بازار املاک / نوسانات ارزی و احتمال انفجار قیمت ملک در ایران

نوسانات ارزی و احتمال انفجار قیمت ملک در ایران

نوسانات ارزی و احتمال انفجار قیمت ملک در ایران

با توجه به گفته مشاوران املاک، تقاضای خریداران و فروشندگان ملک برای گرفتن اطلاعات درباره وضعیت بازار املاک افزایش یافته است. این افزایش تقاضا باعث امیدواری شده است که بازار در زمان محدودی که تا پایان سال باقی مانده است، بهبود یابد.

نوسانات قیمت دلار در هفته‌های اخیر

ه دلیل نوسانات قیمت دلار در هفته‌های اخیر و حضور بیشتر متقاضیان مصرفی در بازار مسکن به دلیل نزدیک شدن به پایان سال، امکان ایجاد چشم‌اندازی رو به افزایش برای قیمت مسکن دوباره وجود دارد.این موضوع سبب شده دوباره پای برخی مشاوران املاک و دلالان به این بازار باز شود. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد واحدهای نقلی و با عمر بالا هدف اول برخی واسطه‌های ملکی برای استفاده از این فرصت است.
سیاست‌های انقباضی دولت و ثبات قیمت دلار در چند ماه گذشته باعث شده بود که بازار مسکن در رکودی بی‌سابقه فرو رود. بر اساس گزارش‌های مرکز آمار ایران و بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن تهران، معاملات در این عرصه چند ماهی است به زیر پنج هزار فقره رسیده و در این راستا متوسط قیمت نیز مسیری کاهشی را پیموده است.با این حال، فرا رسیدن ماه‌های انتهایی سال ۱۴۰۲، تقاضای مصرفی افرادی را که نقدینگی در دست دارند، وارد بازار کرده است. این تقاضا با نوسانات دوباره نرخ دلار همراه شده و سیگنال رشد قیمت مسکن را ارسال می‌کند. مشاهدات میدانی تجارت‌نیوز نشان می‌دهد این چشم‌انداز، پای واسطه‌های ملکی را وسط کشیده و در بحبوحه خرید و فروش مسکن به متقاضیان مصرفی، برخی از واحدهای مسکونی، نصیب واسطه‌ها می‌شوند.

بازار مسکن رونق می‌گیرد؟

مشاوران املاک می‌گویند مراجعه خریداران و فروشندگان ملک برای پرس و جو از وضعیت بازار نزد آنها افزایش پیدا کرده و همین مورد باعث امیدواری شده تا بازار حداقل در مدت محدود باقی‌مانده تا پایان سال جانی دوباره بگیرد.اما این اتفاقات و تکان محدودی که بازار مسکن در این مدت تجربه کرده پیامدهایی هم به‌دنبال داشته است؛ پیامدهایی مانند طمع دوباره واسطه‌های ملکی و سوداگران برای خرید آپارتمان‌های نقلی!صاحبان این واحدها می‌گویند اکنون که چشم‌اندازی دوباره برای افزایش قیمت‌ خانه شکل گرفته، برخی واسطه‌های ملکی و بنگاه‌های املاک نیز در تلاشند تا برخی آپارتمان‌ها را در مقطع کنونی که قیمت‌ها هنوز پایین است، زیر قیمت خریداری کنند و با نگهداشت چندماهه آن‌ها، در آینده از محل فروش دوباره واحدها، سود کسب کنند.

هدف اولیه این مشاوران املاک غالبا آپارتمان‌هایی نقلی با عمر بالا و قیمت‌هایی بین یک تا دو میلیارد تومان است که تضمین نقدشوندگی آنها نسبت به باقی واحدها بیشتر است و از سوی دیگر بازسازی جزئی آنها نیز می‌تواند بر قیمت آن بیفزاید.یک مالک آپارتمان نقلی می‌گوید که مشاور املاک، واحد مسکونی وی را یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده اما اعلام کرده است که این واحد یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان فروش می‌رود و برای قیمت بالاتر مشتری نیست. این در حالی‍‌ست که مالک عنوان می‌کند، دیگر مشاوران املاک برای همین واحد با قیمت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، مشتری دارند.یک مالک دیگر می‌گوید آپارتمان وی یک ماه قبل و پیش از افزایش قیمت دلار، با قیمت پنج میلیارد تومان مشتری داشته است اما اکنون که نرخ دلار بالا رفته، مشاوران املاک قیمت ملک را چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعلام می‌کنند و خود، خریدار آن هستند!


زنگ خطر سیاست‌های انقباضی دولت به صدا درآمد

بازار ارز می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر قیمت مسکن داشته باشد. در زیر نماینده‌ای از تأثیرات ممکن بازار ارز بر قیمت مسکن را بررسی می‌کنم:صعود یا نزول ارز: اگر ارز یک کشور نسبت به ارزهای دیگر ارزش خود را افزایش دهد، ممکن است قیمت مسکن در آن کشور نیز افزایش یابد. این امر به دلیل افزایش هزینه‌های ساخت و واردات مواد اولیه مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز می‌باشد.تأثیر بر تورم: نوسانات بازار ارز می‌تواند تأثیری بر نرخ تورم داشته باشد. اگر ارزش ارز کاهش یابد و تورم افزایش یابد، قیمت مسکن نیز ممکن است افزایش یابد. این امر به دلیل افزایش هزینه‌های ساخت و هزینه‌های مربوط به تأمین مواد اولیه و نیروی کار می‌باشد.تأثیر بر تقاضا: تغییرات بازار ارز می‌تواند تأثیری بر تقاضا برای مسکن داشته باشد. اگر ارز یک کشور نسبت به ارزهای خارجی ارزش خود را افزایش دهد، ممکن است تقاضا برای خرید مسکن توسط خارجیان کاهش یابد. این موضوع می‌تواند باعث کاهش فروش مسکن و در نتیجه کاهش قیمت‌ها شود.

تأثیر بر سرمایه‌گذاری خارجی: نوسانات بازار ارز می‌تواند تأثیری بر سرمایه‌گذاری خارجی در بخش مسکن داشته باشد. اگر ارز یک کشور به ارزش خود افزوده کند، سرمایه‌گذاران خارجی ممکن است به این کشور سرمایه‌گذاری بیشتری در بخش مسکن داشته باشند. این موضوع می‌تواند باعث افزایش قیمت مسکن در آن کشور شود.مهم است توجه داشته باشید که تأثیر بازار ارز بر قیمت مسکن بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله وضعیت اقتصادی کشور، سیاست‌های دولت، عرضه و تقاضا در بازار مسکن و سایر عوامل مرتبط. بنابراین، پیش‌بینی دقیق تأثیر بازار ارز بر قیمت مسکن به‌طور کامل ممکن نیست و باید به شرایط خاص هر کشور و بازار مسکنتأثیر بازار ارز بر قیمت مسکن ممکن است به چندین شکل متفاوت باشد. در زیر تأثیرات احتمالی را شرح می‌دهم:

واردات مواد اولیه: اگر ارز محلی نسبت به ارز خارجی ارزش خود را کاهش دهد، هزینه واردات مواد اولیه مورد استفاده در ساخت و ساز مسکن افزایش می‌یابد. این می‌تواند منجر به افزایش قیمت مسکن شود.

تورم: تغییرات قیمت ارز ممکن است به تورم منجر شود. اگر ارزش ارز کاهش یابد و نرخ تورم افزایش یابد، هزینه‌های ساخت و ساز و مصرفی مرتبط با مسکن نیز افزایش می‌یابد.

تأثیر تقاضا: نوسانات بازار ارز می‌تواند تقاضا برای خرید مسکن توسط خارجیان را تحت تأثیر قرار دهد. اگر ارز محلی نسبت به ارز خارجی ارزش خود را افزایش دهد، قیمت مسکن برای خریداران خارجی بیشتر می‌شود و تقاضا کاهش می‌یابد.

سرمایه‌گذاری خارجی: تغییرات قیمت ارز ممکن است تأثیری بر سرمایه‌گذاری خارجی در بخش مسکن داشته باشد. اگر ارز محلی نسبت به ارز خارجی ارزش خود را افزایش دهد، سرمایه‌گذاران خارجی ممکن است به بخش مسکن کشور سرمایه‌گذاری بیشتری کنند.

