بازار املاک / وام مسکن برای زوج‌ها

وام مسکن برای زوج‌ها

وام مسکن برای زوج‌ها

وام مسکن زوجین آمار‌های عجیب و غریب و البته باورنکردنی دارد. چرا که نحوه پرداخت اقساط و هزینه‌های دریافت این وام به گونه‌ای است که هر متقاضی خرید خانه را در شوک فرو خواهدبرد. آیا واقعا کسی این وام را دریافت می‌کند؟! این روز‌ها بحث تأمین مسکن برای زوجین به یکی از دغدغه‌های مهم تازه عروس و داماد‌ها تبدیل شده، اما شرایط اقتصادی به گونه‌ای است که تهیه مسکن مناسب بسیار دشوار شده است. زمان انتظار خرید مسکن در کشور‌های توسعه‌یافته بین ۴ تا ۱۰ سال است.

این رقم برای هر شهروند متوسط ایرانی اکنون از یک قرن یعنی ۱۰۰ سال هم عبور کرده است. 

به‌طور استاندارد افراد باید یک‌سوم حقوق ماهانه خود را به مسکن اختصاص دهند.
 بر همین اساس، حالا زمان انتظار برای خانه‌دار شدن کارگران افزایش چشم‌گیری پیدا کرده است.

 با توجه به حقوق ۸ میلیون تومانی وزارت کار، اکنون کارگران باید حدود ۲۸ سال در انتظار باشند تا بتوانند.
 با یک‌سوم حقوق خود در تهران، تنها یک متر خانه بخرند! با همین محاسبات همچنین کارگران باید ۱۰۶ سال منتظر بمانند تا بتوانند خانه‌ای ۵۰ متری بخرند!


با توجه به این شرایط روی آوردن به وام مسکن و یا سایر انواع وام‌ها


 یکی از راهکار‌های جوانان برای خرید مسکن است، اما این مورد نیز بسیار دشوار است و مبالغ وام‌ها و اقساط به حدی است .
که نه تنها وام سنگین مورد نظر کفاف خرید مسکن را نمی‌دهد بلکه سنگینی اقساط باعث می‌شود که جوانان دست به چنین ریسک بزرگی نزنند. 

جزئیات وام خرید مسکن زوجین 


در حال حاضر زوجین می‌توانند با خرید اوراق حق تقدم در شعبه‌های بانک مسکن و رسیدن موعد دریافت وام به صورت فردی تا ۴۰۰ میلیون تومان وام بگیرند.
 به این ترتیب زوجین سرجمع می‌توانند ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای خرید مسکن از بانک مسکن دریافت کنند.

 از طرف دیگر حدود ۱۶۰ میلیون تومان نیز تسهیلات جعاله تعلق می‌گیرد تا بدین ترتیب مبلغ کل وامی که زوجین می‌توانند دریافت کنند.
 به ۹۶۰ میلیون تومان برسد. همچنین با توجه به قانون جدید تحت عنوان «قانون حمایت از خانواده و فرزندآوری» 
سقف تسهیلات خرید مسکن به ازای هر فرزند ۲۵ درصد به سقف وام و خرید مسکن و جعاله اضافه می‌شود. 

دو نکته درباره این وام: اول اینکه دریافت این وام نیز به سند ملکی دارد و دوم اینکه نیاز به سپرده‌گذاری نیست و این وام فقط با اوراق حق تقدم دریافت می‌شود.
 نکته مهم دیگر اینکه سود این وام سالانه ۲۲.۵ درصد است. 

هزینه‌های دریافت وام مسکن روجین


برای دریافت وام مسکن زوجین متقاضیان باید هزینه‌هایی انجام دهند که مهمترین آن‌ها هزینه خرید اوراق حق تقدم است. 
در صورتی که زوجین متقاضی وام ۸۰۰ میلیون تومانی باشند باید ۱۶۰۰ برگه اوراق تسه خریداری کنند که هر برگه روزانه قیمتی دارد.
 به عنوان مثال اگر قیمت هر برگه تسه ۱۵۰ هزار تومان باشد باید بیش از ۲۴۰ میلیون تومان صرف خرید اوراق شود. 

