، که این وام هم به صورت انفرادی و هم به زوجین اعطا می شود. 
میزان تسهیلات بانک مسکن، در وام مسکن یکم به شهر محل سکونت بستگی دارد و در سال 1402 به صورت زیر است.

وام مسکن زوجین در تهران 800 میلیون تومان، وام زوجین در شهرهایی با بیش از 200 هزار نفر جمعیت: 640 میلیون تومان
 وام زوجین در شهرهای کوچک: 480 میلیون تومان، وام انفرادی در تهران: 200 میلیون تومان است.

وام انفرادی در شهرهایی با بیش از 200 هزار نفر جمعیت 320 میلیون تومان
 وام انفرادی در شهرهای کوچک: 240 میلیون تومان، البته دریافت این نوع تسهیلات به سپرده گذاری اولیه نیاز دارد
 و نصف میزان تسهیلات بانک مسکن، باید به مدت یکسال در بانک سرمایه گذاری شود.

وام مسکن با اوراق حق تقدم وام مسکن: 


گونه ای دیگر از تسهیلات مسکن است که توسط بانک مسکن اعطا می شود. 
این تسهیلات مانند وام مسکن یکم به صورت انفرادی یا زوجین پرداخت می شود. 
سقف وام مسکن با اوراق مسکن در تهران، به صورت انفرادی 400 میلیون و برای زوجین 800 میلیون تومان است. 
در کنار این 160 میلیون وام جعاله یا تعمیرات هم به متقاضیان ارائه می شود.

وام تعمیرات مسکن: بانک مسکن برای تعمیر خانه های فرسوده و قدیمی وام تعمیرات مسکن اعطا می کند.
 این نوع تسهیلات، روی سند خانه به صاحب خانه پرداخت می شود و مبلغ آن معادل 160 میلیون تومان است.
 برای دریافت انواع وام های بانک مسکن، باید ابتدا اوراق قرضه خریداری و سپس سند ملک به عنوان ضمانت به بانک ارائه داده شود.

وام ودیعه مسکن: 

وام کمک ودیعه مسکن تسهیلاتی است که بانک مسکن برای مستاجران در نظر گرفته است. 
میزان تسهیلات بانک مسکن در مورد این وام نیز، مانند وام مسکن یکم به شهر محل سکونت متقاضیان بستگی دارد. 
سقف این وام برای ساکنان تهران 100 میلیون تومان، برای ساکنین شهرهایی با جمعیت بیش از 200 هزار نفر 70 میلیون تومان و برای ساکنین سایر شهرها 40 میلیون تومان است.

برای دریافت این وام، متقاضی باید در بانک مسکن اقدام به افتتاح حساب کند و با ارائه قرارداد اجاره منزل فعلی در یکی از شعبات بانک مسکن تشکیل پرونده دهد.
 پس از عقد قرارداد اجاره منزل جدید، بانک بررسی های لازم را انجام می دهد و سپس اعتبار لازم به متقاضی ارائه می شود. 

تسهیلات مطب و دفتر کار: 

یکی دیگر از تسهیلاتی که بانک مسکن به متقاضیان اعطا می‌ کند، تسهیلات مطب و دفتر کار است که به کسانی که قصد خرید دفتر کار و یا تجهیز آن را دارند، پرداخت می شود. 
شرط دریافت این تسهیلات، داشتن گردش حساب مناسب و سپرده مورد نظر بانک است. این تسهیلات برای خرید دفتر کار، یا مسکن تا سقف 1 میلیارد و دویست میلیون تومان
 برای خرید تجهیزات تا سقف 500 میلیون تومان، پرداخته می شود.

وام قرض الحسنه ازدواج: 

بانک مسکن تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را با شرایط دریافت مصوب بانک مرکزی به زوجین اعطا می کند.
 به زوج هایی که خانم زیر 23 سال و آقا زیر 25 سال سن دارند، 220 میلیون و برای زوج هایی که خانم بالای 23 سال و آقا بالای 25 سال سن دارند، 180 میلیون تومان تعلق می گیرد.

