بازار املاک / بازار آجر یزد

بازار آجر یزد

بازار آجر یزد

بازار آجر یزد در دست اتباع بیگانه کیفیت پایین تولید آجر باعث کاهش تقاضا و عرضه در بازار است افزایش افسار گسیخته قیمت مسکن و نبود شرایط خرید آن از چالش‌های اساسی برای بسیاری از خانواده‌ها و جوانان است که علت بخشی از این گرانی هم افزایش بی‌رویه و خارج از چارچوب قیمت مصالح ساختمانی است.

آجر یکی از اصلی‌ترین مصالح ساختمانی است 


که در استان یزد تاریخچه‌ای بیش از ۲۰۰ سال دارد و یزدی‌ها از تقریبا دو قرن پیش صنعت آجر را در استان به راه انداختند
 تا توانستند خود را به عنوان یکی از قطب‌های تولید آجر کشور معرفی کنند

 ولی این صنعت که روزی طرفداران بی‌شماری داشت و افراد بسیاری از این طریق امرار معاش می‌کردند
 امروزه حال‌و روز خوشی ندارد و اگر به همین شکل پیش برود تا چند سال آینده هیچ یزدی را در کارگاه‌های آجر نخواهیم دید 

 علت اصلی آن‌هم ورود اتباع خارجی در این صنعت به‌مانند برخی صنایع دیگر در استان یزد است. 
انتقاد از بی‌توجهی مسئولان استانی به صنعت آجر

یکی از فعالان این عرصه با انتقاد از وضعیت کنونی تولید آجر استان 


با اشاره به فعالیت تقریبی ۱۶۰ واحد تولید آجر در استان اظهار داشت: 


مشکل اصلی واحدهای تولید آجر وابستگی به سیستم بانکی است 
 همه مجبوریم در این شرایط سخت برای ادامه فعالیت واحد تولیدی خود وام‌هایی را از بانک‌ها دریافت کنیم که چالشی دیگر را پیش روی ما قرار می‌دهد. 


عدم به‌روزرسانی چرخه تولید و استفاده از اتباع خارجی را از دیگر مشکلات دانست و عنوان کرد: 


نزدیک به صد در صد افرادی که در واحدهای تولیدی آجر یزد فعالیت دارند، افراد غیربومی و عمدتاً اتباع خارجی هستند 
که به استان یزد مهاجرت کرده‌اند و چون این کار با سختی و مشقت همراه است ایرانی‌ها کمتر به این سمت می‌آیند. 


 همواره بدهی‌های بانکی مانع توسعه و پیشرفت ما بوده و هستند:

 این مسئله اجازه استفاده از تکنولوژی روز را به ما نمی‌دهد و اغلب واحدها همیشه به شکل سنتی فعالیت خود را دنبال می‌کنند. 
عضو اتحادیه صنف فخاران یزد با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی‌های بسیاری برای رفع مشکل کارگاه‌های سنتی تولید آجر یزد صورت گرفته است 
متأسفانه هیچ یک از این برنامه‌ها تابه‌حال به نتیجه‌ای نرسید. 

 در تشریح فعالیت اتباع خارجی در این صنعت اذعان داشت: 

فعالیت اتباع خارجی در صنعت آجر به سه بخش تقسیم‌شده که بخش اول آن بخش کارگری است 
 کارهای سخت و طاقت‌فرسا را این افراد انجام می‌دهند که بیشتر شان هم به‌صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند. 

مشکلات بیمه‌ای کارگران مانع ورود ایرانی‌ها به این شغل است


بخش دوم آن را دلال‌های آجر و بخش سوم آن از اتباعی تشکیل شده که به تولیدکننده آجر در استان یزد تبدیل شدند 
که از بیست سال گذشته کم‌کم به شکل‌های مختلف با ضعف قوانین و بی‌کفایتی مدیران در این سال‌ها توانستند مراحل مختلف را در دست بگیرند. 
از دیگر مسائل و مشکلات این حوزه را بیمه تامین اجتماعی برشمرد  

 اجرای قانون معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما تا میزان پنج نفر کارگر برای تولید کنندگان آجر استان هنوز اجرایی نشده است 
 این یکی دیگر از مشکلاتی است که واحدهای تولیدی با آن مواجه هستند. 
بارها در این باره  با مسئولان مربوط  جلساتی برگزار شده اما تامین اجتماعی زیر بار نرفته و به بهانه‌های واهی از اجرای این قانون سرپیچی می‌کند. 

