بازار املاک / ۵۰ درصد پایتخت نشینان مستاجر هستند

۵۰ درصد پایتخت نشینان مستاجر هستند

۵۰ درصد پایتخت نشینان مستاجر هستند

۵۰ درصد پایتخت نشینان مستاجر هستندبر اساس آخرین سرشماری مسکن و خانوار منتشر شده در سال ۱۳۹۴ بدون احتساب خانه های خالی و خانه های دوم و با احتساب حدود ۲۲۸۰۰۰۰۰ واحد مسکونی و ۱۸۱۰۰۰۰۰ خانه نسبت مسکن به خانه ۱٫۶ بوده است. یعنی در سال ۱۳۹۴ تعداد خانه ها کمتر از تعداد خانوار بوده و در برخی واحدهای مسکونی بیش از یک خانوار سکونت داشته اند.

همه خانوارهای کشور خانه ندارند

وحید شقاقی شهری با توجه به رابطه مسکن و خانه که از آن زمان وزارت راه و شهرسازی وی گفت: در حال حاضر جمعیت ایران حدود ۸۵ میلیون نفر و حدود ۲۶ میلیون خانوار در کشور وجود دارد و بیانیه وزارت راه و شهرسازی نیز حاکی از وجود حدود ۲۸ میلیون نفری است. . منازل مسکونی در کشور و تعداد منازل بیش از.


وی با بیان اینکه اطلاعات دقیقی از تعداد منازل مسکونی در کشور ندارم، تاکید کرد: موضوع مهم این است که در تهران ۵۰ درصد مستأجر هستند و این رقم در شهرهای متوسط ​​بین ۲۰ تا ۳۰ درصد و کمتر است. در شهرها.کم . یعنی طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی اگرچه تعداد خانه‌های کشور بیشتر از تعداد خانه‌ها است، اما گفته می‌شود برخی خانوارها دو یا سه خانه یا بیشتر دارند که این امر باعث شده که هر خانه ای در کشور یک خانه نداشته باشد.


وی در خصوص سهم مسکن در سبد خانوارهای کشور گفت: در حال حاضر نسبت مسکن در سبد خانوار شهرهای بزرگ بین ۶۰ تا ۷۰ درصد و به طور متوسط ​​در کل اقتصاد ایران بین ۳۰ تا ۴۰ درصد است. در حالی که وزارت راه مدعی است این رقم نباید بیش از ۲۵ درصد باشد، واقعیت اقتصاد کشور این است که در کلانشهری مانند تهران نسبت مسکن در سبد خانوار از ۶۰ تا ۷۰ درصد فراتر می رود


در سبد خانوار فقط مسکن و غذا وجود دارد

این کارشناس اقتصادی افزود: مسکن یک کالای سرمایه ای است. به دلیل تورم، قیمت مسکن و زمین به طور مداوم افزایش یافته است. بنابراین، از آنجایی که مسکن قیمت پایه بالاتری دارد و اگر یک خانه ۵۰ متری در تهران حداقل ۲ میلیارد تومان قیمت داشته باشد، به دلیل تورم ۴۰ درصدی، قیمت ها به یکباره در یک سال افزایش می یابد و حدود ۸۰۰ میلیون تومان به قیمت آن اضافه می شود. قیمت در سال خواهد بود بنابراین این مشکل تامین مسکن دهک های متوسط ​​و پایین را با مشکل مواجه می کند و این فاصله افزایش می یابد و قیمت تمام شده مسکن در حوزه مسکن به طور مستمر افزایش می یابد.

وی گفت: اگر ۱۵ سال پیش نسبت مسکن در سبد خانوار تهران کمتر از ۳۰ درصد بود، متاسفانه اکنون از ۶۰ تا ۷۰ درصد فراتر رفته است. این مشکل باعث شده تا خانوارها بسیاری از هزینه های ضروری زندگی خود مانند بهداشت، بهداشت، سفر و تحصیل را حذف کنند. در حال حاضر تنها مسکن و غذا در سبد خانواده وجود دارد و اکثر کالاهای ضروری از سبد خانواده حذف شده است.


دولت سیزدهم کمتر از یک میلیون خانه را در بهترین شرایط تحویل خواهد داد

این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که نتیجه دولت ابراهیم رئیسی و وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن چیست؟ وی گفت: دولت سیزدهم در مقایسه با دولت قبل طبق قولی که داده بود تلاش کرد کاری انجام دهد. چرا که دولت قبل در خصوص مسکن برنامه ای نداشت و مسکن اجتماعی نه تنها اجرا نشد، بلکه حتی روی کاغذ هم نبود.

رئیسی در مورد مسکن قول هایی داد و با تغییراتی از رویکرد محمود احمدی نژاد در مسکن مهر پیروی کرد اما در دو موضوع زمین و تامین مالی با مشکل مواجه شد. دولت سیزدهم فکر می کرد به راحتی می تواند زمین های دولتی را در اختیار سازندگان قرار دهد. از سوی دیگر مشکل تامین مالی وجود دارد، زیرا اکنون بانک ها به شدت ناراضی هستند و تمایلی به همکاری با دولت ندارند و اگر همکاری شود، اجبار می شود. از این رو ایده دولت سیزدهم در خصوص مسکن به تعویق افتاد و آن طور که شنیده ایم چندین ماه است که روند ساخت پروژه ها شتاب گرفته است.

وی در پایان با بیان اینکه به دلیل ضعف فناوری ساخت مسکن، تولید و عرضه مسکن در کشور زمان زیادی می برد، گفت: به همین دلیل بحث ورود چین برای ساخت مسکن در کشور مطرح شد. . تکنولوژی و بهره وری مسکن در ایران پایین است. اگر ساخت یک مجتمع در ایران یک سال و نیم طول بکشد، در کشورهای پیشرفته می توان آن را در دو یا سه ماه ساخت. حدود یک سال از عمر دولت سیزدهم باقی مانده است و اگر دولت تمام تلاش خود را برای تحقق وعده ساخت ۴ میلیون مسکن انجام دهد، در نهایت می تواند کمتر از یک میلیون مسکن تولید و عرضه کند. دولت سیزدهم اگرچه ایده‌هایی داشت، اما ایده‌های آن در عمل و اجرای آن‌ها دور از واقعیت بود.

 • پیام بازار مصالح به بازار مسکن

  پیام بازار مصالح به بازار مسکن

  تورم تولید مسکن در پایتخت طی سال گذشته با دو تغییر معنادار برای بازار ساخت‌وساز همراه شد. نرخ رشد هزینه ساخت‌وساز از محل قیمت مصالح‌ساختمانی و خدمات مرتبط، از ۴۰درصد در بهار سال گذشته –تغییرات نقطه‌ای- به ۲۳درصد در فصل آخر کاهش پیدا کرد.

 • سامانه برآورد منطقه‌ای قیمت مسکن ایجاد می‌شود

  سامانه برآورد منطقه‌ای قیمت مسکن ایجاد...

  برای جلوگیری از قیمت‌سازی کاذب در بازار مسکن، طبق قانون قرار شد سامانه‌ای برای برآورد قیمت به صورت منطقه‌ای ایجاد شود و دیگر قیمت سازی توسط مشاوران املاک یا دلالان نخواهد بود.

 • تعیین سقف قیمت اجاره مسکن

  تعیین سقف قیمت اجاره مسکن

  تعیین سقف قیمت اجاره مسکن در استان‌های با نرخ تورم ۳۰ درصد در دستور کار قرار گرفته است.

 • پیشگویی بازار اجاره مسکن کار ناپسندی است

  پیشگویی بازار اجاره مسکن کار ناپسندی...

  نایب رئیس اتحادیه مشاور املاک با بیان اینکه " پیشگویی بازار اجاره مسکن کار ناپسندی است" گفت: آثار مثبت تصمیمات دولت در سال قبل در حوزه مسکن، احتمالا امسال نمایان می‌شود.

 • خرداد ماه و آغاز مصايب مسکن اجاره‌ای

  خرداد ماه و آغاز مصايب مسکن اجاره‌ای

  هر سال با نزدیک شدن به خرداد ماه، معضلی با عنوان مسکن اجاره‌ای، زندگی بیش از نیمی از خانواده‌های ایرانی را درگیر خود می‌كند.

 • سامانه خودنویس، قیمت‌های اجاره را کاهش می‌دهد

  سامانه خودنویس، قیمت‌های اجاره را کاهش...

  کارشناس بازار مسکن گفت: با اجرایی شدن سامانه خودنویس از سال گذشته، قیمت‌های اجاره در فصل جابه‌جایی کاهش یافته است.

 • فرمول جدید تعیین سقف اجاره‌بها

  فرمول جدید تعیین سقف اجاره‌بها

  طرح ساماندهی بازار مسکن و اجاره با تایید شورای نگهبان به قانون تبدل شد و به‌زودی ابلاغ می‌شود. این قانون حوزه‌های مختلف بازار مسکن را در برمی‌گیرد و هدف نهایی آن، نظارت بر اجرای قوانین بالادستی برای ساماندهی بازار و جلوگیری از التهاب این بازار تحت تأثیر عوامل داخلی و یا خارجی بازار مسکن است و فعالان بازار مسکن معتقد هستند این قانون بخشی از مشکلاتی را که هم‌اکنون در بازار اجاره، زمین و مسکن وجود دارد، رفع می‌کند.

 • شرایط دریافت وام مسکن یک میلیارد تومانی برای مستاجران

  شرایط دریافت وام مسکن یک میلیارد تومانی...

  وام مسکن برای افراد که از مسکن محروم هستند مهم است. رقم جدید وام مسکن بدستور دولت رئیسی در نیمه دوم سال اوج گرفت. وام مسکن از سود کارمزد مناسبی برخوردار است

 • گلایه مردم از اقساط سنگین وام خرید خانه

  گلایه مردم از اقساط سنگین وام خرید خانه

  سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با اشاره به گلایه مردم از اقساط سنگین تسهیلات مسکن گفت: بانک ها به دلایل مختلف اقتصادی تمایل چندانی به پرداخت تسهیلات با بازپرداخت طولانی مدت ندارند و ترجیح می دهند در بخش های مختلف زودبازده سرمایه گذاری کنند.

 • پیش‌بینی جدید از قیمت مسکن در ماه‌های آینده

  پیش‌بینی جدید از قیمت مسکن در ماه‌های...

  رکود در بازار مسکن همچنان حکمفرماست‌ و شرایط به‌گونه‌ای که حتی مشاوران املاک می‌گویند تا حدی خرید و فروش ملک متوقف شده است. این در شرایطی است که مشاوران املاک معتقدند که قیمت‌های پیشنهادی آپارتمان در تهران نسبت به اسفند حدود ۱۰ درصد تغییر کرده، ولی با این حال به دلیل نبود مشتری، قیمت‌ها هنوز به قطعیت نرسیده‌اند.

 • نحوه دریافت وام اجاره بدون وثیقه

  نحوه دریافت وام اجاره بدون وثیقه

  مبلغ وام در نظر گرفته شده توسط دولت بسته به شهر متفاوت است، به عنوان مثال برای تهران مبلغ وام و سپرده مسکن 200 میلیون تومان، برای شهرهای بزرگ 150 میلیون تومان، برای شهرها 100 میلیون تومان و برای شهرهای کوچک است. و روستاها 40 میلیون تومان.

 • چرا نصف متقاضیان خرید مسکن ملی، منصرف شدند؟

  چرا نصف متقاضیان خرید مسکن ملی، منصرف...

  این افراد همان خانوارهایی هستند که بعد از اتمام ثبت‌نام‌های مسکن مهر از حدود یک دهه قبل، به‌رغم آنکه متقاضی خرید مسکن بوده‌اند اما به دلیل ضعف قدرت خرید و جهش‌های مکرر قیمتی، موفق به خرید مسکن مطابق با سازوکارهای بازار نشده‌اند.

 • دست‌های آلوده بانک‌ها در گرانی‌های نجومی مسکن؟

  دست‌های آلوده بانک‌ها در گرانی‌های...