 • پس از ورود چین به بازار املاک ایران باید منتظر کاهش قیمت ها در بازار مسکن باشیم؟

  پس از ورود چین به بازار املاک ایران...

  ماجرای ساخت خانه توسط چینی ها هنوز بر سر زبان هاست. این داستان اولین بار نیست که درباره آن صحبت می شود. یک بار دو سال پیش، یعنی در پاییز ۱۴۰۰ و همزمان با ساخت مسکن دولتی، گمانه زنی شد که چینی ها وارد ساخت مسکن در ایران می شوند، اما بعد از آن دیگر صحبتی از آن نشد. او تا به حال داستان شکل جدیدی به خود گرفته است.

 • انتظار کاهش قیمت مسکن در سال 1403

  انتظار کاهش قیمت مسکن در سال 1403

  مسکن در روزهای پایانی سال، بازار آرام و باثباتی دارد و آمارهای رسمی و گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد اگر مؤلفه‌های تأثیر‌گذار بر قیمت مسکن دچار تغییرات ناگهانی نشود، چشم‌انداز بازار مسکن در سال آینده نیز روند کاهشی قیمت‌‌ها را نشان می‌دهد.

 • این پنج دلیل پیشبینی بازار مسکن را جابه جا کرد

  این پنج دلیل پیشبینی بازار مسکن را جابه...

  بعضی از پژوهشگران با توجه به رشد نقدینگی، وضعیت سایر بازارهای دارایی و انتظارات، نوسانات در بازار مسکن را توجیه می‌کنند. آنها در روایت رسمی این وضعیت را بهبودی و آرامش در بازار مسکن در پایان ماه‌های آخر سال ۱۴۰۲ می‌دانند. با این حال، روند این متغیرها بازارمسکن در سال آینده به گونه‌ای است که ممکن است دوباره این بازار مسکن مهم را به نوسان و تغییر وضعیت بیندازد.

 • سمت‌وسوی بازار مسکن در سال پیش رو

  سمت‌وسوی بازار مسکن در سال پیش رو

  کارشناسان معتقدند حوزه مسکن، سال آینده را هم با رکود در معاملات و نبود تقاضای مصرفی در پی کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان واقعی سپری می‌کند و صرف‌نظر از نوسان‌های احتمالی ارز، به طور بنیادین، زمینه‌ای برای افزایش قیمت در این بازار دیده نمی‌شود.

 • فرمول قسط بندی وام تغییر کرد

  فرمول قسط بندی وام تغییر کرد

  بر اساس فرمول قبلی متقاضیان باید طی ۲۰ سال، ۲۴۰ قسط به مبلغ هشت میلیون و ۴۸۸ هزار تومان پرداخت می‌کردند، اما با تصمیم دولت قرار شد اقساط وام ۵۵۰ میلیون تومانی طرح نهضت ملی مسکن با روش پلکانی محاسبه شود.

 • تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی مسکن برای مهاجرت معکوس به روستاها

  تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی مسکن برای...

  معاون بازسازی بنیاد مسکن گفت: در صورت همکاری بانک‌ها، به متقاضیانی که قصد بازگشت به روستاها را دارند، تسهیلات ساخت ۵۵۰ میلیون تومانی مسکن پرداخت می‌شود.

 • پیش بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان سال

  پیش بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان سال

  سال 1402 به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود و همین عامل باعث شده است برخی کارشناسان اعتقاد داشته باشند به‌طور سنتی جنب و جوشی در بازار حاکم شده است؛ هیجاناتی نسبی که نوسان قیمت دلار می‌تواند به آن دامن بزند. اما در مقابل برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند شرایط بازار مسکن بحرانی‌تر از آن است که این اتفاقات بتواند محرکی برای آن باشد. مجید گودرزی، کارشناس مسکن وضعیت بازار را تا پایان سال پیش‌بینی کرده است.

 • افزایش ۳ برابری اجاره ویلا در تعطیلات زمستانه

  افزایش ۳ برابری اجاره ویلا در تعطیلات...