اجرای حکم دیوان عدالت اداری درخصوص قانون معافیت از پرداخت حق بیمه


حکم دیوان عدالت اداری درخصوص اجرای قانون معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما تا میزان پنج نفر کارگر برای تولید کنندگان آجر استان اجرایی می‌شود. 
براساس نشست اعضای هیات مدیره انجمن آجر استان یزد با مدیر کل و معاون مالی تامین اجتماعی استان که با پیگیری و هماهنگی خانه صمت استان برگزار شد.


 به درخواست انجمن آجر مبنی بر مشمولیت صنعت آجر از قانون معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما
 تا میزان پنج نفر کارگر و همچنین جلوگیری از تضییع حق ۱۶۲ واحد تولیدکننده آجر استان، رسیدگی و تفاهمات لازم در این خصوص انجام پذیرفت. 


از ابتدای سال ۹۹ شاهد افزایش ورود و خروج اتباع خارجی در یزد هستیم که طی بررسی‌های انجام شده این امر جهت فروش و خرید آجر یزد است.
 بیشتر شدن این ورود و خروج‌ها باعث به صدا در آوردن زنگ خطر در این زمینه شده اما همچنان این موضوع مورد توجه قرار نگرفته است. 

خرید و فروش ۸۰ درصد آجر یزد توسط اتباع خارجی


از سال ۹۲ وضعیت کوره‌های آجرپزی در یزد تغییر کرد و واحدهایی که در آن‌ها آجر تولید می‌کردند به گاز شهری مجهز شدند. 
کارخانه‌ها برای کشیدن لوله‌های گاز باید هزینه‌هایی بسیار زیادی پرداخت می‌کردند. 
بیش از ۳۰ درصد کارخانه‌های تولید آجر به دلیل روبرو شدن با مشکلات اقتصادی تولید خود را متوقف و کارخانه را تعطیل کردند. 


از آنجایی که کوره‌های آجرپزی با مشکلاتی نظیر مشکلات اقتصادی، کاهش توان مالی، کم بودن کارگر و افزایش دستمزد کارگر مواجه شدند
 بنابراین توانستند تنها با ۵۰ درصد از ظرفیت موجود خود مشغول به کار شوند. 
کاهش پیدا کردن ظرفیت کارخانه‌ها باعث کاهش تولید آجر نیز شد که این امر باعث افزایش قیمت آجر در بازار شد. 


یکی دیگر از عواملی که قیمت آجر را دستخوش تغییرات زیادی کرده است فعالیت اتباع خارجی به بازار تولید آجر است 
به منظور اطلاع از چگونگی ورود کارگران خارجی به بازار تولید آجر در یزد تحقیقاتی صورت گرفته 
که مشخص شده است ۹۰ درصد خرید آجر یزد توسط اتباع خارجی صورت می‌گیرد. 


اکنون یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین مشکلات موجود در اصناف به ویژه کارخانه‌های تولید آجر یزد، وجود اتباع خارجی است و مسئولان توجهی به این امر ندارند. 
علاوه بر این، اتباع خارجی در سایر مشاغل نظیر تولید کیف و کفش و کشت گلخانه‌ای سهم بالایی دارند که در زمان دیگری به این موضوعات پرداخته خواهد شد.

 • کشف شهر مسکونی ۱۸۰۰ ساله در مصر

  کشف شهر مسکونی ۱۸۰۰ ساله در مصر

  یک شهر کامل یک هزار و ۸۰۰ ساله متعلق به دوران رومی را در قلب شهر «اقصر» واقع در کشور مصر کشف کردند. باستان‌شناسان مصری اعلام کردند که یک شهر مسکونی کامل دوره رومی را در شهر «اقصر» کشف کرده‌اند. به گفته «مصطفی وزیری»، دبیر شورای عالی آثار باستانی مصر، قدمت این شهر که اخیرا کشف شده است به قرن دوم و سوم میلادی بازمی‌گردد و قدیمی‌ترین و مهم‌ترین شهری است که تاکنون در کرانه شرقی «اقصر» کشف شده است.

 • فروش عمارت 12میلیون دلاری بریتنی اسپیرز!

  فروش عمارت 12میلیون دلاری بریتنی...