همچنین برای دریافت وام جعاله ۱۶۰ میلیون تومانی نیاز به خرید ۳۲۰ برگه اوراق است که هزینه آن حدود ۴۸ میلیون تومان است.
 بنابراین برای دریافت وام ۹۶۰ میلیون تومانی باید حدود ۲۸۰ میلیون تومان اوراق خریداری شود. 

از طرف هزینه‌هایی تحت عنوان هزینه ارزیابی وجود دارد که مبالغ آن احتمالا بالای ۱۰ میلیون تومان است .
 از طرف دیگر هزینه‌های دفترخانه و سند رهنی می‌تواند تا ۴۰ میلیون تومان هزینه داشته باشد.

 هزینه کارشناسی ملک و تشکیل پرونده نیز احتمالا حدود ۵ میلیون تومان هزینه داشته باشد.
 به این ترتیب مبلغ وام مسکن زوجین به کمتر از ۶۵۰ میلیون تومان می‌رسد. یعنی نزدیک به بیش از ۳۰۰ میلیون تومان از این وام به راحتی از دست متقاضی می‌رود. 

اقساط وام مسکن زوجین


حداکثر مدت زمان بازپرداخت این وام ۱۴۴ ماه یعنی ۱۲ سال است. قسط وام ۸۰۰ میلیون تومانی ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است .
 قسط وام جعاله نیز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان؛ بنابراین قسط کل وام ۹۶۰ میلیون تومانی بیش از ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در ماه است. 

سود این وام ۲۲.۵ درصد است. کل سود وام ۸۰۰ میلیون تومانی ۱ میلیارد و ۵۲۰ میلیون تومان است .
اگر سود وام ۱۶۰ میلیون تومانی که حدود ۱۱۰ میلیون تومان است را اضافه کنیم کل سود وام ۹۶۰ میلیون تومانی برابر با ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است.
بنابراین هر فرد برای بازپرداخت سود و اصل وام به بانک مسکن باید علاوه بر ۹۶۰ میلیون تومان اصل وام حدود ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان سود بپردازد.
 که جمع این مبالغ حدود ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است. 
یعنی فرد به ازای حدود ۶۵۰ میلیون تومان وام باید ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به بانک بپردازد یعنی حدود ۴۰۰ درصد بیشتر از اصل وام دریافتی. 

تاثیر هر فرزند بر وام مسکن چقدر است؟


براساس قانون جدید، به ازای هر فرزند ۲۵ درصد به سقف تسهیلات خرید و جعاله مسکن اضافه می‌شود؛ که این مبلغ تا ۴ فرزند به ۱۰۰ درصد خواهد رسید. 

چنانچه خانواده‌ای دارای چهار فرزند زیر ۲۰ سال باشد و پدر و فرزندان در تهران متولد شده باشند.
 براساس قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» این امکان برای خانواده وجود دارد.
 تا درحالت انفرادی علاوه بر ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به ازای هر فرزند ۱۰۰ میلیون و در مجموع تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان

 برای خرید مسکن و در سوی دیگر برای تعمیر مسکن علاوه بر ۱۶۰ میلیون تومان
 به ازای هر فرزند ۴۰ میلیون تومان و به عبارت کلی تا ۳۲۰ میلیون تومان درقالب تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز بانک مسکن بهره‌مند شوند.

 • چشم‌انداز اجاره مسکن: آغاز عصر جدید برای اجاره‌نشین‌ها

  چشم‌انداز اجاره مسکن: آغاز عصر جدید...