  هرچند در فصل سرد سال، انتظار می‌رفت نرخ اجاره روزانه ویلا خصوصا در مناطق شمالی ایران کاهشی شود؛ اما بررسی ها از سایت‌های اجاره ویلا در دو استان مازندران و گیلان نشان می‌دهد که، اجاره ویلا در شمال کشور چندان نسبت به فصل سفرها کاهش محسوسی نداشته است.

 • مسیر خانه دار شدن مردم هموار شد

  مسیر خانه دار شدن مردم هموار شد

  رئیس انجمن انبوه سازان از پیشرفت فیزیکی ۱۰ درصدی پروژه‌های نهضت ملی مسکن در تهران خبر داد. ایرج رهبر در خصوص وضعیت پروژه‌های نهضت ملی مسکن استان تهران اظهار کرد:‌ حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار واحد این طرح با احتساب واحدهای طرح اقدام ملی دولت قبل در تهران توسط انبوه‌سازان در حال ساخت است.

 • قیمت خانه‌های 100 متری در تهران چند؟

  قیمت خانه‌های 100 متری در تهران چند؟

  واحد های ۱۰۰ متری تهران عاقلانه‌ترین گزینه خرید برای سکونت و یا سرمایه‌گذاری در این شهر هستند، اگر خانواده باشید و یا حتی مجرد باشید، واحد آپارتمان های ۱۰۰ متری مناسب برای سکونت شما هستند که در تمامی مناطق تهران این واحد ها رو میتوان پیدا کرد.

 • احتمال ثبت نام جدید نهضت ملی مسکن برای متقاضیان

  احتمال ثبت نام جدید نهضت ملی مسکن برای...

  معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سیاست وزارت راه این است که فعلا افرادی که ثبت نام کرده‌اند ساماندهی شوند و پس از آن، سایت برای متقاضیان جدید باز می‌شود.

 • نوسانات ارزی و احتمال انفجار قیمت ملک در ایران

  نوسانات ارزی و احتمال انفجار قیمت ملک...

  با توجه به گفته مشاوران املاک، تقاضای خریداران و فروشندگان ملک برای گرفتن اطلاعات درباره وضعیت بازار املاک افزایش یافته است. این افزایش تقاضا باعث امیدواری شده است که بازار در زمان محدودی که تا پایان سال باقی مانده است، بهبود یابد.

 • خروج سازندگان از بازار

  خروج سازندگان از بازار

  دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن گفت: بازار مسکن در حال حاضر با افزايش قیمت، صرفه اقتصادی برای سازندگان ندارد.

 • حال خراب بازار مسکن

  حال خراب بازار مسکن

  حال بازار مسکن خوب نیست؛ این تصویری است که این روزها آگاهان به حوزه مسکن عنوان می‌کنند. نمودار تعداد پروانه‌های ساختمانی حاکی از آن است که بازار مسکن از سال ۹۰ تاکنون با ریزش عجیب در صدور تعداد پروانه‌های ساختمانی برای ساخت مسکن روبه‌رو بوده است.

 • رواج اجاره ساعتی خانه‌ها

  رواج اجاره ساعتی خانه‌ها

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: یکی از سایت‌های معروف به وضوح اقدام به درج آگهی خانه‌های ساعتی می‌کند که از مسئولان مربوطه تقاضا داریم این پدیده نوظهور را رصد و ساماندهی کنند.مشاوران املاک به هیچ عنوان در موضوع خانه‌هایی که به شکل ساعتی اجاره داده می‌شود ورود نکرده و صرفا به بحث اجاره سالانه مطابق با شرح وظایفشان در قانون عمل می‌کنند.با این حال، شنیده می‌شود که بعضی مواقع در نقاطی از کشور، خانه‌ها به صورت ساعتی اجاره داده می‌شود که آگهی آنها در اپلیکیشن‌ها و سایت‌ها درج می‌شود.

 • 1900واحد مسکونی در حال ساخت

  1900واحد مسکونی در حال ساخت

  یک میلیون و 900 هزار واحد مسکونی در سراسر کشور در حال ساخت است. رییس‌جمهوری در جمع ائمه جمعه سراسر کشور بر اهمیت ساخت مسکن در دولت سیزدهم تاکید کرد و گفت: با تلاش‌های انجام شده هم اکنون یک میلیون و 900 هزار واحد مسکونی نهضت ملی در سراسر کشور در حال ساخت است و کار واگذاری زمین به متقاضیان در شهرهای کوچک نیز در حال انجام است.