  بریتنی اسپیرز عمارتی که تنها پس از 6 ماه از خرید عمارت 12میلیون دلاری خود، آن را برای فروش گذاشته است! او تصمیم دارد تا عمارت خود به ارزش 12 میلیون دلار را بفروشد، با این حال این ملک برای فروش عمومی در بازار قرار نگرفته است. وی به شدت مراقب حریم خصوصی خود است. این خواننده مشهور تنها 6 ماه پس از خرید عمارتی به ارزش 6 میلیون دلار قصد فروش آن را دارد.

 • مالیات خانه ها در سال جدید

  مالیات خانه ها در سال جدید

  یکی از مواردی که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ دستخوش تغییراتی شده شرایط پرداخت مالیات خانه ها است. افزایش صد درصدی قیمت مسکن موجب شد که ارزش خانه‌های مشمول مالیات هم افزایشی ۱۰۰ درصدی را تجربه کنند. برای دسترسی سریع‌تر به اخبار داغ مالیات، اینستاگرام کاماپرس را دنبال کنید. از اینجا وارد شوید. لایحه بودجه ۱۴۰۲ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و حالا می‌توان صورت‌بندی مالی سال ۱۴۰۲ را کم و بیش ترسیم کرد.

 • مسکن سازی وین الگویی برای کل شهرهای دنیا

  مسکن سازی وین الگویی برای کل شهرهای...

  در حالی که وضعیت مسکن در کل دنیا به معضلی اساسی تبدیل شده است، برخی از کشورهای توسعه یافته مانند اتریش به سراغ طرح های خاصی رفته اند که دسترسی شهروندان خود به مسکن های باکیفیت را افزایش بدهند. در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد اتریشی ها در خانه های مناسب و مطلوب زندگی می کنند. پایتخت این کشور یعنی وین، از سوی اکونومیست زیست پذیرترین شهر جهان لقب گرفته است. اما چه امتیازات و امکاناتی باعث شده است که این شهر، بهترین محل سکونت در کل دنیا باشد.

 • کم کاری در اجرای پروژه مسکن ملی

  کم کاری در اجرای پروژه مسکن ملی

  بیرجند_ استاندار خراسان جنوبی بر حساس و کلیدی بودن اجرای طرح نهضت ملی مسکن برای دولت سیزدهم تاکید کرد و گفت: کم کاری مدیران استان در اجرای این پروژه پذیرفتنی نیست. جواد قناعت امشب در شورای مسکن خراسان جنوبی با تبریک حلول ماه رجب و میلاد امام محمد باقر (ع) و دهه مبارک مبارک فجر گفت: تاکنون هر دولتی علاوه برنامه‌های اصلی خود شعارهای محوری داشته که یکی از شعارهای محوری دولت سیزدهم تأمین مسکن برای افراد متوسط جامعه است

 • فرصت ۱۵ روزه واریز اولیه مسکن

  فرصت ۱۵ روزه واریز اولیه مسکن

  ساری- حسینی پور، استاندار مازندران با اشاره به این که شمار زیادی از متقاضیان مسکن ملی آورده اولیه را واریز نکردند، فرصت ۱۵ روزه برای پرداخت تعیین کرد. بنا نداریم حتی یک نفر از متقاضیان مسکن ملی را حذف کنیم افراد زیادی برای پروژه مسکن ملی ثبت نام کردند ولی شمار زیادی از متقاضیان واجد شرایط تاکنون نسبت به واریز آورده اولیه اقدام نکردند.

 • معاملات ملکی در کدام مناطق تهران رشد کرد؟

  معاملات ملکی در کدام مناطق تهران رشد...

  هرچند قیمت مسکن افزایش قابل ملاحظه ای داشته است اما این موضوع منجر به رکود مسکن نشده و حجم معاملات نیز افزایش قابل توجهی داشته است. افزایش قیمت مسکن ادامه دارد، اما تعداد معاملات ثبت شده در بازار مسکن هم افزایش داشته است. سه منطقه تهران بیش از ۵۰ درصد افزایش معامله داشته اند. در عین حال منطقه ۵ با وجود آنکه ۱۸ درصد افزایش رشد معامله داشته است هم چنان پرمعامله ترین منطقه تهران بوده است. مناطق کناری این منطقه که قیمت مناسب تری نیز دارند هم رشد خوبی را تجربه کردند که از جمله منطقه ۲۲ و ۲۱ هستند.

 • افزایش فروش مسکن به اتباع خارجی در ترکیه

  افزایش فروش مسکن به اتباع خارجی در...