  یک کارشناس بازار مسکن می‌گوید: این رها شدن قیمت‌ها و وضعیت مسکن می‌تواند بحران‌های اجتماعی و اقتصادی بزرگی را با خود در پی داشته باشد و همه این شرایط و اتفاقاتی که در حال رخ دادن است نشان از ضعف عملکردی دولت و مجلس در همه ادوار گذشته دارد. باید جلوی این اقدامات نیز گرفته شود و اکنون نیز ما بازاری، وحشی‌تر از بازار مسکن در کشور نداریم.

 • بازار مسکن خالی از فروشنده است

  بازار مسکن خالی از فروشنده است

  طی دو هفته اخیر خریدار ملک وجود داشته اما حالا فروشندگان هستند که به دلیل نوسانات بازار عقب نشینی کرده اند .

 • ارزش ودیعه مستاجران

  ارزش ودیعه مستاجران

  در ۳۰ سال گذشته قیمت مسکن بیش از ۱۵۰۰ برابر شده است. این ناشی ازیک رهاشدگی است و یک شکاف جدی بین کاهش ارزش ودیعه مستاجران و افزایش قیمت مسکن ایجاد می‌کند. این موضوع باید با وام‌های بانکی پر شود، اما وام‌های بانکی هم عموما هزینه‌های سنگین مالی به خانواده‌های مستاجر تحمیل می‌کند.

 • خریدوفروش غیرقانونی امتیاز نهضت ملی مسکن با قیمت نجومی

  خریدوفروش غیرقانونی امتیاز نهضت ملی...

  درحالی خرید و فروش امتیاز واحدهای نهضت ملی مسکن غیرقانونی است که در شهرهای پردیس و پرند این کار با قیمت‌های نسبتا بالا در حال انجام است.

 • چشم‌انداز اجاره مسکن: آغاز عصر جدید برای اجاره‌نشین‌ها

  چشم‌انداز اجاره مسکن: آغاز عصر جدید...

  اجاره‌بهای مسکن در سال۱۴۰۲ با «صعود تاریخی» در شهر‌ها مواجه شد. بررسی‌ها با استناد به داده‌های رسمی از نبض اجاره نشان می‌دهد رشد ۳۹.۶درصدی اجاره کشوری و ۵۲درصدی اجاره تهران در یک‌سال، «عصر جدیدی در بازار اجاره‌نشین‌ها» رقم زده که مشخصه اصلی آن، «امکان جبران رشد هزینه‌های زندگی موجر از محل اجاره‌داری» است.

 • با این روش منتظر ریزش نرخ اجاره باشید

  با این روش منتظر ریزش نرخ اجاره باشید

  نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت قیمت اجاره در سال ۱۴۰۳، عنوان کرد: انشااله که سال خوبی خواهد بود. هر سالی که سال خوبی برای مستاجران بوده، سالی بوده که تعداد آپارتمان‌های ساخته و تولید و عرضه شده یک مقدار زیاد بوده است.

 • عیدانه دولت برای کمک به مستاجران پرداخت وام ۵۵۰ میلیونی برای این افراد

  عیدانه دولت برای کمک به مستاجران پرداخت...

  با توجه به آنکه اجاره‌بها بخش قابل توجهی از درآمد اقشار پایین را به خود اختصاص می‌دهد، دولت هفت برنامه را برای کنترل‌بخشی به بازار مسکن و اجاره بها در دستور کار قرار داده است

 • وام ودیعه مسکن مخصوص کارگران افزایش می یابد

  وام ودیعه مسکن مخصوص کارگران افزایش می...

  با توجه به افزایش اجاره بها، یکی از طرح های حمایتی دولت از مستاجران، اعطای وام دیعه مسکن است که در کلانشهرها و سایر شهرهای کشور با مبالغ متغیر پرداخت می شود.

 • پیش بینی ارزان شدن مسکن در سال ۱۴۰۳

  پیش بینی ارزان شدن مسکن در سال ۱۴۰۳

  بازار مسکن قطعاً از سایر بازار‌های اقتصادی تأثیر پذیر خواهد بود؛ زیرا اگر بازار‌هایی ارزی و طلا در آرامش باشند، بازار مسکن نیز تبعیت کرده و شاهد نوسان هیجانی قیمت نخواهیم بود.