 • مهم‌ترین وام‌ها در سال ۱۴۰۳

  مهم‌ترین وام‌ها در سال ۱۴۰۳

  سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، گفت: تسهیلات قرض‌الحسنه خرید مسکن در سال آینده، برای خانوار‌های دارای سه فرزند و بیشتر که بعد از سال ۱۳۹۹ به دنیا آمده است، ۳۰۰ میلیون تومان پیش‌بینی شد.رحیم زارع گفت: کمیسیون تلفیق تصویب کرد که ۳۱ هزار میلیارد تومان از منابع بودجه عمومی برای حوزه اشتغال اختصاص پیدا کند که هر استان ۷۰ درصد ۳۱ همت را می‌گیرد.

 • تسهیلات حمایتی مسکن

  تسهیلات حمایتی مسکن

  پرداخت بیش از ۲۴۹ هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایتی در قالب طرح جهش تولید مسکن توسط بانک سپه در راستای اجرای تکالیف ابلاغی بانک مرکزی از محل بودجه سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱، از بین ۶۵ هزار و ۲۳۴ واحد مسکونی شهری به ارزش ۲۶۵ هزار و ۷۲۳ میلیارد ریال که در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت. بانک در قالب طرح جهش تولید مسکن. سپه معرفی شد، این بانک مبلغ ۱۳۹ هزار و ۱۱۹ میلیارد ریال به ۳۵ هزار و ۶۶۳ واحد مسکونی پرداخت کرد که این تسهیلات همچنان به مشمولان در حال پرداخت است.

 • املاک دولت در بورس کالا

  املاک دولت در بورس کالا

  با معامله ۴ ملک سازمان خصوصی سازی واقع در بابل، فرآیند مولدسازی املاک مازاد دولت از مسیر بورس کالای ایران آغاز شد. از ۶ عرضه املاک سازمان خصوصی که دیروز در تالار املاک و مستغلات بورس کالا عرضه شده بود ۴ واحد آپارتمانی مورد معامله قرار گرفت که همگی این املاک در استان مازندران شهرستان بابل واقع شده اند. آپارتمان های عرضه شده در روز جاری مسکونی بوده و همگی دارای مساحت عرصه ۱۷ هزار و ۵۵۸ متر مربع و اعیان ۱۴۴.۵ مترمربع بودند. از ۴ آپارتمان به فروش رفته، معامله یک ملک با رقابت خریداران مواجه شد.

 • وام مسکن برای زوج‌ها

  وام مسکن برای زوج‌ها

  وام مسکن زوجین آمار‌های عجیب و غریب و البته باورنکردنی دارد. چرا که نحوه پرداخت اقساط و هزینه‌های دریافت این وام به گونه‌ای است که هر متقاضی خرید خانه را در شوک فرو خواهدبرد. آیا واقعا کسی این وام را دریافت می‌کند؟! این روز‌ها بحث تأمین مسکن برای زوجین به یکی از دغدغه‌های مهم تازه عروس و داماد‌ها تبدیل شده، اما شرایط اقتصادی به گونه‌ای است که تهیه مسکن مناسب بسیار دشوار شده است. زمان انتظار خرید مسکن در کشور‌های توسعه‌یافته بین ۴ تا ۱۰ سال است.

 • کاهش شدید قیمت آپارتمان‌ در تهران

  کاهش شدید قیمت آپارتمان‌ در تهران

  طبق اعلام مرکز آمار ایران، در آذر ماه ١٤٠٢ شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران ٢.٩ درصد کاهش داشته است.همچنین این شاخص در بررسی سالانه و نقطه به نقطه نیز کاهش را نشان می‌دهد. شاخص قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران با استفاده از اطلاعات ثبتی سامانه املاک و مستغلات کشور و به روش هدانیک محاسبه شده است؛