  اجاره‌بهای مسکن در سال۱۴۰۲ با «صعود تاریخی» در شهر‌ها مواجه شد. بررسی‌ها با استناد به داده‌های رسمی از نبض اجاره نشان می‌دهد رشد ۳۹.۶درصدی اجاره کشوری و ۵۲درصدی اجاره تهران در یک‌سال، «عصر جدیدی در بازار اجاره‌نشین‌ها» رقم زده که مشخصه اصلی آن، «امکان جبران رشد هزینه‌های زندگی موجر از محل اجاره‌داری» است.

 • با این روش منتظر ریزش نرخ اجاره باشید

  با این روش منتظر ریزش نرخ اجاره باشید

  نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت قیمت اجاره در سال ۱۴۰۳، عنوان کرد: انشااله که سال خوبی خواهد بود. هر سالی که سال خوبی برای مستاجران بوده، سالی بوده که تعداد آپارتمان‌های ساخته و تولید و عرضه شده یک مقدار زیاد بوده است.

 • عیدانه دولت برای کمک به مستاجران پرداخت وام ۵۵۰ میلیونی برای این افراد

  عیدانه دولت برای کمک به مستاجران پرداخت...

  با توجه به آنکه اجاره‌بها بخش قابل توجهی از درآمد اقشار پایین را به خود اختصاص می‌دهد، دولت هفت برنامه را برای کنترل‌بخشی به بازار مسکن و اجاره بها در دستور کار قرار داده است

 • وام ودیعه مسکن مخصوص کارگران افزایش می یابد

  وام ودیعه مسکن مخصوص کارگران افزایش می...

  با توجه به افزایش اجاره بها، یکی از طرح های حمایتی دولت از مستاجران، اعطای وام دیعه مسکن است که در کلانشهرها و سایر شهرهای کشور با مبالغ متغیر پرداخت می شود.

 • پیش بینی ارزان شدن مسکن در سال ۱۴۰۳

  پیش بینی ارزان شدن مسکن در سال ۱۴۰۳

  بازار مسکن قطعاً از سایر بازار‌های اقتصادی تأثیر پذیر خواهد بود؛ زیرا اگر بازار‌هایی ارزی و طلا در آرامش باشند، بازار مسکن نیز تبعیت کرده و شاهد نوسان هیجانی قیمت نخواهیم بود.

 • ثبت نام وام فوری دو میلیاردی

  ثبت نام وام فوری دو میلیاردی

  اخیراً به درخواست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با مصوب شورای پول و اعتبار، وام خرید مسکن اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از مبلغ یک میلیارد تومان به مبلغ دو میلیارد تومان ارتقا پیدا کرد

 • معاملات خرید و فروش مسکن در روزهای پایانی سال به کدام سو می رود؟

  معاملات خرید و فروش مسکن در روزهای...

  بازار شب عید معاملات مسکن شهر تهران بر اساس مشخصات تازه‌ترین آپارتمان‌های عرضه‌شده به این بازار با تنوع نسبتا مناسبی از فایل فروش همراه است. با این حال، تازه‌ترین تحقیقات میدانی از وضعیت معاملات مسکن در ماه پایانی سال‌جاری- اسفند۱۴۰۲- نشان‌دهنده رکود خریدوفروش در این بازار است.

 • ۵۰ درصد پایتخت نشینان مستاجر هستند

  ۵۰ درصد پایتخت نشینان مستاجر هستند

  ۵۰ درصد پایتخت نشینان مستاجر هستندبر اساس آخرین سرشماری مسکن و خانوار منتشر شده در سال ۱۳۹۴ بدون احتساب خانه های خالی و خانه های دوم و با احتساب حدود ۲۲۸۰۰۰۰۰ واحد مسکونی و ۱۸۱۰۰۰۰۰ خانه نسبت مسکن به خانه ۱٫۶ بوده است. یعنی در سال ۱۳۹۴ تعداد خانه ها کمتر از تعداد خانوار بوده و در برخی واحدهای مسکونی بیش از یک خانوار سکونت داشته اند.

 • سکوت مطلق بازار املاک در آستانه سال جدید

  سکوت مطلق بازار املاک در آستانه سال...

  بازار املاک و مستغلات یکی از مهم ترین بازارهای اقتصادی هر کشور است. این بازار شامل خرید، فروش و اجاره املاکی مانند خانه، آپارتمان، ویلا و مغازه است. بازار املاک و مستغلات تحت تأثیر عوامل مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است.

 • تعیین سقف اجاره مسکن از ابتدای ۱۴۰۳

  تعیین سقف اجاره مسکن از ابتدای ۱۴۰۳

  طرح کنترل و ساماندهی بازار مسکن و اجاره از سال گذشته در مجلس در دست بررسی قرار گرفت. به اعتقاد فعالان بازار مسکن، این طرح در صورت اجرایی شدن می‌تواند بسیاری از مشکلات مستأجران را حل کند. طرح ساماندهی بازار اجاره و مسکن ۱۴ ماده دارد که ۱۱ ماده آن در شورای نگهبان به تصویب رسیده و چند ماده باقی‌مانده در دست بررسی است.

 • ایست خرید و فروش ملک

  ایست خرید و فروش ملک

  در هفته‌های اخیر فنر قیمت دلار آزاده شده و با فرارفتن از قله تاریخی خود اکنون در کانال ۶۰ هزار تومانی نوسان دارد. به این ترتیب بازار مسکن بار دیگر در اسفندماه، با تردید معامله‌گران روبرو و خریدوفروش حکم تعلیق خورد. منصور غیبی، کارشناس حوزه مسکن درباره وضعیت کنونی و عوامل اثرگذار بر بازار مسکن گفت: «آنچه در حال حاضر برای بازار مسکن مهم است، رفتار بازارهای موازی از جمله دلار و سکه است که هر چه به پایان سال نزدیک می‌شویم با التهابات، تغییر بها و کنترل قیمت از سوی دولت مواجه می‌شود.»

 • خبر داغ درباره وام ودیعه مسکن

  خبر داغ درباره وام ودیعه مسکن

  وام ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۲ به تأخیر افتاد و در قالب یک بخشنامه توسط بانک مرکزی به بانک‌های مختلف ابلاغ شد. از امروز به بعد، متقاضیان این تسهیلات می‌توانند بسته به محل سکونت خود، درخواست و ثبت نام برای وام ودیعه مسکن را انجام دهند. جامعه هدف وام مسکن طبق روال سال‌های گذشته مستاجران متاهل هستند، اما آقایان مستاجر بالای ۴۵ سال و خانم‌های مستاجر بالای ۳۵ سال هم در زمره متقاضیان وام قرار می‌گیرند.

 • قیمت مسکن به کدام سمت خواهد رفت؟

  قیمت مسکن به کدام سمت خواهد رفت؟

  بازار ساخت و معاملات مسکن در سال ۱۴۰۲ روند مثبتی نداشت و سیاست‌های انقباضی دولت نیز با وجود ایجاد آرامش موقتی در این عرصه عملا مشکلی بر مشکلات قبلی اضافه کرد.ساخت و ساز مسکن امسال را در رکود گذراند. فعالان این حوزه نیز معتقدند دیگر توانی نزد مردم برای خرید خانه باقی نمانده است. اما با این شرایط چه افقی می‌توان برای بازار معاملات و ساخت مسکن در سال ۱۴۰۳ در نظر گرفت؟

 • پس از ورود چین به بازار املاک ایران باید منتظر کاهش قیمت ها در بازار مسکن باشیم؟

  پس از ورود چین به بازار املاک ایران...

  ماجرای ساخت خانه توسط چینی ها هنوز بر سر زبان هاست. این داستان اولین بار نیست که درباره آن صحبت می شود. یک بار دو سال پیش، یعنی در پاییز ۱۴۰۰ و همزمان با ساخت مسکن دولتی، گمانه زنی شد که چینی ها وارد ساخت مسکن در ایران می شوند، اما بعد از آن دیگر صحبتی از آن نشد. او تا به حال داستان شکل جدیدی به خود گرفته است.