مهم است توجه داشت که تأثیر بازار ارز بر قیمت مسکن بستگی به عوامل بسیاری دارد، از جمله وضعیت اقتصادی کشور، سیاست‌های دولت، عرضه و تقاضا در بازار مسکن و عوامل دیگر. بنابراین، پیش‌بینی دقیق تأثیر بازار ارز بر قیمت مسکن بسیار پیچیده است و باید به شرایط خاص هر کشور و بازار مسکن آن توجه کرد.

 • چشم‌انداز اجاره مسکن: آغاز عصر جدید برای اجاره‌نشین‌ها

  چشم‌انداز اجاره مسکن: آغاز عصر جدید...

  اجاره‌بهای مسکن در سال۱۴۰۲ با «صعود تاریخی» در شهر‌ها مواجه شد. بررسی‌ها با استناد به داده‌های رسمی از نبض اجاره نشان می‌دهد رشد ۳۹.۶درصدی اجاره کشوری و ۵۲درصدی اجاره تهران در یک‌سال، «عصر جدیدی در بازار اجاره‌نشین‌ها» رقم زده که مشخصه اصلی آن، «امکان جبران رشد هزینه‌های زندگی موجر از محل اجاره‌داری» است.

 • با این روش منتظر ریزش نرخ اجاره باشید

  با این روش منتظر ریزش نرخ اجاره باشید

  نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت قیمت اجاره در سال ۱۴۰۳، عنوان کرد: انشااله که سال خوبی خواهد بود. هر سالی که سال خوبی برای مستاجران بوده، سالی بوده که تعداد آپارتمان‌های ساخته و تولید و عرضه شده یک مقدار زیاد بوده است.

 • عیدانه دولت برای کمک به مستاجران پرداخت وام ۵۵۰ میلیونی برای این افراد

  عیدانه دولت برای کمک به مستاجران پرداخت...

  با توجه به آنکه اجاره‌بها بخش قابل توجهی از درآمد اقشار پایین را به خود اختصاص می‌دهد، دولت هفت برنامه را برای کنترل‌بخشی به بازار مسکن و اجاره بها در دستور کار قرار داده است

 • وام ودیعه مسکن مخصوص کارگران افزایش می یابد

  وام ودیعه مسکن مخصوص کارگران افزایش می...

  با توجه به افزایش اجاره بها، یکی از طرح های حمایتی دولت از مستاجران، اعطای وام دیعه مسکن است که در کلانشهرها و سایر شهرهای کشور با مبالغ متغیر پرداخت می شود.

 • پیش بینی ارزان شدن مسکن در سال ۱۴۰۳

  پیش بینی ارزان شدن مسکن در سال ۱۴۰۳

  بازار مسکن قطعاً از سایر بازار‌های اقتصادی تأثیر پذیر خواهد بود؛ زیرا اگر بازار‌هایی ارزی و طلا در آرامش باشند، بازار مسکن نیز تبعیت کرده و شاهد نوسان هیجانی قیمت نخواهیم بود.

 • ثبت نام وام فوری دو میلیاردی

  ثبت نام وام فوری دو میلیاردی

  اخیراً به درخواست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با مصوب شورای پول و اعتبار، وام خرید مسکن اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی از مبلغ یک میلیارد تومان به مبلغ دو میلیارد تومان ارتقا پیدا کرد

 • معاملات خرید و فروش مسکن در روزهای پایانی سال به کدام سو می رود؟

  معاملات خرید و فروش مسکن در روزهای...

  بازار شب عید معاملات مسکن شهر تهران بر اساس مشخصات تازه‌ترین آپارتمان‌های عرضه‌شده به این بازار با تنوع نسبتا مناسبی از فایل فروش همراه است. با این حال، تازه‌ترین تحقیقات میدانی از وضعیت معاملات مسکن در ماه پایانی سال‌جاری- اسفند۱۴۰۲- نشان‌دهنده رکود خریدوفروش در این بازار است.

 • ۵۰ درصد پایتخت نشینان مستاجر هستند

  ۵۰ درصد پایتخت نشینان مستاجر هستند

  ۵۰ درصد پایتخت نشینان مستاجر هستندبر اساس آخرین سرشماری مسکن و خانوار منتشر شده در سال ۱۳۹۴ بدون احتساب خانه های خالی و خانه های دوم و با احتساب حدود ۲۲۸۰۰۰۰۰ واحد مسکونی و ۱۸۱۰۰۰۰۰ خانه نسبت مسکن به خانه ۱٫۶ بوده است. یعنی در سال ۱۳۹۴ تعداد خانه ها کمتر از تعداد خانوار بوده و در برخی واحدهای مسکونی بیش از یک خانوار سکونت داشته اند.

 • سکوت مطلق بازار املاک در آستانه سال جدید

  سکوت مطلق بازار املاک در آستانه سال...

  بازار املاک و مستغلات یکی از مهم ترین بازارهای اقتصادی هر کشور است. این بازار شامل خرید، فروش و اجاره املاکی مانند خانه، آپارتمان، ویلا و مغازه است. بازار املاک و مستغلات تحت تأثیر عوامل مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است.

 • تعیین سقف اجاره مسکن از ابتدای ۱۴۰۳

  تعیین سقف اجاره مسکن از ابتدای ۱۴۰۳

  طرح کنترل و ساماندهی بازار مسکن و اجاره از سال گذشته در مجلس در دست بررسی قرار گرفت. به اعتقاد فعالان بازار مسکن، این طرح در صورت اجرایی شدن می‌تواند بسیاری از مشکلات مستأجران را حل کند. طرح ساماندهی بازار اجاره و مسکن ۱۴ ماده دارد که ۱۱ ماده آن در شورای نگهبان به تصویب رسیده و چند ماده باقی‌مانده در دست بررسی است.

 • ایست خرید و فروش ملک

  ایست خرید و فروش ملک

  در هفته‌های اخیر فنر قیمت دلار آزاده شده و با فرارفتن از قله تاریخی خود اکنون در کانال ۶۰ هزار تومانی نوسان دارد. به این ترتیب بازار مسکن بار دیگر در اسفندماه، با تردید معامله‌گران روبرو و خریدوفروش حکم تعلیق خورد. منصور غیبی، کارشناس حوزه مسکن درباره وضعیت کنونی و عوامل اثرگذار بر بازار مسکن گفت: «آنچه در حال حاضر برای بازار مسکن مهم است، رفتار بازارهای موازی از جمله دلار و سکه است که هر چه به پایان سال نزدیک می‌شویم با التهابات، تغییر بها و کنترل قیمت از سوی دولت مواجه می‌شود.»

 • خبر داغ درباره وام ودیعه مسکن

  خبر داغ درباره وام ودیعه مسکن

  وام ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۲ به تأخیر افتاد و در قالب یک بخشنامه توسط بانک مرکزی به بانک‌های مختلف ابلاغ شد. از امروز به بعد، متقاضیان این تسهیلات می‌توانند بسته به محل سکونت خود، درخواست و ثبت نام برای وام ودیعه مسکن را انجام دهند. جامعه هدف وام مسکن طبق روال سال‌های گذشته مستاجران متاهل هستند، اما آقایان مستاجر بالای ۴۵ سال و خانم‌های مستاجر بالای ۳۵ سال هم در زمره متقاضیان وام قرار می‌گیرند.

 • قیمت مسکن به کدام سمت خواهد رفت؟

  قیمت مسکن به کدام سمت خواهد رفت؟

  بازار ساخت و معاملات مسکن در سال ۱۴۰۲ روند مثبتی نداشت و سیاست‌های انقباضی دولت نیز با وجود ایجاد آرامش موقتی در این عرصه عملا مشکلی بر مشکلات قبلی اضافه کرد.ساخت و ساز مسکن امسال را در رکود گذراند. فعالان این حوزه نیز معتقدند دیگر توانی نزد مردم برای خرید خانه باقی نمانده است. اما با این شرایط چه افقی می‌توان برای بازار معاملات و ساخت مسکن در سال ۱۴۰۳ در نظر گرفت؟

 • پس از ورود چین به بازار املاک ایران باید منتظر کاهش قیمت ها در بازار مسکن باشیم؟

  پس از ورود چین به بازار املاک ایران...

  ماجرای ساخت خانه توسط چینی ها هنوز بر سر زبان هاست. این داستان اولین بار نیست که درباره آن صحبت می شود. یک بار دو سال پیش، یعنی در پاییز ۱۴۰۰ و همزمان با ساخت مسکن دولتی، گمانه زنی شد که چینی ها وارد ساخت مسکن در ایران می شوند، اما بعد از آن دیگر صحبتی از آن نشد. او تا به حال داستان شکل جدیدی به خود گرفته است.

 • انتظار کاهش قیمت مسکن در سال 1403

  انتظار کاهش قیمت مسکن در سال 1403

  مسکن در روزهای پایانی سال، بازار آرام و باثباتی دارد و آمارهای رسمی و گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد اگر مؤلفه‌های تأثیر‌گذار بر قیمت مسکن دچار تغییرات ناگهانی نشود، چشم‌انداز بازار مسکن در سال آینده نیز روند کاهشی قیمت‌‌ها را نشان می‌دهد.

 • این پنج دلیل پیشبینی بازار مسکن را جابه جا کرد

  این پنج دلیل پیشبینی بازار مسکن را جابه...

  بعضی از پژوهشگران با توجه به رشد نقدینگی، وضعیت سایر بازارهای دارایی و انتظارات، نوسانات در بازار مسکن را توجیه می‌کنند. آنها در روایت رسمی این وضعیت را بهبودی و آرامش در بازار مسکن در پایان ماه‌های آخر سال ۱۴۰۲ می‌دانند. با این حال، روند این متغیرها بازارمسکن در سال آینده به گونه‌ای است که ممکن است دوباره این بازار مسکن مهم را به نوسان و تغییر وضعیت بیندازد.

 • سمت‌وسوی بازار مسکن در سال پیش رو

  سمت‌وسوی بازار مسکن در سال پیش رو

  کارشناسان معتقدند حوزه مسکن، سال آینده را هم با رکود در معاملات و نبود تقاضای مصرفی در پی کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان واقعی سپری می‌کند و صرف‌نظر از نوسان‌های احتمالی ارز، به طور بنیادین، زمینه‌ای برای افزایش قیمت در این بازار دیده نمی‌شود.

 • فرمول قسط بندی وام تغییر کرد

  فرمول قسط بندی وام تغییر کرد

  بر اساس فرمول قبلی متقاضیان باید طی ۲۰ سال، ۲۴۰ قسط به مبلغ هشت میلیون و ۴۸۸ هزار تومان پرداخت می‌کردند، اما با تصمیم دولت قرار شد اقساط وام ۵۵۰ میلیون تومانی طرح نهضت ملی مسکن با روش پلکانی محاسبه شود.

 • تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی مسکن برای مهاجرت معکوس به روستاها

  تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی مسکن برای...

  معاون بازسازی بنیاد مسکن گفت: در صورت همکاری بانک‌ها، به متقاضیانی که قصد بازگشت به روستاها را دارند، تسهیلات ساخت ۵۵۰ میلیون تومانی مسکن پرداخت می‌شود.

 • پیش بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان سال

  پیش بینی وضعیت بازار مسکن تا پایان سال

  سال 1402 به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود و همین عامل باعث شده است برخی کارشناسان اعتقاد داشته باشند به‌طور سنتی جنب و جوشی در بازار حاکم شده است؛ هیجاناتی نسبی که نوسان قیمت دلار می‌تواند به آن دامن بزند. اما در مقابل برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند شرایط بازار مسکن بحرانی‌تر از آن است که این اتفاقات بتواند محرکی برای آن باشد. مجید گودرزی، کارشناس مسکن وضعیت بازار را تا پایان سال پیش‌بینی کرده است.

 • افزایش ۳ برابری اجاره ویلا در تعطیلات زمستانه

  افزایش ۳ برابری اجاره ویلا در تعطیلات...

  هرچند در فصل سرد سال، انتظار می‌رفت نرخ اجاره روزانه ویلا خصوصا در مناطق شمالی ایران کاهشی شود؛ اما بررسی ها از سایت‌های اجاره ویلا در دو استان مازندران و گیلان نشان می‌دهد که، اجاره ویلا در شمال کشور چندان نسبت به فصل سفرها کاهش محسوسی نداشته است.