  براساس آمار سازمان آمار ترکیه، در سال گذشته ۶۷ هزار و ۴۹۰ باب خانه در سراسر ترکیه به اتباع خارجی فروخته شد. تعداد خانه های خریداری شده توسط اتباع خارجی در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال قبل آن ۱۵.۲ درصد افزایش داشت. فروش مسکن به اتباع خارجی در دسامبر ۲۰۲۲ با کاهش ۱۸.۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶ هزار و ۳۸۶ باب رسید.

 • راه اندازی بورس مسکن

  راه اندازی بورس مسکن

  موضوع بورس مسکن در سال های اخیر توسط شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس مطرح شده اما تا امروز به سرانجام نرسیده است؛ طبق این طرح افراد می توانند به متراژی که توانایی پرداخت قیمت آن را دارند "یونیت" (واحدی از متراژ منزل) خریداری کنند و بعد از چند سال امکان مالکیت واحد را فراهم آورند. حالا به تازگی شهردار تهران خبر داده که نرم افزار بورس مسکن آماده شده و باید به بازار سرمایه بپیوندد؛ ‌موضوعی که دوباره خرید متری خانه را به کانون توجه بازگرداند.

 • بررسی وضعیت مشاورین املاک

  بررسی وضعیت مشاورین املاک

  لزوم شناسایی عوامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت مسکن و زمین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با تاکید بر بازرسی از یک هزار و ۴۳ واحد مشاوره املاک در زنجان تا پایان هفته گفت: این بازرسی با هدف بررسی وضعیت پروانه کسب و نحوه فعالیت آن‌ها انجام می‌شود. مجید گلشنی رئیس سازمان صمت استان زنجان با اعضای هیات رئیسه اتحادیه مشاورین املاک دیدار کرد.

 • کاهش کیفیت مسکن در تهران

  کاهش کیفیت مسکن در تهران

  اخیراً سخنگوی شهرداری تهران صدور مجوز برای خانه‌هایی با متراژ 25 متر را تکذیب کرد و حداقل متراژ برای صدور مجوز را 35 متر دانست. اما ساخت خانه های 35 متری برای تامین رفاه یک خانواده مناسب است؟ ساخت خانه های 35 متری منجر به کاهش کیفیت بخش مسکن در تهران شده است. در حالی که افزایش هزینه‌های زندگی و کمبود زمین در کشورهای مختلف جهان باعث شده مردم به خرید و یا اجاره خانه‌هایی کوچک‌متراژ رو بیاورند.

 • خریداران مسکن در سال نو

  خریداران مسکن در سال نو

  به نظر می‌رسد در ماه آینده بستر لازم برای افزایش حجم معاملات با توجه به تنوع عرضه فراهم است. به گزارش نبض بازار، بازار مسکن امسال خیلی زود به استقبال شب عید رفته است و پایتخت در ایام منتهی به بهمن‌ماه با افزایش حجم عرضه روبه‌رو شده و به نظر می‌رسد در ماه آینده بستر لازم برای افزایش حجم معاملات با توجه به تنوع عرضه فراهم است.

 • واحدهای ویلایی به واحدهای کوچک

  واحدهای ویلایی به واحدهای کوچک

  واحدهای ویلایی که جایگزین واحدهای کوچک متراژ می‌شوند در حالی که پیش از این برای بهبود و افزایش تعداد واحدهای مسکونی در بازار مسکن وعده ساخت واحدهای کوچک متراژ داده شده در حال حاضر طرح بلندپروازانه ساخت واحدهای بزرگ متراژ و ویلایی از سوی دولت مطرح شده است.

 • مالیات بر عایدی سرمایه

  مالیات بر عایدی سرمایه

  کارشناس امور مالیاتی: مالیات بر عایدی سرمایه، مانعی برای پرش قیمت در بازارهای مالی است کارشناس امور مالیاتی گفت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه می‌تواند مانعی برای پرش قیمت در چهار بازار مسکن، خودرو، طلا و سکه و ارز باشد.