 • انتظار کاهش قیمت مسکن در سال 1403

  انتظار کاهش قیمت مسکن در سال 1403

  مسکن در روزهای پایانی سال، بازار آرام و باثباتی دارد و آمارهای رسمی و گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد اگر مؤلفه‌های تأثیر‌گذار بر قیمت مسکن دچار تغییرات ناگهانی نشود، چشم‌انداز بازار مسکن در سال آینده نیز روند کاهشی قیمت‌‌ها را نشان می‌دهد.

 • این پنج دلیل پیشبینی بازار مسکن را جابه جا کرد

  این پنج دلیل پیشبینی بازار مسکن را جابه...

  بعضی از پژوهشگران با توجه به رشد نقدینگی، وضعیت سایر بازارهای دارایی و انتظارات، نوسانات در بازار مسکن را توجیه می‌کنند. آنها در روایت رسمی این وضعیت را بهبودی و آرامش در بازار مسکن در پایان ماه‌های آخر سال ۱۴۰۲ می‌دانند. با این حال، روند این متغیرها بازارمسکن در سال آینده به گونه‌ای است که ممکن است دوباره این بازار مسکن مهم را به نوسان و تغییر وضعیت بیندازد.

 • سمت‌وسوی بازار مسکن در سال پیش رو

  سمت‌وسوی بازار مسکن در سال پیش رو

  کارشناسان معتقدند حوزه مسکن، سال آینده را هم با رکود در معاملات و نبود تقاضای مصرفی در پی کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان واقعی سپری می‌کند و صرف‌نظر از نوسان‌های احتمالی ارز، به طور بنیادین، زمینه‌ای برای افزایش قیمت در این بازار دیده نمی‌شود.

 • فرمول قسط بندی وام تغییر کرد

  فرمول قسط بندی وام تغییر کرد

  بر اساس فرمول قبلی متقاضیان باید طی ۲۰ سال، ۲۴۰ قسط به مبلغ هشت میلیون و ۴۸۸ هزار تومان پرداخت می‌کردند، اما با تصمیم دولت قرار شد اقساط وام ۵۵۰ میلیون تومانی طرح نهضت ملی مسکن با روش پلکانی محاسبه شود.

 • تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی مسکن برای مهاجرت معکوس به روستاها

  تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی مسکن برای...

  معاون بازسازی بنیاد مسکن گفت: در صورت همکاری بانک‌ها، به متقاضیانی که قصد بازگشت به روستاها را دارند، تسهیلات ساخت ۵۵۰ میلیون تومانی مسکن پرداخت می‌شود.

 • پیش بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان سال

  پیش بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان سال

  سال 1402 به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود و همین عامل باعث شده است برخی کارشناسان اعتقاد داشته باشند به‌طور سنتی جنب و جوشی در بازار حاکم شده است؛ هیجاناتی نسبی که نوسان قیمت دلار می‌تواند به آن دامن بزند. اما در مقابل برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند شرایط بازار مسکن بحرانی‌تر از آن است که این اتفاقات بتواند محرکی برای آن باشد. مجید گودرزی، کارشناس مسکن وضعیت بازار را تا پایان سال پیش‌بینی کرده است.

 • افزایش ۳ برابری اجاره ویلا در تعطیلات زمستانه

  افزایش ۳ برابری اجاره ویلا در تعطیلات...

  هرچند در فصل سرد سال، انتظار می‌رفت نرخ اجاره روزانه ویلا خصوصا در مناطق شمالی ایران کاهشی شود؛ اما بررسی ها از سایت‌های اجاره ویلا در دو استان مازندران و گیلان نشان می‌دهد که، اجاره ویلا در شمال کشور چندان نسبت به فصل سفرها کاهش محسوسی نداشته است.