 • بازار نایاب اجاره نقلی‌‌‌ها

  بازار نایاب اجاره نقلی‌‌‌ها

  یک علت دیگر این موضوع به نسبت کمتر ساخت آپارتمان ریزمتراژ در مقایسه با سهم واحدهای با مساحت‌‌‌های بالاتر مربوط می‌شود که باعث شده است همواره عرضه واحد ریزمتراژ کمتر از عرضه واحدهای با مساحت بیشتر باشد. فایل اجاره آپارتمان نوساز در بازار اجاره واحدهای مسکونی نقلی و ریزمتراژ نایاب شد. بررسی‌‌‌های «دنیای‌اقتصاد» از تازه‌‌‌ترین وضعیت بازار اجاره آپارتمان‌‌‌های ریزمتراژ و نقلی (واحدهای مسکونی با متراژ تا ۶۰ مترمربع) نشان‌دهنده آن است

 • تحویل واحد های مسکونی تا پایان مهر

  تحویل واحد های مسکونی تا پایان مهر

  تحویل هشت هزار واحد مسکونی مهر تا پایان امسال به متقاضیان رئیس هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید پردیس گفت: هشت هزار واحد مسکونی مهر تا پایان امسال به متقاضیان تحویل می‌شود و ۲۲ هزار واحد هم تا بهار و و تابستان ۱۴۰۲ تکمیل می‌شود.

 • آرزوی خرید خانه

  آرزوی خرید خانه

  آن‌گونه که ابوالفضل نوروزی، سرپرست دفتر اقتصاد مسکن در وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده، شاخص طول دوره انتظار برای خرید خانه در ایران از 15 سال به 34 سال رسیده است. در حالی که در بیشتر کشورهای دنیا زیر 10 سال است. از آنجا که بر اساس نرم‌های جهانی، طول دوره انتظار برای خرید خانه بیش از 10 سال، غیر طبیعی و ناهنجار به شمار می‌رود. همین اعداد 15 یا 34 سال خود گواه وضعیت وخیم سرپناه در کشور به شمار می‌رود.

 • تاثیر آهسته و پیوسته دلار بر بازار مسکن

  تاثیر آهسته و پیوسته دلار بر بازار مسکن

  تورم و قیمت دلار همیشه به عنوان عوامل تاثیرگذار بر بازار مسکن شناخته می‌شوند اما سوال این است که دلار با چه سرعتی بر بازار مسکن اثر می‌گذارد و حالا که دلار مجددا صعودی شده، می‌تواند موج افزایشی جدیدی را در بازار مسکن رقم بزند؟ به صورت سنتی این باور وجود دارد که قیمت دلار و بازار مسکن ارتباط نزدیکی با هم دارند. به این صورت که با افزایش قیمت دلار، قیمت مسکن نیز در مسیر صعودی قرار می‌گیرد.

 • چرا خانه های دولتی جذابیت ندارند؟؟

  چرا خانه های دولتی جذابیت ندارند؟؟

  را خانه های دولتی در شهر های جدید نصف قیمت پروژه های خصوصی هستند اما باز هم جذابیت ندارند؟ با وجود تفاوت قیمت آشکار پروژه های دولتی در شهر های جدید و خانه ‌ها و آپارتمانها شخصی ساز اما باز هم این پروژه ها برای مردم جذابیت چندانی ندارند. به گزارش نبض بازار، مسکن یکی از نیازهای اصلی خانوار ایرانی به ویژه در کلانشهر هاست اما با این وجود در شهرهای حومه ، پروژه های دولتی آنگونه که باید مورد استقبال قرار نگرفته است.

 • فروش خانه هم وارد بورس می شود؟

  فروش خانه هم وارد بورس می شود؟

  هر برگ از اوراق مسکن سال جاری، از یک هفته قبل ۱۰۸ هزار تومان آغاز شده و امروز این اوراق به ۱٬۲۳۲٬۰۰۱ هزار ریال رسیده است. آخرین وضعیت قیمت ارواق مسکن (تسه) سال گذشته فروردین ماه به ۱.۲۴۰.۰۰۰ هزار ریال و در اردیبهشت ماه ۱.۲۰۰.۷۰۰ هزار ریال و در خرداد ماه ۱.۲۴۰.۱۰۰ هزار ریال بود و این اوراق در دی ماه سال گذشته نیز با قیمت ۱.۲۰۰.۰۰۰ هزار تومان معامله می‌شد و در سال جاری با قیمت ۱٬۲۳۲٬۰۰۱ معامله شده است.

 • ضرورت اخذ شناسنامه فنی ساختمان

  ضرورت اخذ شناسنامه فنی ساختمان

  هنگام خرید آپارتمان معاون شهرسازی و معماری شهردار تبریز بر لزوم دریافت شناسنامه فنی ساختمان توسط خریداران در هنگام پیش فروش آپارتمان تاکید کرد. محمد عزتی با اشاره به اهمیت صدور شناسنامه فنی ساختمان در کاهش تخلفات ساختمانی اظهار کرد: